Czyste olejki eteryczne – czym są

Czyste olejki eteryczne.

czyste olejki eteryczne

Olejki eteryczne są naturalnymi wyciągami z poszczególnych części roślin – min. z płatków kwiatów (róża), gałązek i listków (petitgrain), igieł (sosna), skórek owoców (bergamotka), żywicy (kadzidło), korzeni (wetiweria pachnąca). Każda z części roślin posiada unikalny skład chemiczny, uzależniony od miejsca w którym rośnie (najlepsze są z krajów swojego pochodzenia), oraz warunków w trakcie rośnięcia (odpowiednia wilgotność, nasłonecznienie, brak pestycydów, sposób pozyskiwania).

Reklama

Olejek z Róży
BEWIT - RÓŻA 100% NATURALNY OLEJEK ETERYCZNY

Właściwość olejków uzależniona jest również od momentu zbioru rośliny (sezon a nawet pora dnia) oraz jej odmiany np. eukaliptus ma kilkaset gatunków drzewa, z czego do uzyskania olejków eterycznych nadają się tylko 3.

 

Do otrzymania olejków eterycznych, używane są dwie metody: wytłaczanie na zimno – esencje (skórki cytrusowe), destylacja parą wodną – olejki eteryczne (np. płatki kwiatów).Podsumowując olejki eteryczne są mieszaniną różnych związków chemicznych (min.terpenowane węglowodory, alkohole, fenole, ich estry) pochodzących z roślin i posiadają w zależności od chemotypu (skałd chemiczny charakterystyczny dla danego gatunku roślin) ciekawe właściwości.

 

Te lotne, wonne substancje roślinom służą do:

 

– ochrony przed drapieżnikami sprawiając że gorzki smak czyni je niejadalnymi 
– niwelują dostęp grzybów, bakterii i innych patogenów 
– zabezpieczają rośliny przed parowaniem wody i odwodnieniem 
– wabią owady pomagające je zapylić 
– pomagają roślinie się zregenerować uszkodzenia

 

U ludzi olejki eteryczne wykorzystywane są w medycynie niekonwencjonalnej – AROMATERAPII, wykazując właściwości wspierające poprawę funkcjonowania fizycznego i psychicznego.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Disclaimer

Pisanie tekstów jest dla nas radością. Chcemy dzielić się wiedzą i zdobywanymi wzmiankami dotyczącymi sił natury. Niniejszym traktując rzecz hobbystycznie informujemy, że wszelka merytoryka tutaj zawarta, ma funkcję informacyjną i nie służy diagnostyce ani poradom zdrowotnym. Według prawa zadania te są kompetencją lekarzy i tym się kierujmy.

Justyna Lichtenberg

Justyna Lichtenberg

analityk rzeczywistości, psycholog z otwartym podejściem do świata. Świadomość pochodzenia wprost z natury popycha ją do działań zgodnych z jej prawami. Wątrobę uważa za najpiękniejszy z narządów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *