10 miętowych super mocy Mięty pieprzowej


10 miętowych super mocy Mięty pieprzowej

Jak można wykorzystać olejek eteryczny Peppermint?

Wysoka zawartość mentolu w olejku eterycznym z mięty pieprzowej, czyni go jednym z najchętniej kupowanych olejków.

Mentha piperita jako roślina stosowana w medycynie od tysięcy lat, jest jedną z najlepiej przebadanych i poznanych.

Jest skrzyżowaniem mięty wodnej i zielonej. Chętnie sięga się po nią w łagodzeniu wszelkich dolegliwości układu trawiennego. Wysoka zawartość tlenu wspiera transport składników odżywczych do komórek, jak i ich oczyszczanie. Jedna kropla olejku miętowego ma tyle esencji co 28 filiżanek miętowej herbaty. Zalecana jako środek, który dobrze posiadać w domowej apteczce.

Skuteczna w zwalczaniu infekcji, ułatwia oddychanie. Obniża gorączkę. Działa miejscowo znieczulająco. Lekko ostry, czysty zapach poprawia możliwości uczenia się, zwiększając zdolność koncentracji. Olejek miętowy oczyszcza umysł, poprawia koncentrację. Dr Wiliam N. Dember z Uniwersytetu w Cincinnati odkrył, że wdychanie miętowego olejku eterycznego powoduje poprawę procesów myślowych o 28%. Łagodzi ból zębów. Wspomaga trawienie.

Ma miętowy, świeży, słodko-zielny aromat

A w swoim składzie ok. Menthol (50-60%), Menthone(10-30%), 1,8-Cineole

Olejek z mięty pieprzowej jest jednym z najbardziej wszechstronnych olejków eterycznych. Stosuje się go aromatycznie, miejscowo lub wewnętrznie (krople miętowe na ból brzucha, pasta do zębów, aromat do gum do żucia) Wspiera funkcjonowanie na wielu płaszczyznach, od sezonowych alergii i przeziębień, przez kłopoty żołądkowe, chorobę lokomocyjną, ból mięśni, podniesienie energii, a nawet poprawa stanu skóry i włosów.

Okazuje się, że może nawet działać, jako silny przeciwutleniacz, naturalna substancja przeciwbakteryjna i przeciwwirusowa. W badaniach laboratoryjnych, wykazał aktywność przeciwnowotworową i chemoprewencyjną.

Chemoprewencja, dla wyjaśnienia, jest stosowaniem naturalnych lub syntetycznych substancji do zahamowania, odwrócenia lub opóźnienia procesu kancerogenezy. Jest próbą zapobiegania przekształcenia się łagodnego nowotworu, w złośliwy.

Co dobrego w mięcie?

10 miętowych super mocy Mięty pieprzowej 2

1. Łagodzi ból głowy, mięśni i stawów

Działając przeciwskórczowo, chłodząco i ożywczo, olejek z mięty pieprzowej działa przeciwbólowo, zmniejszając napięciowy ból głowy i jako środek zapobiegający wiotczeniu mięśni.

Razem z kapsaicyną (papryka chili), mentolem, (i eukaliptusem), te naturalne substancje, mogą być bardzo pomocne w redukcji bólu, działając miejscowo.

Miętowy, wystarczy wmasować w problematyczne miejsce 1-2 krople w oleju bazowym lub dodać kilka kropli do kąpieli razem z solą Epsom.

Łącząc z Lawendą, uzyskuje się środek relaksujący i redukujący ból mięśni oraz eliminujący ból głowy.

10 miętowych super mocy Mięty pieprzowej 3

2. Wspiera zatoki i układ oddechowy

Inhalacja olejku eterycznego z mięty pieprzowej, z butelki lub dyfuzora, może oczyszczać zatoki i pomagać pozbyć się drapiącego gardła. Mięta pieprzowa często wykorzystywana jest jako środek wykrztuśny, który pomagając otworzyć drogi oddechowe, ułatwia pozbycie się śluzu oraz zmniejszenie przekrwienia, wspierając organizm w sytuacji przeziębienia, grypy, kaszlu, zapalenia zatok, astmy, zapalenia oskrzeli oraz innych problemów dróg oddechowych. W badaniach laboratoryjnych, potwierdza się właściwości przeciwdrobnoustrojowe i przeciwwirusowe olejku z mięty pieprzowej, co dodatkowo potwierdza możliwość zwalczania zakażeń górnych dróg oddechowych.

Do oleju kokosowego dodaj eukaliptus i miętę – stosuj (zamiast) jak popularny Vick.

10 miętowych super mocy Mięty pieprzowej 4

3. Podnosi poziom energii i poprawia koncentrację

Chcąc być bardziej wydajnym by wykonać swoje zadania z zadowalającym efektem, wesprzyj się miętą.

W badaniach na 140 ochotników, wdychających aromat mięty pieprzowej, ylang ylang lub kontrolnie żaden aromat, okazało się, że osoby z miętą pieprzową, przodowali w zwiększonej czujności i wzmocnionej pamięci.

Może następnym razem ogarniając sesję lub ważny projekt w pracy, zamiast energetyka, po prostu wrzuć miętę do dyfuzora lub niuchaj z buteleczki.

Uczestnicy innego badania podejmujący aktywność fizyczną, wykonali lepiej zalecone ćwiczenia – z lepszymi wynikami np. dłuższy skok w dal, oraz mieli zwiększoną ilość wydychanego powietrza, co świadczy o tym, że olejek eteryczny z mięty pieprzowej może poza zwiększeniem wydajności, wpływać na pracę płuc.

W sytuacji potrzeby energetycznego zastrzyku, wlej kilka kropli mięty pieprzowej do dyfuzora, wetrzyj odrobinę olejku rozcieńczoną w nośniku (olej bazowy) w kark, nadgarstki lub nakrop odrobinę na T-shirt przed ćwiczeniami, i leć podbijać świat.

 Ryzykowne olejki eteryczne – słowo o bezpieczeństwie 
10 miętowych super mocy Mięty pieprzowej 5

4. Odświeża oddech i wspiera pracę jelit

Olejek eteryczny z mięty, który można znaleźć min. w kroplach miętowych, zastosowany wewnętrznie, poprawia funkcjonowanie jelit, w tym pomaga przy jelicie drażliwym, redukując skurcze w okrężnicy, rozluźniając jelita i zmniejszając ilość gazów a tym samym wzdęć.

Możemy śmiało zastosować olejek z mięty pieprzowej nakładając 1-2 krople na brzuch i delikatnie wmasowując wraz z olejkiem bazowym (migdałowy, jojoba).

Dodaje się go do past do zębów i środków do pielęgnacji jamy ustnej, nie przypadkowo. Olejek eteryczny miętowy, posiada naturalne komponenty, które radzą sobie z bakteriami i grzybami, mogącymi prowadzić do chorób zębów i dziąseł.

Zrób sobie pastę, dodając kroplę olejku miętowego do szczypty sody oczyszczonej i oleju kokosowego, sprawdź czy podoba ci się taki kosmetyk naturalny do szorowania zębów.

10 miętowych super mocy Mięty pieprzowej 6

5. Z głową w mięcie

Tak. Z pewnością kojarzysz szampony do włosów, z dodatkiem orzeźwiającej mięty.

Znalazła się ona tam, ponieważ nie tylko wpływa pobudzająco na umysł ale i stymulując skórę głowy, może poprawić wzrost włosów. Mentol zawarty w tego typu kosmetykach, działa również jako antyseptyk, niszcząc patogeny znajdujące się w twoich włosach i na skalpie, w związku z czym, pomaga nawet eliminować łupież.

Chcesz sprawdzić na sobie? Dodaj 1-2 krople do porcji szamponu do umycia włosów lub odżywki, spłucz, powtórz z czasem kilkukrotnie, i obserwuj rezultaty.

10 miętowych super mocy Mięty pieprzowej 7

6. Jeśli cię swędzi

Przeprowadzono badanie na kobietach ciężarnych, podając im placebo lub miętowy olejek eteryczny z olejem jojoba. Kobiety stosowały mieszankę dwa razy dziennie, przez okres dwóch tygodni. Zdecydowanie częściej zgłaszały zmniejszenie uczucia swędzenia, panie stosujące olejek eteryczny.

Dobrze na problem swędzenia działa również lawenda, lub dwa olejki jednocześnie.

Możesz spróbować na miejsce, po ukąszeniu owada.

Jeśli masz skórę wrażliwą, stosujesz olejek po raz pierwszy, zawsze wykonaj wcześniej próbę uczuleniową na małym obszarze skóry. Olejki aplikuj na skórę w rozcieńczeniu.

Kobiety w ciąży przed skorzystaniem z olejków eterycznych, zawsze powinny skonsultować się z lekarzem. To samo dotyczy osób wrażliwych, alergicznych, będących pod stałą opieką lekarską, posiadających różnego typu schorzenia.

10 miętowych super mocy Mięty pieprzowej 8

7. Wykiwaj robale

Olejek eteryczny z mięty pieprzowej, ma taką moc, że uciekają przed nim insekty. Odrobina nałożona na ciało, potrafi uchronić cię przed atakiem kamarów przez okres 2 godzin. Jeśli potrzebujesz na dłużej, zastosuj ponownie.

Dodając do mięty, olejek eteryczny z trawy cytrynowej, geranium, sosny, cedru, paczuli, tymianku i goździka, możesz uchronić się przed innymi insektami, jak pająki, mrówki, karaluchy, myszy i prawdopodobnie nawet wszy.

10 miętowych super mocy Mięty pieprzowej 9

8. Gdy cię mdli albo masz kolkę

Mdłości mogą cię dopaść w różnych sytuacjach, czy to choroba lokomocyjna, zbyt duży wysiłek fizyczny a może stres przed egzaminem.

Wkraplając miętę do dyfuzora, lub wąchając ją wprost z butelki, jesteś w stanie sobie trochę ulżyć.

Wykazano to podczas badania pacjentów po operacjach kardiochirurgicznych. Na skali 0-5 oceniali odczucie nudności. 34 pacjentów, ze średnim odczuciem blisko 3.3, po dwóch minutach po wąchaniu mięty, oceniło ten stan ponownie na 1.45

Gdy dopadnie cię kolka, możesz spróbować w wetrzeć w brzuch 1-2 krople olejku w rozcieńczeniu z olejem bazowym. Wyciąg z mięty jest również dostępny w aptecznych kroplach miętowych.

Miętowy olejek eteryczny ma właściwości rozkurczające mięśnie, dzięki czemu może sprawdzić się łagodząc wzdęcia i dolegliwości żołądkowe.

10 miętowych super mocy Mięty pieprzowej 10

9. Pomoże skórze

Wspomniano o tym w punkcie 5 i 6 ale wypada rozwinąć, że zastosowany na skórę, dzięki działaniu antyseptycznemu i przeciwdrobnoustrojowemu, olejek eteryczny z mięty pieprzowej, może skutecznie działać, jako wsparcie w leczeniu zaskórników, tłustej skóry czy oparzeń słonecznych.

W razie potrzeby, kilka kropli (2-3) mięty pieprzowej i lawendy, w równych proporcjach, oraz z dodatkiem oleju nośnikowego, nałóż na wybrany obszar skóry.

10 miętowych super mocy Mięty pieprzowej 11

10. Trwają badania nad możliwościami olejku z mięty pieprzowej nad wsparciem, w przypadku chorób nowotworowych

Mentol w badaniach laboratoryjnych, wykazał właściwości hamujące rozwój raka prostaty. Może przyszłość terapii naturalnych zaczyna się tu?

Czujesz mięte?

Źródła 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Poprzedni Olej z Krokosza - oponka i sadło spadło
Następny Olejek eteryczny Rozmarynowy

Brak Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *