10 najważniejszych korzyści zdrowotnych Magnezu


magnez

Korzyści korzystania z magnezu, najlepiej naturalnego

Czy wiesz, że niedobory składników pokarmowych, zwłaszcza wapnia, magnezu i potasu, mogą być odpowiedzialne, za przybieranie na wadze? Jeśli ciągnie Cię do cukrów, za twoje łaknienie być może odpowiadasz nie ty, a niedobór magnezu, w twoim organizmie. Tak samo może być z pragnieniem. Mimo wypijania sporych ilości płynów, nadal odczuwasz pragnienie i jesteś odwodniona. Możliwe, że brakuje ci elektrolitów, w tym magnezu. Jeśli do tego jesteś często zmęczona i senna, drętwieją ci nogi a otoczenie stwierdza, że zrobiłaś się nieznośna, zanim zapadniesz w zimowy sen wkurzonego Grizzli, postaraj się zmienić dietę.

Z dużym prawdopodobieństwem, może okazać się, że wzbogacenie jej w magnez:

1.Pomoże zwiększyć poziom energii i uporać się ze zmęczeniem

Magnez jest pomocny w tworzeniu energii, dzięki aktywacji ATP. W procesach energetycznych organizmu, magnez stanowi kluczową rolę. Jeżeli brakuje go w twoim organizmie, możesz odczuwać zmęczenie i zbyt małą energię, do zmierzenia się z codziennymi wyzwaniami, również tymi na siłowni. Okazuje się bowiem, że przy niedostatecznej ilości tego pierwiastka, potrzebujesz zwiększonej podaży tlenu, do ukończenia serii ćwiczeń, a twoje tętno jest wyższe, w porównaniu do osób, które maja go wystarczająco.

kobieta opierająca sie o drzewo

2. Ukoi nerwy i uczucie niepokoju

GABA, neuroprzekaźnik odpowiedzialny za produkcję „hormonów szczęścia”, jak serotonina, jest zależny od magnezu w odpowiedniej ilości. Niektóre hormony, regulowane przez magnez, są niezbędne, do wprowadzenia umysłu w stan relaksu i ukojenia umysłu. Jest to powód dlaczego niski jego poziom, może być przyczyną bezsenności lub kłopotów z zasypianiem. Myszy zgarnięte do badań, przy niedoborze magnezu, prezentowały stany lękowe znacznie częściej, niż myszy suplementowane magnezem. Miało to swoje źródło w brakach magnezu w organizmie, co spowodowało wzrost kortyzolu w mózgach myszy a dokładnie, aktywowało przykomorowe jądro podwzgórza, odpowiadające za kontrolę reakcji na lęk i stres.

3. Uśpi bezsenność, i ułatwi zasypianie

Magnez jest siłą przyciągającą sen. By zasnąć spokojnie, gonitwa dnia codziennego, w tym gonitwa myśli, powinna być odłożona na bok i wyciszona na czas regeneracji. Wraz z wiekiem, zmieniają się nasze rytmy dobowe i nasz organizm, możliwości wchłaniania substancji odżywczych, mogą być mniejsze, dlatego pociąga to za sobą ryzyko problemów ze spaniem. 

Przez okres 2 miesięcy, 46 osób badanych, otrzymywało suplementy magnezu. Po tym czasie, w porównaniu do osób nie korzystających z dodatkowej podaży pierwiastka, zasypiało lepiej i spało dłużej. Wszystko dzięki temu, że poziom kortyzolu (hormon stresu) był niższy, a poziom melatoniny (hormon wspomagający uczucie senności), był wyższy. Na stronę magnezu, przemawia też fakt, że nie ma on skutków ubocznych takich jak leki nasenne, i poranne wstawanie nie jest aż tak uciążliwe jak stosowanie środków usypiających.

znak kobieta i męszczyzna

4.Ułatwi trawienie, bo z magnezem idzie gładko

Magnez wpływa na rozluźnienie mięśni – wliczyć możemy w to, mięśnie przewodu pokarmowego, w tym ściany jelita, gdzie na końcu tej drogi, toaleta ciągnie cię jak magnez.  Osoby mające problemy z wypróżnieniem, często mają również niedobory magnezu w diecie. A osoby starsze, ze zwiększoną ilością magnezu w diecie, miały lepsze wyniki w odwiedzaniu toalety, niż ci którzy stosowali środki przyspieszające trawienie. Uważaj by ogarniając i szamiąc więcej magnezu niż zazwyczaj, nie doprowadzić się do rozwolnienia. Stosując zdrową dietę i jednocześnie ziarna kakao, raczej nie będziesz do toalety biegł ale pójdziesz raźnym krokiem.

5.Uwolni mięśnie

Skurcze mięśni, łapiące cię w nocy lub w najmniej spodziewanym momencie, o ile nie zażywasz leków, mogących je powodować lub nasilać, lub zażywasz dodatkowo wapń, możesz łagodzić,  dostarczając sobie odpowiednią dawkę magnezu. Dzięki niemu twoje mięśnie będą bardziej rozluźnione, ponieważ pierwiastek ten odgrywa dużą rolę, w sygnałach nerwowo-mięśniowych.

strzałki

6. Pomoże wyregulować poziom i wapnia i potasu, i magnezu

Reakcje biochemiczne zachodzące w naszym organizmie są regulowane przez wiele elektrolitów, Aktywny transport jonów wapnia i potasu przez błony komórkowe, wspierany jest magnezem. Oznacza to, że magnez jest niezbędny, do przewodzenia impulsów nerwowych, skurczu mięśni i prawidłowego rytmu serca. Wraz z wapniem, ułatwia on strukturalny rozwój kości. Uczestniczy również, w syntezie DNA i RNA.

7. Wspomoże serce

Jego największa ilość znajduje się właśnie tam. Dokładniej, w jego lewej komorze. Wraz z wapniem, utrzymuje prawidłowe ciśnienie krwi, a jego niedobór podsuwa predyspozycję, do zachorowania na choroby wieńcowo-naczyniowe, min. nadciśnienie, arytmia serca, miażdżyca tętnic czy cukrzyca.

kobieta z bólem głowy

8. Ulży w bólu głowy – słowo o migrenie

Udział magnezu w aktywności neuroprzekaźników i ciśnieniu krwi, może pomóc w regulacji ciśnienia oraz uwalnianiu hormonów zmniejszających ból, czym możę przyczynić się do zmniejszenia bólu głowy. Odpowiednie nawodnienie i uzupełnienie elektrolitów, powinno być wyjściową, do zwalczenia objawów migreny.

 Ryzykowne olejki eteryczne – 
słowo o bezpieczeństwie

9. Wzmocni kości

Prawidłowe tworzenie kości, odbywa się przy udziale magnezu, który wpływa na tworzenie się osteoblastów i osteoklastów, budujących gęstość kości. Zdrowy kościotrup, równa się magnez w diecie.

chłopiec pod murem

10. Pozwoli zmniejszyć ewentualność wystąpienia obniżonego nastroju

Ogarnięcie witaminy D, spokojny sen, rozluźnione mięśnie i lęki pod kontrolą? Tak, magnez może mieć na to wpływ. A przeciwieństwa wymienionych powyższych (niedobór wit. D, bezsenność, …), mogą być początkiem, do spirali myślenia o sobie w kategoriach kogoś o obniżonym nastroju. A stąd krok do zapętlenia się i depresji. Dbaj o dietę, dbaj o siebie, korzystaj z pomocy specjalistów, ale pamiętaj, że w dużej mierze „jesteś tym co jesz”.

Źródła
ncbi.nlm.nih.gov, draxe.com

Poprzedni Olejek eteryczny z Róży ( Rosa Centifolia ), czyli…
Następny Więcej szczęścia w 7 prostych krokach

Brak Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *