Bajecznie zdrowe włosy Roszpunki, stymulowane miodem i… czosnkiem


czosnek

Czyli o tym co potrafi olejek eteryczny z czosnku, i to nie bajka

Już na lekcjach historii pewnie dowiedziałaś się że w starożytnej Grecji odbywały się igrzyska. Czy wiesz, że już wtedy zawodnicy by zwiększyć swoją wytrzymałość podczas ćwiczeń, spożywali czosnek?

Dziś jest powszechnie stosowany jako przyprawa dań oraz remedium do zwalczania infekcji, z uwagi na swoje właściwości lecznicze. I rzeczywiście jest jednym z najsilniejszych naturalnych przeciwutleniaczy i środków przeciwbakteryjnych, dostępnych na rynku.

Działa jak idealne narzędzie lecznicze, doskonale wzmacniając układ odpornościowy.

Jak można wykorzystać jego esencję, czyli czosnek w olejku eterycznym?

pies

1. Przeziębienie i grypa odchodzą na drugi plan

Zawartość allicyny w czosnku, daje mu moc pogromcy bakterii i wirusów. Potrafi on również działać jak środek udrażniający górne drogi oddechowe, może działać wykrztuśnie. Dzięki powyższym właściwościom, olejek z czosnku ułatwi leczenie przeziębienia, nie tylko eliminując zarazki ale i ułatwiając ich pozbycie się z układu oddechowego.

Badania na University of Maryland Medical Center wykazały, że w trakcie 12 tygodni najchłodniejszego okresu, osoby jedzące suplement z czosnkiem zamiast placebo, były mniej podatne na złapanie przeziębienia lub grypy. A w sytuacji gdy zarazki jednak ich dopadły, zdecydowanie szybciej od osób nie jedzących czosnku, wracały do pełni sił i zdrowia.

plastikowa twarz

2. Działa na infekcje skóry

Dzięki swoim właściwościom zwalczając patogeny, czosnek powinien poradzić sobie z grzybicami min. stóp, kurzajkami czy swędzeniem skóry. Niektórzy sięgają po niego do walki z łuszczycą.

Przy trądziku, bakterie znajdujące się na skórze, mogą zostać wyeliminowane dzięki zastosowaniu czosnku. W połączeniu z właściwościami przeciwzapalnymi, olejek eteryczny, może okazać się skutecznym remedium łagodzącym skórę trądzikową poprzez zmniejszenie wielkości i ilości wyprysków, jak również wspomagając regenerację powstałych blizn.

profil twarzy

3. Czosnek w uchu? Tak, dobrze słyszysz

Wyciąg z czosnku, od wieków jest wykorzystywany do zwalczania infekcji uszu. Wszystko to, ponieważ działa eliminacyjnie na bakterie i wirusy. Może stanowić wsparcie w terapii zapalenia ucha antybiotykami, które nie działają na wirusy. A wirusy często są czynnikami tych infekcji. Masz zatem dwa w jednym. Naturalne combo.

nogi pary

4. Pocałunek czosnku

Czosnek jest zdrowy. Całowanie się też. A najzdrowsze jest całowanie się po czosnku.

Jama ustna to miejsce, gdzie występuje mnóstwo bakterii a wszelkie podrażnienia czynią ją niezwykle podatną i wrażliwą na infekcje, bóle zębów czy krwawienie dziąseł. Bardzo ważne jest utrzymanie jej higieny na wysokim poziomie. Jeśli lubisz czosnek zgryzaj czasem jego ząbki. Jeśli świeży czosnek lubisz mniej, dodaj 1-2 krople na łyżkę oleju np. kokosowego, do płukania ust, wzmocnisz tym działanie  przeciwbakteryjne. Nie zalecamy jednak przed pierwszą randką. Później możecie, robić to razem, by żyć długo i szczęśliwie.

śmiejąca się kobieta

5. Jeżeli Twoje włosy łamią się lub wypadają, czosnek może pomoże je odżywić

Czosnek może odżywić Twoje włosy, stymulując przepływ krwi na skalpie, zachęcając je do wzrostu. Jednocześnie upora się z intruzem, jeżeli masz takowego na głowie. Dzięki zawartości allicyny, poza poprawą krążenia krwi w obszarze głowy, pomoże pozbyć się bakterii lub grzybów żyjących na skórze głowy, ułatwiając ożywienie uszkodzonych mieszków włosowych. Możesz w tym celu poszukać na rynku kosmetyków do włosów z dodatkiem wyciągu z czosnku, lub zrobić samodzielnie preparat poprawiający ich kondycję.

Na przykład dodając niewielką ilość olejku eterycznego z czosnku, do oleju zimnotłoczonego by zastosować go w formie kompresu. W tym celu wybierz olej odpowiedni do twojego typu włosów:

Wysokoporowate – olej z krokosza

Średnioporowate – sezamowy

Niskoporowate – kokosowy

Mężczyźni – olej z dyni

Do włosów wypadających – olej musztardowy

czosnek

Jak wykorzystać jego wonne potencjały?

Złapało Cię przeziębienie?

Po sprawdzeniu, że nie reagujesz alergicznie na olejek z czosnku, kapnij kropelkę na łyżeczkę oleju zimnotłoczonego np. pestki winogron do masażu na plecach, wzdłuż kręgosłupa, na klatkę piersiową i brzuch. Pomoże to złagodzić objawy przeziębienia i grypy.

Przy infekcjach górnych dróg oddechowych:

Możesz wymieszać 30 ml oleju nośnego, np. frakcjonowany kokosowy, z 3 kroplami olejku eterycznego z czosnku i 3 kroplami olejku eterycznego z eukaliptusa. Nakładaj na klatkę piersiową, gdy dopadnie Cię infekcja.

Co ze skórą?

Przy infekcjach grzybiczych, możesz dodać odrobinę olejku eterycznego rozpuszczonego w oleju nośnikowym, do ciepłej wody, by usunąć swędzenie skóry spowodowane jej kondycją. Alternatywnie możesz przygotować miksturę składającą się z oleju z pestek moreli , z 10 kroplami olejku eterycznego z czosnku i 5 kroplami olejku eterycznego z lawendy. Możesz nakładać ją 2-3 razy dziennie na obszar dotknięty infekcją, jak grzybica paznokci lub stóp, aż do momentu ustąpienia objawów.

Przy trądziku, minimalną ilość możesz dodać do maseczki błotnej. Zawsze upewnij się przed zastosowaniem, że Twoja skóra nie zareaguje alergicznie. Skonsultuj metody walki z problemami skóry z osobą wykwalifikowaną, naturoterapeutą lub kosmetyczką.

Ucho słyszy…

Odrobina olejku, rozcieńczona olejem bazowym i umieszczona na wacie, na wlocie ucha, powinna pomóc w eliminacji patogenów.

Usta

Po wypłukaniu ust łyżeczką oleju kokosowego z dodatkiem 1 kropli olejku eterycznego z czosnku, wypluj olej do kosza by nie ryzykować zapchania zlewu. Jeśli boli Cię ząb, zmieszaj kroplę olejku z czosnku z olejem nośnikowym, umieść na wacie i przyłóż w problematyczne miejsce. 

Na co zwrócić uwagę?

Olejek eteryczny z czosnku szybko się utlenia. Pamiętaj by po otwarciu, nie przetrzymywać go zbyt długo.

Nigdy nie aplikuj olejku z czosnku bez rozcieńczenia na skórę. Jest wysoko skoncentrowany i może powodować poważne podrażnienia skóry. Pamiętaj by trzymać go z dala w nierozcieńczonej formie, od oczu, uszu, nosa i ust.

Przed stosowaniem olejku eterycznego z czosnku, zawsze upewnij się, że nie reagujesz na niego alergicznie. Rozcieńczony nałóż na wrażliwy fragment skóry – np. wnętrze ręki – i odczekaj przynajmniej dzień by sprawdzić jak reagujesz.

 Ryzykowne olejki eteryczne – 
słowo o bezpieczeństwie

Konsultuj się ze specjalistą, np. lekarzem prowadzącym, przed użyciem olejku eterycznego z czosnku, jako naturalnego środka na różne dolegliwości.

Olejek eteryczny z czosnku, nie jest zalecany w czasie ciąży ani w trakcie karmienia piersią. Z uwagi na swoje wysokie stężenie, nie jest zalecany dzieciom poniżej 6 roku życia.

Olejek eteryczny, może wchodzić w reakcję z lekami przeciwzakrzepowymi i nasercowymi. Przed użyciem olejku eterycznego z czosnku, skonsultuj się z lekarzem.

Nie spożywaj olejku eterycznego z czosnku.

Źródła
czytelniamedyczna.pl, biofinest.com

Poprzedni Więcej szczęścia w 7 prostych krokach
Następny Mózg i cytryny

Brak Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *