Błogość płynąca z miesiączki i opryszczki w towarzystwie Melisy


melisa

„Melisa zmierzała w stronę biura. Czuła się tak, jakby została przemielona przez maszynkę do mięsa, potem jeszcze zahaczyła o pralkę z ekstra wirowaniem i na koniec została rozjechana przez walec”

Jeśli czujesz się tak, jak Melisa, a do tego masz opryszczkę lub miesiączkę, sięgnij po Melissa Officinalis

1

Pozytywny wpływ Melisy na nastrój, znalazł dla niej zastosowanie w miejscu gdzie pojawia się potrzeba redukowaniu uczucia napięcia, wprowadzenia w stan relaksu oraz zmniejszenia nerwowości.

Znana także jako balsam cytrynowy ma słodki, świeży, zbliżony do cytrusowego zapach. Melisa jest jednym z najrzadszych i najdroższych olejków, a zakres jej możliwości wspomagających zdrowe funkcjonowanie jest naprawdę imponujący.

Począwszy od aromatyzowania napojów i potraw, do kojenia nadmiernych emocji.

Może wspierać system odpornościowy oraz wspomagać uczucie relaksu, poprzez zmniejszenie uczucia niepokoju i stanów lękowych. Inhalowana przed snem, wpływa na jego poprawę.

Uprawiana jest w Europie, Azji i Ameryce Północnej.

Olejek eteryczny z Melisy o zapachu cytrusowo, ziołowym ze słodko-gorzką nutą, pozyskiwany jest na drodze destylacji parowej. W jego składzie min. można znaleźć cytronelal, kariofilen, cytral, linalol i geraniol. Olejek z Melisy, tradycyjnie stosuje się w medycynie przy problemach natury zdrowotnej, jak lęki, migrena, bezsenność, nadciśnienie, cukrzyca, opryszczka, demencja.

Potencjał Melisy

2

1. Pomocna podczas infekcji np. wirus opryszczki bez szans

Naukowcy po przetestowaniu Melisy, w zakresie radzenia sobie z bakteriami, wykazali, że w stosunku do niektórych szczepów, radzi sobie nawet lepiej, niż olejek z Lawendy.

Lipofilowy charakter olejku eterycznego z melisy, w badaniach, wnikając przez skórę po aplikacji miejscowej, wykazał doskonałe działanie przeciwwirusowe. Zniósł prawie całkowicie wirusa opryszczki zwykłej typu 1 i 2.

W badaniu obejmującym 116 pacjentów, ze zmianami opryszczkowymi, 96% zgłosiło całkowite usunięcie zmian chorobowych, w 8 dniu po zastosowaniu kremu z 1% ekstraktem z melisy, stosując go 5 razy dziennie.

W innym badaniu, w którym zastosowano wyciąg z melisy i umieszczano go na zmianach skórnych, w ciągu 72 godzin od wystąpienia objawów, wielkość zmian oraz czas gojenia, były zdecydowanie lepsze, w grupie stosującej wyciąg z melisy.

Ponieważ olejek eteryczny z melisy radzi sobie z wirusem, wywołującym opryszczkę, prawdopodobnie może sprawdzić się, przy ograniczeniu rozprzestrzeniania innych infekcji wirusowych.

3

2. Wsparcie dla diabetyków

Z badań na myszach wynika, że olejek z Melisy, może być skutecznym wsparciem wśród środków hipoglikemizującym i przeciwcukrzycowym, ponieważ podawanie tego olejku, przez okres 6 tygodni, poprawiło u myszy tolerancję glukozy, wykazując znacznie obniżone jej poziomy we krwi, natomiast wyższe insuliny w surowicy, w porównaniu do grupy kontrolnej.

4

3. Poprawia stan skóry

Dzięki właściwościom antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym, olejek eteryczny z melisy, stosuje się do naturalnych sposobów wsparcia walki ze zmianami skórnymi, jak trądzik, drobne skaleczenia czy egzema.

W badaniach czas kuracji był zdecydowanie krótszy przy wykorzystaniu olejku z melisy, w porównaniu do grupy kontrolnej. Melisa jest wystarczająco łagodna by móc stosować ją bezpośrednio na skórę, nawet bez rozcieńczenia, ale zawsze najpierw sprawdź w rozcieńczeniu, jak działa na ciebie.

5

4. Poprawiając nastrój, może wspomagać w stanach depresyjnych

Działając uspokajająco, promuje równowagę emocjonalną i podosi na duchu. Potrafi redukować odczuwanie lęku, zmniejszać stan obniżonego nastroju, opóźniać degenerację neuronów  i wspomagać procesy poznawcze.

Nawet u osób zdrowych, może poprawiać funkcje poznawcze, pomagać w utrzymaniu stabilizacji emocjonalnej i bez efektów ubocznych, w małych dawkach wspierać pozytywną samoocenę, co jest kolejną przesłanką, do wykorzystania tego olejku w celach odzyskania psychicznej równowagi przy poczuciu zniechęcenia i przygnębienia.

Badania w dziedzinie psychofarmakologii, uwzględniające analizę materiałów, dotyczących wpływu roślin i wyciągów roślinnych, na wsparcie w leczeniu ogólnego lęku i specyficznych zaburzeń lękowych, stwierdziły wysoką aktywność przeciwlękową melisy.

6

5. Może sprawdzić się przy zbyt wysokim ciśnieniu krwi

W badanich na rannych szczurach, podanie melisy zredukowało częstotliwość uderzeń serca, chroniąc go przed uszkodzeniem.

Zostało to potwierdzone, mierzeniem zmian elektrokardiograficznych, (sprawdzających aktywność elektryczną szczurzego serca),i dotyczyło już niskich dawek melisy.

 Ryzykowne olejki eteryczne – słowo o bezpieczeństwie 
7

6. Łagodzi PMS i objawy menstruacyjne

Kobiety biorące udział w badaniu, 100 uczennic szkoły średniej, otrzymujących olejek eteryczny z melisy lub placebo, przez okres trwania miesiączki, w trzech kolejnych cyklach, zgłaszały zmniejszenie dolegliwośći związanych z miesiączkowaniem, w prównaniu do grupy kontrolnej.

Ponieważ stosowany regularnie przez dłuższy okres czasu, może wpłynąć na gospodarkę hormonalną u kobiet, nie jest zalecany dla ciężarnych.

8

Jak stosować olejek eteryczny z Melisy by skorzystać z tego co oferuje najlepszego?

Przede wszystkim, zaopatrz się w czysty olejek eteryczny, od sprawdzonego dostawcy. Prawdziwy olejek eteryczny jest drogi, ponieważ z liści otrzymujemy jedynie małą ilość olejku. Jego siła i właściwości są w stanie wynagrodzić wysoką cenę.

Kilka opcja wsparcia organizmu, gdy chcesz stosować swój olejek z melisy:

– czując ospałość, problemy z koncentracją lub otępienie, rozpylaj olejek w dyfuzorze lub wąchaj prosto z butelki

– by poprawić kondycję skóry, możesz wmasować w ciało np. w rozcieńczeniu z olejem bazowym, w masażu lub dodając do kąpieli kilka kropli (2-4), rozcieńczając go wcześniej w płynie do kąpieli. Możesz dodać kilka kropli do wody w butelce z atomizerem i spryskać ciało, z pominięciem okolic oczu. Wstrząśnij przed użyciem.

– zastosuj na opryszczkę, w rozcieńczeniu z olejem bazowym, zaczynając od najmniejszych dawek  

– aby zmniejszyć odczucie smutku i lęku, wetrzyj rozcieńczoną odrobinę w nadgarstki, kark lub dekold

Olejek dostarczysz do swojego organizmu, wdychając go, podczas rozpylania w dyfuzorze lub aplikując na skórę. Jeżeli masz skłonność do alergii, zastosuj go w rozcieńczeniu z olejem bazowym, który poza zmniejszeniem do minimum ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej, sprawi, że olejek nie ulotni się zbyt szybko. Przed pierwszym użyciem wybranego olejku, zalecamy konsultację z lekarzem lub specjalistą. Unikaj stosowania olejku z melisy w trakcie ciąży

Źródła:
Cytat wstępny – Agnieszka Lingas-Łoniewska „Obrońca nocy”, Dr.Axe, NCIB

Poprzedni Jak pokonać stan lękowy klasyczną Chanelką numero 5?
Następny Psychologia - Emocje a aromaterapia

Brak Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *