11 zastosowań olejku eterycznego z jaśminu


olejek jaśminowy
spotify podcast badge blk grn 660x160 1
Stitcher Listen Badge Color Light BG
google play badge
siły Natury deezer
sn itunes

Siły natury płynące w kropli olejku eterycznego z jaśminu

Doceniony w Chinach jako wsparcie w oczyszczaniu organizmu, zaburzeniach pracy wątroby, problemach z oddychaniem czy dyskomfortu w okresie ciąży i porodu. Tak było.

Tak jest:

Dobrze przebadane i znane właściwości olejku eterycznego z jaśminu sprawdzające się we współczesnym świecie to min. ułatwienie w radzeniu sobie ze stresem, kłopotach ze snem, chronicznym zmęczeniem, obniżonym nastrojem (depresją). Może oddziaływać również jako afrodyzjak. Jak można stosować olejek eteryczny z jaśminu? Aplikując go bezpośrednio na skórę lub dodając do kosmetyków czy olei do masażu. Wdychając przez nos z butelki, dłoni, dyfuzora.

Na co oddziałuje:

1. Obniżony nastrój i stan niepokoju – badania w Natural Product Communicatons dowodzą, że stosowany na skórę przez okres 8 tygodni olejek jaśminowy, pomógł uzyskać uczestnikom badania lepszy nastrój i zwiększył ilość energii do działania.

2. Kobiety poddane badaniu z użyciem olejku jaśminowego oceniały swoje reakcje jako bardziej energiczne i czujne w porównaniu do reakcji przy zastosowaniu placebo. Widoczna zwiększona aktywność układu autonomicznego jak przyspieszony oddech, zwiększona ilość tlenu we krwi, podniesiona temperatura ciała, itp. Wskazuje na wpływ olejku eterycznego z jaśminu na zwiększenie fizycznego pobudzenia, wydolności organizmu a tym samym poprawę nastroju.

3. Olejek eteryczny jaśmin wspomaga walkę organizmu z patogenami. Dzięki zawartości glikozydu sekoirydowego – oleuropeiny, uważany jest za posiadający właściwości min. przeciw wirusowe i przeciwgrzybicze a nawet przeciwbakteryjne w stosunku do bakterii wywołujących gronkowca . Idąc tym tropem, olejek eteryczny z jaśminu wspierając walkę z zarazkami, pomaga też wzmacniać odporność. Zatem stosując go w dyfuzorze oczyszczasz z bakterii drogi oddechowe, a aplikując na skórę redukujesz zaczerwienienie, stan zapalny i ból.

4. Miewasz problemy z zasypianiem mimo ogromnego zmęczenia?
Uspokajające działanie jaśminowego olejku eterycznego, może wspomóc Twój sen.

5. Wsparcie w menopauzie.

Jaśminowy olejek eteryczny zmniejsza fizyczne symptomy menopauzy. Pomaga również regulować emocje. Dowiodły tego badania na kobietach w okresie menopauzy, które przez 2 miesiące stosowały olejek eteryczny jaśminowy na skórę. W porównaniu do kobiet nie stosujących olejku eterycznego, miały one wyższy poziom energii, bardziej stabilny poziom emocjonalny oraz zredukowane dodatkowe objawy menopauzy jak ból, depresja, uderzenia gorąca.

6. Zmniejszenie objawów PSM 

Jaśminowy olejek jest zaliczany do grupy olejków eterycznych, pomocnych przy regulacji hormonalnej, ponieważ działa jako fitoestrogen. W badaniach nad typowymi objawami nierównowagi hormonalnej, olejki tak działające, zmniejszały symptomy PSM, w tym problemy skórne, bóle głowy, trądzik.

7. Czas po porodzie

Jest czasem kiedy kobiecy organizm wraca do stanu sprzed ciąży. Zmiany fizyczne, obowiązki przy opiece nad dzieckiem i huśtawka hormonów, mogą powodować obniżony nastrój, depresję, lęk czy obniżoną wydajność fizyczną. 
W badaniu z użyciem elektrod, zaobserwowano zmiany w poziomach aktywności w zakresie energii fal beta w mózgu w obszarach odpowiedzialnych za kontrolę emocji i stres. Różnice wynikały ze sprawdzenia tejże aktywności przed i po wdychaniu olejku eterycznego z jaśminu. Wyniki po zastosowaniu materiał roślinnego wskazały na poprawę w reakcjach poznawczo-emocjonalnych. Może być również stosowany w celu zapobiegania rozstępom. 

8. Pomaga zwiększać koncentrację

Udowodniono naukowo że olejek eteryczny z jaśminu ma właściwości pobudzające i dlatego jego stosowanie na skórę, może działać pobudzająco podnosząc poziom energii i działając stymulująco na koncentrację.

9. Przegląd naukowy o tematyce olejków eterycznych jako potencjalnych środków przeciwdrobnoustrojowych w leczeniu chorób skóry (2017), zwrócił uwagę na zasadność wykorzystania eterycznego olejku jaśminowego, w pielęgnacji skóry. Wskazano na cechy przyczyniające się do poprawy niedoskonołaści i dyskomfortu min. skóry suchej, tłustej, z łuszczycą. Wspomniany olejek działa na skórę przeciwzapalnie, odżywczo i przeciwstarzeniowo. Jeśli chcesz wygładzić zmarszczki, zmniejszyć przebarwienia, zrównoważyć produkcję sebum, dodaj olejek eteryczny jaśminowy dożelu do mycia twarzy, kremu, serum, maseczki. A włosy?
Ten sam olejek dodany do szamponu czy odżywki, pomoże zwiększyć nawilżenie i blask Twoich włosów.

10. A może masaż?

Zdecydowanie tak. Do oleju bazowego, polecamy np. bezzapachowy olej z nasion winogron, który nie tylko nawilży skórę ale i zatrzyma właściwości olejków eterycznych na dłużej, zapobiegając ich zbyt szybkiemu wyparowaniu. Jeżeli masz już swój ulubiony olej do masażu, dodaj do niego odrobinę olejku eterycznego z jaśminu i mięty pieprzowej lub rozmarynu dla masażu pobudzającego. Do masażu uspokajającego wymieszaj jaśmin z geranium i lawendą.

11. Przyjemne perfumy

Zaaplikuj odrobinę olejku eterycznego na nadgarstki, jeśli zapach jest dla Ciebie zbyt mocny, rozcieńcz z olejem nośnikowym/bazowym.

HOME MADE

Tylko wysokiej jakości olejki eteryczne bez syntetycznych dodatków, mają spektrum wyżej wspomnianych właściwości. Używając niecertyfikowanych substancji, nie tylko nie skorzystamy z dobrodziejstwa oferowanego przez prawdziwe olejki eteryczne ale wręcz możemy zadziałać an swoją niekorzyść.

Kwiaty jaśminu są małej wielkości i można z nich uzyskać niewielkie ilości olejku.
Jest to powodem jego wysokiej ceny, ustanawiając go jednym z najdroższych olejków eterycznych na rynku. Z uwagi na bardzo silny aromat, producenci udostępniają olejek eteryczny z jaśminu w rozcieńczeniu z olejami bazowymi jak jojoba, co czyni go dostępnym w nższej cenie jednocześnie nie ograniczając jego wpływu na wsparcie zdrowego funkcjonowania.

Z czym dobrze się komponuje olejek jaśminowy?

W zależności od oczekiwanych efektów dodajemy:
– dla pobudzenia i podniesienia poziomu dobrej energii cytrusy
– dla rozluźnienia i zdrowego snu olejek eteryczny z lawendy lub kadzidlany
– jako afrodyzjak, świetnie sprawdzi się połączenie z olejkiem różanym, z drzewa sandałowego lub ylang-ylang

 Ryzykowne olejki eteryczne – słowo o bezpieczeństwie 

Uwagi:

Gdy zaczynasz swoją przygodę z aromaterapią lub masz wrażliwą skórę, pamiętaj o rozcieńczeniu olejków eterycznych w olejach bazowych. By uniknąć alergii, sprawdź swoją reakcję na olejek eteryczny nakładając niewielką jego ilość na mały fragment delikatnej skóry np. wew. strona zgięcia łokcia i obserwuj miesce aplikacji przez 24h. Olejek eteryczny jaśminowy jest uważany za bezpieczny i nie drażniący. Mimo tego gdy jest to Twój pierwszy kontakt z tym olejkiem, zastosuj się do podanych powyżej wskazówek. 

Bogaty, kwiatowy i intensywny aromat stosowany bez rozcieńczenia może być dla niektórych zbyt przytłaczający i może powodować ból głowy lub mdłości. Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem nierozcieńczonego olejku, możesz dodać go do oleju bazowego, kremu lub zastosować mieszankę z innym olejkiem eterycznym.

Zalecany jest przede wszystkim do stosowania na skórę i do aromaterapii.

Od wieków stosowany u kobiet w ciąży, noworodków i kobiet karmiących. Olejek eteryczny jaśminowy, ma wpływ na działanie hormonów ze względu na zawartość fitoestrogenów, dlatego zawsze przed jego użyciem zalecamy konsultację ze specjalistą lub lekarzem.

Źródła 1 2 3 4 5 6 7 8

Poprzedni Czyste olejki eteryczne – czym są
Następny Masaż aromaterapeutyczny – Olejki Eteryczne

Brak Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *