Jak odnaleźć własną ścieżkę? Część – 3


Jak odnaleźć własną ścieżkę Część 3

Nawiązanie łączności i poczucia wspólnoty z innymi

Ludzie powinni być w pobliżu innych. Nawet tych, z którymi nie zawsze im po drodze.

Ludzie są gatunkiem ultra-społecznym – a nasze układy nerwowe oczekują, że wokół nas będą znajdować się inni. Zgodnie z biologią, neuronauką czy psychologią nasze ciała funkcjonują lepiej, gdy nie jesteśmy sami. Samotność związana jest z poważniejszymi skutkami zdrowia fizycznego i emocjonalnego oraz gorszym samopoczuciem, a brak wsparcia społecznego może bezpośrednio wpływać na nasz potencjał doświadczania szczęścia.

1 2

Jak połączyć się z innymi?

1. Spróbuj nawiązać relacje z innymi w najbardziej odpowiadający Tobie sposób. Możliwości jest wiele. Czasem wystarczy zagadać do kogoś na przystanku albo na spacerze z psem. Możesz zapisać się na dodatkowe zajęcia, lekcje pilatesu czy języka fińskiego, zacząć udzielać się jako wolontariusz lub dołączając do klubu dyskusyjnego np. o kontrowersjach stosowania nieprzebadanych suplementów.

Najlepszym sposobem na poznawanie ludzi i nawiązywanie nowych kontaktów jest wyjście ze swojej nory, sprzed komputera, wyciągnięcie nosa z telefonu. Jeśli nie masz nic przeciwko zaczepianiu nowych ludzi, rozmawiaj z tymi, których spotykasz podczas zakupów lub spędzania wieczoru na mieście.

Jeśli wolisz formę zdalną, przerywaną jedynie krótkodystansowymi wyjściami do innych, możesz zareagować i zgłosić się do pomocy w jakiejś słusznej sprawie, np. do pakowania paczek żywnościowych dla potrzebujących. Poszukaj klubów zainteresowań w swojej okolicy na grupach społecznościowych. A może w Twojej pracy lub szkole, organizowane są dodatkowe zajęcia.

2. Próbuj regularnie komunikować się z bliskimi. Wysyłaj wiadomości do osób, które kochasz każdego (bez przesady) dnia. Kiedy możesz, zadzwoń lub odwiedź je osobiście. Pomoże ci to utrzymać silne i zdrowe relacje. Na przykład wyślij SMS-a do partnera, sprawdź czy u rodziców wszystko ok i podeślij memy znajomym. Umów się na kawę z przyjacielem lub obejrzyjcie razem film. Co tydzień zasiądź na rodzinnym posiłku, nawet przez Skype gdy Twoi najbliżsi są daleko.

2 2

3. Daj ludziom swoją pełną uwagę, gdy spędzasz z nimi czas. Przestań sprawdzać telefon i wysyłać wiadomości, gdy jesteś ze znajomymi, rodziną lub partnerem. Skoncentruj się na czasie, jaki masz dla nich i z nimi spędzasz. Słuchaj, co mają do powiedzenia. To jest sposób na utrzymanie zdrowych i dobrych relacji, czyli realny kontakt z innymi. Gdy spotykasz się ze znajomymi, poświęć również kilka chwil na kontakt z każdym z osobna. Również domagaj się uwagi dla siebie bez sprzętów elektronicznych.

4. Otocz się ludźmi z którymi czujesz się dobrze. Zamiast wybierać ludzi, którzy wydają się fajni, szukaj przyjaciół. Takich osób, które zwracają na Ciebie uwagę, wymieniają się doświadczeniami i wspierają cię gdy jest taka potrzeba. Bądź też dla nich i komunikuj, że mogą na Ciebie liczyć. Nie martw się aktywnym eliminowaniem negatywnych osób. Po prostu skoncentruj się bardziej na wprowadzanie w swoje życie pozytywów, a znajomości bez racji bytu znikną z twojego życia w sposób naturalny.

5. Dawaj tyle, ile bierzesz. Dobre relacje wymagają ofiarowania i przyjmowania. Staraj się odwzajemniać, gdy twoi przyjaciele, rodzina lub partner robią dla Ciebie miłe rzeczy. Utrzymywanie równowagi pomaga utrzymać mocny związek.

6. Odnajdź dobro w innych. Twoje spojrzenie na świat będzie zdecydowanie lepsze, jeśli założysz, że ludzie są życzliwi. Dodatkowo, bardziej prawdopodobne jest, że zauważysz pożądane, pozytywne cechy (lub więcej ich niż dotychczas) również w sobie samej. Staraj się dobrze myśleć o innych. Szukaj w ludziach zalet i talentów, zamiast doszukiwać się braków i wad. Skoncentruj się na ich dobrych stronach. Pamiętaj, że każdy ma swoją własną drogę do przejścia.

3 2

7. Gdy będziesz gotowy, możesz nawet odnaleźć miłość. Zanim zaczniesz jej szukać, upewnij się, że dobrze poznałaś sama siebie. Zastanów się, czego oczekujesz od partnera. Gdy spotkasz kogoś, kto Cię zainteresuje, poznaj dobrze tą osobę aby dowiedzieć się, czy jesteście dobrze dopasowani. Pozwól, by związek kwitł w miarę budowania głębszej relacji, krok po kroku. Prawdopodobnie zakochasz się i odkochasz kilka razy w swoim życiu. Czasem przejdziesz w związku z tym trudne chwile, pomogą Ci one za to znaleźć partnera z którym możliwe będzie pójście dalej przez świat i życie. Nie pośpieszaj niczego. Najlepsze relacje potrzebują czasu, do wzrastania i rozwoju w prawdziwe i dobre połączenie.

 Ryzykowne olejki eteryczne –
słowo o bezpieczeństwie

Jak zrobić to najlepiej?

Pomaga wdzięczność za ludzi wokół nas.

Jesteśmy stworzeni, aby szukać towarzystwa i zrozumienia.

Czerpmy korzyści z wszelkich więzi społecznych. Bądźmy wdzięczni zatem za swoje relacje, również te, które rzucają nam wyzwania.

Badania pokazują, że ludzie, którzy są bardziej wdzięczni, wydają się być szczęśliwsi, bardziej zadowoleni ze swoich związków, mniej podatni na różnego rodzaju dyskomfort fizyczny, również bardziej odporni na stres i traumę.

A gdy nadejdzie taka potrzeba, pamiętaj, że dobrze jest mieć trochę czasu dla samego siebie. Powinniśmy znaleźć czas na odpoczynek i refleksję nad tym, co dzieje się w naszym życiu. Doda nam to sił, by ponownie iść przez życie z podniesioną głową i w doborowym towarzystwie.

Poprzedni Coriander – Kolendra
Następny Pępek świata – Świat w pępku. No i olej. Ajurweda

Brak Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *