5 olejków dla oczyszczenia i odnowy ciała i otoczenia


5 olejków dla oczyszczenia i odnowy ciała i otoczenia

1.  Olejek cytrynowy:

1 6

Aktywne składniki chemiczne olejku cytrynowego przyczyniają się do jego korzyści terapeutycznych, które dają mu reputację olejku ożywczego i oczyszczającego. Składniki te sprawiają, że idealnie nadaje się do stosowania w kosmetykach, aromaterapii, masażach i produktach do czyszczenia domu w celu oczyszczenia powietrza i powierzchni. Te korzyści wspierające zdrowe funkcjonowanie można przypisać między innymi cennym właściwościom przeciwzapalnym, ściągającym, przeciwbólowym, pobudzającym, antyseptycznym, kojącym, energetyzującym i równoważącym.

Cytryna jest znana ze swojej zdolności do wspierania organizmu w oczyszczaniu z toksyn całego ciała. Według badania opublikowanego w Journal of Food Microbiology, olejek cytrynowy może być najsilniejszym środkiem przeciwdrobnoustrojowym ze wszystkich olejków eterycznych.

Olejek cytrynowy jest często stosowany do stymulacji przepływu limfy, dodawania energii, oczyszczania skóry i działa jako repelent, odstraszając owady.

Pomaga łagodzić ból gardła, a nawet wybielić zęby (zmieszana odrobina olejku z sodą oczyszczoną i olejem kokosowym).

Jest to również doskonały środek do czyszczenia powierzchni jako naturalny środek dezynfekujący np. deski do krojenia, odświeżający środek do nadania zapachu praniu, dobrze usuwa klej pochodzący z etykietek i naklejek (należy wcześniej sprawdzić czyszczoną powierzchnię).

2. Olejek miętowy:

2 6

Olejek eteryczny z mięty pieprzowej jest nazwany jednym z najbardziej wszechstronnych olejków na świecie.  Stosowany na skórę lub w dyfuzorze, wykazuje właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Promuje dobre samopoczucie i dobre funkcjonowanie ciała oraz umysłu. Zapach mięty pieprzowej można określić jako świeży i ostry, a możliwości tego wielofunkcyjnego olejku są wykorzystywane na całym świecie w przemyśle kosmetycznym, kulinarnym i zdrowotnym.

Olejek eteryczny z mięty pieprzowej jest bardzo skuteczny jako naturalny środek przeciwbólowy i wspomagający zmęczone mięśnie. Szczególnie pomocny może okazać się w łagodzeniu bólu pleców i uwalnianiu z napięcia, również bólu głowy.

Świetnie pobudza gdy czujesz znużenie np. podczas pracy czy prowadzenia samochodu.

Znana od wielu lat mięta pieprzowa, pomaga odświeżać oddech. Olejek możesz zastosować np. w naturalnej paście do zębów, przepis j.w.

3. Melaleuca (olejek z drzewa herbacianego):

3 6

Olejek z drzewa herbacianego jest używany od dziesięcioleci, a badania medyczne udokumentowały jego zalety jako korzystny środek pomocniczy w eliminacji bakterii, wirusów i grzybów. Może być stosowany w domowych środkach czyszczących, takich jak mydła do prania, mydła do rąk, odświeżacze powietrza i środki odstraszające owady. Eliminuje pleśń i szkodliwe bakterie na powierzchniach, takich jak zasłony prysznicowe i zmywarki, a po rozproszeniu dyfuzorem, działa w ten sam sposób w powietrzu.

Jednym z najczęstszych zastosowań olejku z drzewa herbacianego jest kosmetyka i produkty do pielęgnacji skóry.

Olejek z drzewa herbacianego może pomóc łagodzić wszelkie stany zapalne skóry, w tym zastosowany do łagodzenia objawów wyprysków lub łuszczycy.

Z uwagi na właściwości dezynfekujące, warto zastosować go do sprzątania powierzchni, wystarczy wymieszać olejek eteryczny z wodą i octem.

4. Olejek lawendowy:

4 5

Wiele badań wykazało, że olejek lawendowy eliminuje szkodliwe bakterie, łagodzi skurcze mięśni, łagodzi wzdęcia, dezynfekuje i łagodzi stany zapalne skóry czy swędzące ukąszenia owadów. Sprzyja szybkiemu gojeniu podrażnionej i bliznowatej skóry oraz łagodzi napięcie mięśni przy stosowaniu podczas masażu.

Stosowany w aromaterapii, jest znany ze zmniejszenia poziomu odczuwanego stresu. Badanie opublikowane przez International Journal of Psychiatry wykazała, że olejek z lawendy łagodzi niepokój, zaburzenia snu i obniżony nastrój. Lawenda była tradycyjnie używana na problemy neurologiczne, takie jak migreny, stres, niepokój i depresja.

 Ryzykowne olejki eteryczne –
słowo o bezpieczeństwie

Według badań opublikowanych w Europie w Journal of Neurology, ludzie mający problem z migrenowym bólem głowy, uzyskali znaczną redukcję bólu, gdy wdychali olej lawendowy przez 15 minuty. Skuteczny naturalnym remedium na ból głowy, może okazać się wymieszanie odrobiny olejku z lawendy z olejkiem z mięty pieprzowej i stosowanie w dyfuzorze lub rozcieńczone w oleju bazowym, zaaplikowane na kark i obszar za uszami. Z uwagi na jego działanie przeciwdrobnoustrojowe i właściwości przeciwutleniające, lawenda zmieszana z aloesem lub olejem kokosowym ma dogłębne działanie niosące ulgę poparzonej skórze. Przynosi również szybkie ukojenie, po ukąszeniach i drobnych skaleczeniach.

5. Olej kadzidłowy:

5 3

Historia używania kadzideł ma średniowieczne korzenie i jest ściśle związana z paleniem w świętych miejscach i rytuałach religijnych, ponieważ ceniono go za jego potężny aromat i biały dym, który wydzielał podczas spalania. Stosowano go również w perfumach, kosmetykach i egipskich metodach mumifikacji. Obecnie kadzidło jest nadal codziennie stosowane w wielu kulturach, a mianowicie w kulturach Somalii, Etiopii, Arabii i Indii. Uważa się, że jego zapach przyniesie dobre zdrowie, oczyści dom i ubrania. W medycynie ajurwedyjskiej kadzidło jest określane jako „dhoop” i jest używane do leczenia ran, łagodzenia zapalenia stawów, równoważenia hormonów u kobiet i oczyszczania powietrza.

Uważa się, że olej kadzidłkowy przekazuje informacje do układu limbicznego w mózgu. Olejek kadzidłowy błyskawicznie wywołuje uczucie spokoju, relaksu i satysfakcji. Niektórzy uważają, że zapach kadzidła może zwiększyć intuicję i duchowe połączenie.

Olejek eteryczny z kadzidła jest silnym środkiem ściągającym, co oznacza, że pomaga chronić komórki skóry. Może być stosowany w celu zmniejszenia wyprysków, pojawiania się dużych porów, zapobiegania zmarszczkom, a nawet podnoszenia i napinania skóry w celu naturalnego spowolnienia oznak starzenia. Może również pomóc zmniejszyć widoczność ciemnych plam na skórze, rozstępów, wyprysku i pomóc w gojeniu ran chirurgicznych.

By poprawić krążenie i zmniejszyć objawy bólu stawów lub bólu mięśni związanego z zapaleniem stawów, spróbuj wmasować olejek kadzidłowy rozcieńczony w oleju nośnikowym w bolesnym obszarze lub dyfuzować go w domu.

Źródła
s3.amazonaws.com, new directions,

Poprzedni Cassia – Kasja ( Cinnamomum cassia )
Następny Królewskie dary - Kadzidło i Mirra

Brak Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *