Aromaterapia a medycyna


aromaterapia a medycyna

Olejki eteryczne rosną w siłę.

aromaterapia

Ludzie są coraz bardziej świadomi skutków niepożądanych powszechnie stosowanej farmakoterapii. I absolutnie nie chodzi nam tutaj o odwodzenie kogokolwiek od korzystania z klasycznych terapii z wykorzystaniem leków. W wielu przypadkach są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, o takiej potrzebie oczywiście decyduje lekarz.

Nie chcemy wchodzić w kompetencje lekarzy bo nimi nie jesteśmy. Naszym celem jest weryfikacja dostępnych źródeł wiedzy. Wykorzystując własne kwalifikacje i umiejętności, chcemy wskazać jak i czy, olejki eteryczne, mogą być wykorzystywane w prewencji i polepszaniu jakości życia, przy poprawie fizycznej i psychicznej sprawności organizmu.

Badania

W naszych tekstach, będziemy przedstawiać przegląd badań polskich i zagranicznych, dotyczący olejków eterycznych, ze zwróceniem uwagi na to, kto dane badania sponsoruje.

CTEO – CERTIFIED THERAPEUTIC ESSENTIAL OILS.

Tylko czyste olejki, pozyskane z wiadomych źródeł powinny być stosowane w celach terapeutycznych.

Olejki eteryczne z których korzystamy i które polecamy, posiadają certyfikat czystości i mają wartość terapeutyczną. Są olejkami eterycznymi, poddanymi wielu testom (min. organoleptycznym, chromatografii gazowej, spektometrii mas, obecności metali ciężkich czy mikrobiologicznym) w laboratoriach wewnętrznych i zewnętrznych. Dzięki nim olejki eteryczne zyskały certyfikat CTEO – CERTIFIED THERAPEUTIC ESSENTIAL OILS.. Nie mamy zamiaru opierać się wyłącznie na nazewnictwie certyfikatu bo sami dodamy i podkreślimy, że aromaterapia, sama w sobie, już jest terapeutycznym wykorzystaniem wyciągów z poszczególnych części roślin. Jeśli do tego stosujemy czyste wyciągi roślinne, efekty mówią same za siebie.

Jak działają olejki eteryczne?

Każdy z olejków posiada w swoim składzie związki chemiczne, które są naturalnymi, organicznymi, aktywnymi biologicznie substancjami. Oddziałują na mózg aktywując układ limbiczny (przez drogi oddechowe, trafiając do błon śluzowych, z krwiobiegiem dostają się do innych narządów) jak również wykorzystują typowe dla olejków właściwości farmakodynamiczne (działanie substancji chemicznej na organizm – które struktury są na substancje wrażliwe i jakie są skutki, pożądane i nie-, działania tych substancji)i farmakokinetyczne (jak organizm wpływa na substancję: uwalnianie-wchłanianie-dystrybucja-metabolizm-wydalanie). Ogólnie właściwości farmakodynamiczne i farmakokinetyczne dotyczą również innych substancji chemicznych, w tym leków.

 Ryzykowne olejki eteryczne – słowo o bezpieczeństwie 

Właściwości olejków eterycznych są badane i testowane. Nie jest to sytuacja nowa. Od dawna laboratoria i specjaliści z dziedziny medycyny, poszerzają wiedzę dotyczącą wpływu olejków eterycznych na organizm człowieka. Coraz częściej można spotkać się z lekarzami którzy wykorzystują wyciągi z roślin w swoich codziennych praktykach. Od naturoterapeutów, przez lekarzy pierwszego kontaktu, dermatologów, podologów, dietetyków, psychiatrów i psychologów. Olejki eteryczne są obecne w gabinetach kosmetycznych. W gabinetach masażu. W lekach i kosmetykach. Wszystko dzięki temu, że w badaniach klinicznych, możliwe jest wskazanie dla działu medycyny prewencyjnej i przeciw starzeniowej, aspektów ewentualnego ich wykorzystania, w skutecznym wsparciu dobrostanu fizycznego i psychicznego, jako metoda pomocnicza dla klasycznego leczenia.

Poprzedni Masaż aromaterapeutyczny – Olejki Eteryczne
Następny 5 Popularnych olejków eterycznych i możliwości ich zastosowania

Brak Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *