Istnieje 10 powodów by otoczyć się aromatem lawendy


Lawenda
spotify podcast badge blk grn 660x160 1
Stitcher Listen Badge Color Light BG
google play badge
siły Natury deezer
sn itunes

Idzie jesień, a lawenda już przekwitła…

Może nie do końca, bo lato jest pełni swojego rozkwitu, ale gdy dopadła Cię powyższa wizja, z pewnością trochę się spięłaś.

Z lawendą jest trochę tak, że samo wyobrażenie jej pola w pełnym rozkwicie, gdzie piękne odcienie fioletu przeplatają się z całym wachlarzem słodko, zielnego zapachu, działa relaksująco.

To lawendowe piękno, które spotykasz jako wątek wizualny w wielu książkach czy filmach, ma przełożenie na rzeczywiste badania naukowe, bo dowodzą one, że siła lawendy wpływa na ogólne poczucie dobrostanu osoby, której towarzyszy.

Już w Biblii, można znaleźć wzmianki, że olejek ten był wykorzystywany do namaszczania i uzdrawiania.

Coraz bardziej świadomi, że powrót ku naturze może nam sprzyjać, dowiedzmy się, co zrobić i w jaki sposób wykorzystać, możliwości tej rośliny.

Lawenda wywodzi się z górskich rejonów morza Śródziemnego, a najlepsze jej odmiany, występują we Francji i w Bułgarii.

Zaparza się ją jako dodatek w mieszankach ziołowych. Dodaje do soli do kąpieli.

Susz lawendy, dostępny w sklepach zielarskich i aptekach, sprawdza się jako napar w problemach trawiennych, jak wymioty, nudności, rozstrój żołądka, wzdęcia.

Olejek eteryczny, w przeciwieństwie do samej rośliny, zażywany wewnętrznie może być toksyczny, dlatego rekomenduje się stosowanie w formie inhalacji lub na skórę.

Jego stosowanie niesie szereg korzyści, min. wsparcie w leczeniu lęków, zranień czy zakażeń grzybiczych, jak i poprawa jakości snu.

Co takiego ma w sobie lawenda?

Tradycyjnie jest uważana za roślinę posiadającą mnogość właściwości terapeutycznych i wspierających leczenie. Zaczynając od wprowadzenia w stan relaksu, do pomocy przy infekcjach pasożytniczych, ukąszeń, oparzeń, skurczów.

Coraz częściej zwraca się uwagę na jej możliwości wpływania na układ neurologiczny. Istnieje kilka badań obejmujących ludzi i zwierzęta, i poddających dalszej dyskusji, efekt jaki niesie lawenda, min. stabilizując nastrój, działając przeciwbólowo czy przeciw lękowo.

W badaniach nad zwierzętami, główny składnik lawendy linalool, wykazał właściwości przeciwlękowe, zmniejszenie zachowań agresywnych i zwiększenie interakcji społecznych.

W badaniach z udziałem ludzi, potwierdza się skuteczność lawendy w wielu zaburzeniach psychologicznych i neurologicznych. Sprawdzano jej działanie, przy podaniu doustnym, rozpylając min. w dyfuzorach, i w masażach.

Uważa się, że lawenda wykazuje możliwości terapeutyczne, i ze względu na fizjologiczne działanie wdychanych związków lotnych, poprzez układ limbiczny, wpływa na ciało migdałowate i hipokamp.

Przy udziale masażu, wchłania się przez skórę, docierając do krwiobiegu.

Lawenda a lęki, obniżony nastrój i depresja

Sprawdzano działanie lawendy w zaburzeniach lękowych i stanach pokrewnych. Złagodzenie odczuwania lęku i poprawę nastroju, zaobserwowano u 36 pacjentów, przyjętych na oddział intensywnej terapii, którzy otrzymali rozcieńczony (do 1%) olejek z lawendy w formie aromaterapii.

Ankieta przeprowadzona wśród osób, na oddziale neurologii długoterminowej w szpitalu, wykazała zwiększone wyniki w poprawie nastroju, po zastosowaniu aromaterapii z lawendą, drzewem herbacianym i rozmarynem.

Przechodząc do sedna, lawenda powinna stać się podstawą apteczki w drobnych, pilnych sprawach, ponieważ sprawdza się jako:

Czy masz jakiekolwiek powody by otoczyć się aromatem lawendy już teraz 2

1. Ochrona antyoksydacyjna

Osaczenie przez zanieczyszczenia, chemikalia, toksyny i wolne rodniki, sprawia że nasz układ odpornościowy traci na mocy, narażając organizm na serię chorób.

Olejek lawendowy jest naturalnym antyoksydantem, i wspiera odpowiedź organizmu w momencie pojawienia się wolnych rodników, ułatwiając tworzenie enzymów antyoksydacyjnych (glutation, katalaza), które pomagają zapobiegać uszkodzeniom powodowanym przez wolne rodniki.

W badaniach z 2013 roku opublikowanych w Fitomedycynie (Phytomedicine), i nowszych potwierdzono, że olejek lawendowy zwiększa aktywność najsilniejszych (wymienionych) antyoksydantów organizmu, przez co pomaga zapobiegać pojawieniu się stresu oksydacyjnego.

Czy masz jakiekolwiek powody by otoczyć się aromatem lawendy już teraz 3

2. Słodkie ciastko z lawendą

W 2014 roku, naukowcy z Tunezji, podjęli się sprawdzenia, czy olejek z lawendy poradzi sobie z regulacją poziomu cukru we krwi.

W badaniu na szczurach, poddanych obserwacji przez 15 dni, udało się wykazać, że dzięki olejkowi eterycznemu z lawendy, uniknęły one wystąpienia objawów cukrzycy, jak, min. zwiększony poziom glukozy we krwi, przybranie na wadze, zaburzenia czynności wątroby i nerek.

Czy masz jakiekolwiek powody by otoczyć się aromatem lawendy już teraz 4

3. Zmniejszenie odczuwania stresu i poprawa nastroju

W tradycjach terapii naturalnych, lawenda była wykorzystywana, jak wsparcie w leczeniu problemów neurologicznych, związanych z odczuwaniem stresu, lękami, depresją czy obniżonym nastrojem.

Aktualnie, wiedza przekazywana od pokoleń, jest potwierdzana wielorakimi badaniami, więc tym łatwiej sięgnąć po aromat lawendy gdy odczuwamy psychiczny dyskomfort.

Obrazując, w badaniach raportowanych na łamach International Journal of Neuropsychopharmacology, potwierdzono założenia, sugerujące, że preparat olejku lawendowego, okazał się bardziej skuteczny niż placebo, i jeden ze środków na receptę (paroksetyna), łagodząc uogólniony lęk, nie wykazując jednocześnie skutków odstawienia ani niepożądanych skutków ubocznych.

Przebadano 539 dorosłych. Podawany preparat olejku lawendowego, wykazał wyraźny efekt przeciwdepresyjny i poprawił ogólny stan zdrowia psychicznego i jakość życia osób w trakcie badania.

W przypadku prawdopodobieństwa wystąpienia depresji poporodowej u 28 kobiet, znajdujących się w momencie 0-18 miesięcy po narodzinach dzieci, stwierdzono, że inhalacja lawendy z różą, przez 15 minut, 2 razy w tygodniu, przez okres 8 tygodni, pomogła w poprawie samopoczucia.

Można zatem wziąć olejki eteryczne pod uwagę przy takiej ewentualności, ponieważ wykazane zostały pozytywne wyniki przy minimalnym ryzyku stosowania aromaterapii jako metody uzupełniającej. A często kobiety karmiące, nie mogą zażywać wybranych substancji farmakologicznych.

Kolejnym faktem, za sięgnięciem po lawendę w momentach złego samopoczucia, jest efekt jaki przyniosła, wśród osób w stanie stresu pourazowego PTSD.

80 miligramów olejku dziennie, pozwoliło 47 pacjentom, poprawić swój stan o 33 procent i zmniejszyć problemy związane ze snem oraz wahaniami nastroju.

Czy masz jakiekolwiek powody by otoczyć się aromatem lawendy już teraz 5

4. Wsparcie dla mózgu

Lawenda potrafi trochę więcej, niż pomaganie w leczeniu smutków i stanów lękowych, różnego pochodzenia.

Jej korzyści neurologiczne, niosą wsparcie dla procesów poznawczych, przy jej inhalacji. Aromaterapia z jej udziałem, może być pomocna dla osób cierpiących na Alzheimera, ponieważ może nieść potencjał zapobiegający lub poprawiający deficyty poznawcze.

Podaje się informacje, że duży wkład w to, niosą właściwości przeciwutleniające lawendy.

W 2012 Molecules (dziennik szwajcarski), podał wyniki badań, w których udowodniono, że olejek lawendowy, może stać się realną opcją, przy leczeniu dysfunkcji neurologicznych, nawet związanych z udarem. Naukowcy twierdzą, że lawenda bowiem dzięki swoim właściwościom przeciw utleniającym, ma działanie neuroprotekcyjne, czyli zapobiegające rozpoczęcie lub opóźnienie obumierania neuronów i ich ochronę.

Czy masz jakiekolwiek powody by otoczyć się aromatem lawendy już teraz 6

5. Pomaga leczyć skaleczenia i oparzenia

Od wieków olejek lawendowy stosowany jest do zapobiegania różnym infekcjom oraz do wsparcia zapobiegania chorobom bakteryjnym i grzybiczym. A jego właściwości zostały wielokrotnie potwierdzone przez badania, które poświadczają, że efekt ten, jest pozyskiwany dzięki związkom antybakteryjnym zawartym w roślinie.

Obserwacje prowadzone na lawendzie, przyniosły ciekawe wnioski, mówiące o jej dużej efektywności przeciwdrobnoustrojowej, w zmieszaniu z innymi olejkami eterycznymi, jak drzewko herbaciane, goździki czy cynamon. Zmieszane w proporcji 1:1, radzą sobie z bakteriami (Candida albicans i Staph aureus) powodującymi zapalenia płuc i grzybice skóry.

W badaniu na szczurach, udowodniono, że wykorzystanie lawendy, przyspieszyło gojenie się ran, w porównaniu do grupy kontrolnej. Przy stosowaniu lawendy, obszar ran był zdecydowanie mniejszy, po 4, 6, 8, 10 dniach niż bez jej wykorzystania.

 Ryzykowne olejki eteryczne – słowo o bezpieczeństwie 
Czy masz jakiekolwiek powody by otoczyć się aromatem lawendy już teraz 7

6. Pomaga skórze

Już Egipcjanie używali lawendy jako perfum i do mumifikacji zmarłych.

Zioło lawendy, często wykorzystuje się w kosmetykach, ponieważ olejek z niej pozyskiwany, ma właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne, co może pomagać przy eliminacji skutków drobnych oparzeń, niewielkich zranień czy ukąszeń owadów.

Według badania opublikowanego w Journal of Medical Microbiology wykazano, że olejek eteryczny z lawendy, może być wykorzystany do zwalczenia zakażeń grzybiczych, z uwagi na jego przeciwgrzybicze działanie.

Olejek lawendowy, stosowany jako dodatek do kosmetyków pielęgnacyjnych, wspomaga leczenie skóry i łagodzenie objawów jej chorób, przez trądzik, owrzodzenia, a nawet plamy starcze i reakcje alergiczne.

Czy masz jakiekolwiek powody by otoczyć się aromatem lawendy już teraz 8

7. Lawenda i po bólu głowy

Ogrom ludzi męczy się z bólem głowy każdego dnia.

A bez względu na to czy to migrena, napięciowy ból głowy, obniżony poziom cukru, dyskomfort z tym związany, utrudnia wypełnianie codziennych obowiązków.

Lawenda może okazać się jednym z lepszych środków zaradczych na to, ponieważ wywołuje relaksację i łagodzi napięcie.

W badaniach przeprowadzonych wśród osób cierpiących na migrenę, 92 ze 129 zareagowało pozytywnie na inhalacje lawendy. Zauważyli oni znaczne zmniejszenie bólu.

Czy masz jakiekolwiek powody by otoczyć się aromatem lawendy już teraz 9

8. Poprawa jakości snu

Lawenda wzięta pod lupę w sytuacji kłopotów ze snem i z zasypianiem, poprawia średnie wyniki jakości snu. Bardziej zauważalna poprawa miała miejsce u kobiet i osób młodszych, oraz u tych którzy cierpią na łagodny stopień bezsenności.

Badania te sugerują, że może ona być wsparciem w małych problemach ze spaniem, lub uzupełnieniem równoległej terapii, pod kontrolą specjalisty prowadzącego.

Czy masz jakiekolwiek powody by otoczyć się aromatem lawendy już teraz 10

9. Naturalny środek przeciwbólowy

Wcieranie lawendy w wybrany obszar ciała, może zmniejszyć stan zapalny i nasilenie bólu, łagodząc objawy wielu dolegliwości.

Lawenda sprawdziła się wśród osób, poddawanych hemodializie, zmniejszając ich ból spowodowany wkładaniem igieł. Mogło mieć to związek z pojawianiem się w tej sytuacji, uczucia strachu i niepokoju, oraz właściwościom uspokajającym lawendy.

Lawenda zmieszana z olejkami z mięty pieprzowej, majeranku i czarnego pieprzu, zmniejszyła ból szyi i napiętych mięśni w obszarze dotkniętych dyskomfortem.

Wmasowana w skórę, łagodziła bóle miesiączkowe, związane ze skurczami w podbrzuszu.

Czy masz jakiekolwiek powody by otoczyć się aromatem lawendy już teraz 11

10. Wsparcie w walce z rakiem

Ponieważ olejek lawendowy działa stymulująco na układ odpornościowy, poprawia nastrój, pomaga w lepszym spaniu i w radzeniu sobie ze stresem, może być wykorzystywana jako wsparcie do radzenia sobie ze stanem chorobowym.

Wśród pacjentów z rakiem, aromaterapia ułatwiała przechodzenie przez ból, stres, depresję i nudności.

Jak ją stosować?

Dodając kilka kropli do dyfuzora (2-4 krople)

Do kąpieli w rozcieńczeniu z kosmetykiem myjącym, nakrapiając na poduszkę (olejek nie może dostać się do oczu), kawałek materiału do wąchania.

Przed naniesieniem na skórę, najlepiej rozcieńczyć z olejem bazowym – winogronowy, jojoba, kokosowy.

Nanosi się go na nadgarstki, kark, ramiona.

Stosuje się w masażach różnego typu – relaksacyjnych i sportowych.

Można mieszać z innymi olejkami.

Nie istnieją jeszcze na tyle mocne przesłanki dotyczące wykorzystania lawendy w terapii wysokiego ciśnienia krwi, depresji, bólu menstruacyjnym czy egzemy, by wykorzystywać ją jako jedyne remedium na te stany problemowe.

Osoby będące pod kontrolą lekarską i zażywające jakiekolwiek leki, powinny w pierwszej kolejności konsultować swoje wybory z lekarzem prowadzącym. Lawenda może wzmacniać działanie lekarstw.

Jeżeli korzystasz z olejków eterycznych po raz pierwszy, sprawdź swoje na nie reakcje by wykluczyć ewentualność wystąpienia reakcji alergicznych. Przed ich zastosowaniem, zawsze rekomendujemy konsultację ze specjalistą.

Źródła
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 15 16

Poprzedni Sprawdzone olejki eteryczne na ból głowy
Następny Jak pokonać stan lękowy klasyczną Chanelką numero 5?

Brak Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *