7 życzeń, 7 ćwiczeń w 7 dni, na reset by odzyskać równowagę


7 życzeń, 7 ćwiczeń na reset by odzyskać równowagę
spotify podcast badge blk grn 660x160 1
Stitcher Listen Badge Color Light BG
google play badge
siły Natury deezer
sn itunes

Wytężone 7 dni, może pomóc Ci powrócić do zdrowia. Poprzez przywrócenie kontroli nad myśleniem, zachowaniem i podejmowaniem decyzji, uzyskasz pomoc w odzyskaniu radości i lepszego ogólnego samopoczucia.

Zastanów się czy podołasz?

Jeśli 7 dni to dla Ciebie za dużo, odpuść.

Jeśli 7 dni jest ok, idź dalej.

Otrzymasz dzięki temu długoterminowy plan działania by odzyskać poprawę mentalnego funkcjonowania. Strategia tych dni, jest opracowana tak, by w jak najbardziej przystępny sposób, pogodzić ją z innymi działaniami, co przekłada się na możliwość jej wykonania bez nadwyrężania silnej woli.

To lecimy.

1 6

Po pierwsze – Wyloguj się

Nie rezygnuj całkowicie z technologii, ale ogranicz korzystanie ze sprzętów by nie marnotrawić swojego cennego czasu i przestać rozpraszać się nadmiarem cyfrowych informacji.

To wcale nie takie trudne. Zamiast jak zwykle scrolować ekran, zdecyduj się na wyłączenie zbędnych powiadomień na komputerze a zwłaszcza telefonie. Zyskasz wolną głowę, do skoncentrowania się na tym, czego naprawdę potrzebujesz.

Pozbaw się aplikacji, które nie tylko zapychają Twój telefon ale również Twoją głowę. Po co Ci to?

Jako domyślną, ustaw opcję „Nie przeszkadzać” w telefonie, a podczas posiłków, odpoczynku, snu, ważnych rozmów, uruchom tryb samolotowy.

I chyba dwa najważniejsze – aktywność w social media. Jeśli nie jest to część Twojego biznesu ani ważny kawałek życia prywatnego, po prostu zrób log out. Drugim jest ustalenie czasowych ram, kiedy jesteś dostępny do kontaktu i możesz odbierać maile, wiadomości sms, czy telefony. I tego się trzymaj.

2 6

Po drugie i wielokrotne – wdzięczność, wdzięczność… ćwicz wdzięczność

Zwracaj uwagę na rzeczy dobre, które do Ciebie płyną. Dostrzeganie pozytywnych aspektów życia i innych osób, jest niczym innym, jak ćwiczeniem uważności i empatii. Im więcej wdzięczności, tym więcej empatii.

Codziennie zwróć uwagę, co wydarzyło się fajnego. Możesz zanotować to na kartce i staraj się informować osobę, która sprawiła Ci radość, że sprawiła Ci radość.

Takie zachowania umacniają kontakt, niosą też wartościowy przekaz.

Sporo korzyści przynieść też może, refleksja nad odmienną od naszej perspektywą innych. Każdy ma przecież swoje motywacje.

3 5

Po trzecie – wyjdź do natury

Jasne, że nie każdy ma ogród lub las rzut beretem. Za to bez względu na indywidualne okoliczność, każdy jest w stanie znaleźć fragment miejsca, gdzie naturalnie toczy się życie fauny i flory. Skorzystaj z 30 minut obcowania w takim środowisku. I nie potrzeba naprawdę cudów. Nawet w środowisku miejskim, znajdziesz skwerek, choćby park.

Chłoń to co oferuje – dźwięki, widoki, zapachy. Odblokuj zmysły. Odnajdź swoje ulubione miejsce, wracaj do niego i delektuj się spokojem.

4 2

Po czwarte – pamiętaj że jesz zdrowo i odżywczo

Przyjrzyj się kuchni i spiżarni. Powiedz „nie” ciasteczkom i innym bzdurom. Zachowaj je dla gości, oddaj chętnym albo wsadź do odpadów bio.

Co warto tam ulokować? ( w bio)

Min.

Rafinowane, przetworzone węgle, cukier i skrobie.

Mięsa, wędliny, puszki.

Tłuszcze roślinne utwardzane, komercyjne oleje.

Jedzenie o składzie, którego nie jesteś w stanie nawet odszyfrować.

Co mieć zamiast?

Zdrowe, zimnotłoczone tłuszcze, w tym oliwa z oliwek, olej sezamowy, olej kokosowy, olej z awokado, masło od krów karmionych trawą, ghee, orzechy kokosowe, oliwki, masło orzechowe i orzechowe oraz nasiona.

Owoce o niskiej zawartości cukru: awokado, papryka, ogórek, pomidor, cukinia, kabaczek, bakłażan, cytryna, limonka.

Białko: roślinne źródła białka, w tym gotowane rośliny strączkowe, oraz fermentowane produkty sojowe niemodyfikowane genetycznie, takie jak tempeh i miso. Źródła białka zwierzęcego: całe całe jaja, dzikie ryby, mięso, jeśli jesz zwierząt karmionych trawą, drób z wolnego wybiegu i dziczyzna.

Warzywa: warzywa liściaste, brokuły, kapusta, cebula, grzyby, kalafior, brukselka, karczoch, kiełki lucerny, fasolka szparagowa, seler, rzodkiewka, rukiew wodna, rzepa, szparagi, czosnek, pory, koper włoski, szalotka, szalotki, imbir, pietruszka, korzeń selera, kalarepa

Sfermentowane pokarmy bogate w probiotyki: kiszonki, kimchi, kefir i jogurt

Pokarmy bogate w prebiotyki: mniszek lekarski, czosnek, cebula, szparagi

5 2

Po piąte – śpij jak dziecko

Badania dotyczące snu, są absolutnie oszałamiające. Nie tylko regenerujemy wtedy nasz mózg, ale i oczyszczamy go z toksyn, co stanowi prewencję chorób neurodegeneracyjnych.

Sporo w temacie dowiesz się w artykułach: Toksyny w mózgu? I Power Nap

Planując dobrze spać, przygotuj się do tego rzetelnie.

Ekrany telefonu, komputera czy telewizora, stymulują mózg. Daruj je sobie wieczorem. Tak samo kawę i napoje pobudzające.

Zadbaj o swoją rutynę przed snem. Ogranicz w sypialni ekspozycję na światło, dźwięki i zmniejsz temperaturę pomieszczenia. Uspokój i wycisz się biorąc kąpiel lub ciepły prysznic. Zrób coś spokojnego co lubisz, jak medytacja, czytanie książki, słuchanie relaksującej muzyki.

6 2

Po szóste – Dobierz dla siebie ćwiczenia fizyczne

Poprzez aktywność fizyczną możesz poprawić chociażby swój nastrój. Nie rzucaj się na coś dużego, i nie biegnij rano 10 km, jeśli nie ruszałaś się sprzed komputera w ostatnim czasie.

Zacznij małymi krokami, chociażby od spaceru. Regularnego.

Zaplanuj co, jak i kiedy będziesz ćwiczyć. Usuń bariery, wizualizując że nie dasz rady. Dasz! Tylko przygotuj wcześniej buty i strój.

Zawsze możesz ćwiczyć z innymi. Angażowanie się w aktywność fizyczną ze znajomymi, pomaga w motywacji. To jak? Dzwonisz do sąsiadki żeby umówić wspólne wyjście na siłownię?

7 2

Po siódme – Spróbuj medytacji lub uważności

W sieci dostępnych masz mnóstwo pomysłów, na to jak zatrzymać się na chwilę.

Podstawową jest technika, nie wymagająca specjalnej umiejętności. Po prostu usiądź i skup się na oddychaniu przez 12 minut. Powtórz następnego dnia.

8 1

Po ósme – W podsumowaniu, przyjrzyj się sobie

Oraz zmianom jakie wniosły powyższe. 

Idź do przodu. Staraj się dbać o siebie. Znajdywać dla siebie czas. Te ćwiczenia, miały na celu udowodnienie, że jak się chce, to można. Wdrożenie choćby jednego z nich w codzienną rutynę, z pewnością będzie satysfakcjonujące. Powodzenia.

Poprzedni Cypress - Cyprys ( Cupressus sempervirens )
Następny Zregeneruj ciało i mózg na 9 prostych sposobów. Naturalnie.

Brak Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *