Jak pokonać stan lękowy klasyczną Chanelką numero 5?


Jak pokonać stan lękowy klasyczną Chanelką numero 5

Jeżeli stany lękowe nie dają Ci żyć, zaopatrz się we wsparcie specjalistów.

Jednym z nich, na etapie pomarańczowej żarówki może być porządny relaks przy udziale olejków eterycznych w np. w dyfuzorze.

Mirrą i Kadzidłem wyróżniony był nawet Jezus, a substancje pochodzenia roślinnego, towarzyszą ludziom w różnych kulturach, już od czasów starożytnych. Znane są od wieków w Chinach, Egipcie, Indiach i Europie Południowej.

Balsamowano nimi zwłoki, znaleziono w grobowcach sprzed 2000 lat, i w czasach, gdy konwencjonalne metody leczenia były ograniczone, francuski chirurg Jean Valnet, uznał, że może je wykorzystywać, do wsparcia rannych żołnierzy na froncie podczas II Wojny Światowej.

Dziś wojny nadal prowadzone są w różnych rejonach świata, bojowy nastrój towarzyszy wielu, i prawdziwą walkę miliony ludzi toczy również na co dzień – we własnym wnętrzu.

W wygodnych warunkach życia, cywilizowanego otoczenia.

Często jest to walka na śmierć i życie, być albo nie być, i przeciążające ludzki system operacyjny, stany lękowe.

Pojawiają się mdłości, zawroty głowy, spłycony oddech, problemy z ciśnieniem krwi, rozstrój żołądka, bezsenność, a nawet ataki paniki.

Jak tu żyć drodzy Państwo, jak się człowiek nie zapcha znieczulaczami na bodźce, które wesprą odrętwienie i ograniczając percepcję rzeczywistości, dadzą złudne uczucie ulgi?

Jak dodać sobie czegoś miłego w życiu, co może wspomoże pomarańczowe światło gotowości, do zmiany barwy na zielony albo chociaż żółty pastelowy?

Próba nie strzelba. Warto testować. Warto testowanie, omówić z lekarzem prowadzącym.

Zwłaszcza jeśli do wyboru jest spektrum możliwości, a w przypadku tej, którą zaproponuję poniżej, wystarczy tylko kilka kropli.

Większość dostępnych tu materiałów, oscyluje wokół olejków eterycznych, więc nie niespodzianką jest, że tymi esencjami będziemy się zajmować. I z przyjemnością, rozbierzemy je na czynniki pierwsze.

Podstawową rzeczą, od której zacznę jest fakt, że tylko, jedynie i wyłącznie prawdziwe, czyste olejki eteryczne bez domieszek, mają jakiekolwiek właściwości mogące pomóc usprawnić nasze funkcjonowanie.

Również w tym świecie, jawiącym się czasem jako potencjalne zagrożenie.

Jaki jest najfajniej pachnący środek przeciw lękowy i anty strachowy?

Imię ich Siedem. I tyle mamy dziś propozycji. Jest więcej, jak zrobisz mieszanki.

Jak pokonać stan lękowy klasyczną Chanelką numero 5 2

Lawenda wąskolistna (Lavender – Lavandula angustifolia)

Olejek eteryczny Lawendowy, dzięki szerokiemu zastosowaniu, powinien mieć swoje miejsce „zawsze pod ręką”. Lawenda uspokaja, relaksuje, równoważy fizycznie i emocjonalnie.

Olejek eteryczny z lawendy, okazał się niezwykłym płynem, w magiczny sposób zmniejszając skutki poparzenia ręki, w laboratorium francuskiego chemika i uczonego René-Maurice Gattefossé na początku XX wieku. Podczas pracy nad swoimi eksperymentami, poparzył się dotkliwie i chcąc sobie pomóc, wsadził rękę do pojemnika, w którym znajdowała się lawenda. Doskonale ograniczyła ona niemiłe konsekwencje oparzenia skóry i prawdopodobnie, posłużyła wsparciem w sytuacji zdenerwowania.

W wielu badaniach klinicznych. Mierząc rytm serca, połączono jej działanie ze zmniejszonym uczuciem stresu i niepokoju. Gdy porównano ją do placebo, podczas przyjmowania w kapsułkach, okazało się, że zadziałała przeciw lękowo podczas oglądania filmu powodującego taką emocję.

Lawenda potrafiła też zmniejszyć stany lękowe, osób czekających na zabieg dentystyczny. Czyli szeroki uśmiech, tym bardziej gwarantowany.

Jak pokonać stan lękowy klasyczną Chanelką numero 5 3

Róża (Rosa Damascena)

Tuż po lawendzie, uważa się piękno jej aromatu, za kojący emocje płynące z serca, obniżony nastrój i uczucie niepokoju. Łagodząc stany obniżonego nastroju, olejek eteryczny z róży damasceńskiej, służy wsparciem w atakach paniki, szoku i rozpaczy.

Nowe, zaskakujące uczucia pojawiają się na przykład podczas pierwszego w życiu porodu. Irańskie kobiety, które w pierwszej jego fazie, dla odprężenia, moczyły stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem olejku z róży, były bardziej zrelaksowane niż grupa kontrolna.

Jak pokonać stan lękowy klasyczną Chanelką numero 5 4

Wetiweria pachnąca (Vetiver – Vetiveria zizanioidies)

Wetiweria pachnąca i jej unikalny, egzotyczny zapach, jest znany z uspokajającego i harmonizującego wpływu na emocje, co sprawia, że jest idealny do masażu i wsparcia zdrowego snu.

Jej olejek o drzewno, dymno, ziemistym aromacie, ma właściwości uziemiające emocje, co wspiera uczucie spokoju i stabilizacji. Może pomóc w momentach nadwrażliwości, i chwilach szoku, tonując układ nerwowy.

U myszy wykazał znaczącą aktywność przeciw lękową, gdy te musiały przebywać w trudnych warunkach, jak nadmierna ekspozycja na światło czy poszturchiwanie.

Jak pokonać stan lękowy klasyczną Chanelką numero 5 5

Ylang Ylang (Cananga Odorata)

Olejek, który stanowi bazę popularnych Chanel 5, i którego kwiaty są wykorzystywane jako afrodyzjak, do aromatyzowania łoża małżonków podczas zaślubin w Indiach, swoim niezwykłym zapachem, nie tylko potrafi zadziałać uspokajająco ale i jest w stanie opanować kołatanie serca i umiarkowanie zharmonizować uczucie nerwowości, powodujące bezsenność.

Używając go w mieszance z olejkiem eterycznym z bergamotki i lawendy, raz dziennie, przez okres miesiąca, zauważono zmniejszone poczucie stresu oraz ilość wydzielanego kortyzolu, u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym samoistnym.

Zwróć uwagę, że przy używaniu olejku eterycznego z Ylang Ylang na skórę, może on działać drażniąco. Jeśli masz niskie ciśnienie krwi, lepiej go unikać.

Jak pokonać stan lękowy klasyczną Chanelką numero 5 6

Bergamotka (Bergamot – Citrus bergamia)

Zapach gorzkiej pomarańczy, uwodzi smakoszy herbaty Earl Grey. Bergamotka może wpływać relaksująco, uspokajać a zmniejszając pobudzenie, wspierać spokojny sen.

Z dodatkiem olejku z Lawendy, wspomagał leczenie lęków i depresji. Czterdziestu uczestników eksperymentu, aplikowało mieszankę na skórę na brzuchu. W porównaniu z placebo, olejki te powodowały znaczne zmniejszenie częstotliwości tętna, jak i skurczowe oraz rozkurczowe ciśnienie krwi, co wskazywało na zmniejszenie pobudzenia autonomicznego.

Bergamotka, jest uważana za bezpieczny olejek, jednakże jak wszystkie cytrusy, może działać fotouczulająco, dlatego po jej zastosowaniu na skórę zaleca się, unikania ekspozycji na słońce, powyżej 12 h.

Jak pokonać stan lękowy klasyczną Chanelką numero 5 7

Rumianek (Chamomile – Chamaemelum nobile)

Już samo patrzenie na rumianek uspokaja, a zapach przynosi wewnętrzną harmonię, eliminując niepokój i zmartwienia. Badania wykazały, że rumianek ma znaczącą aktywność przeciwdepresyjną i zmniejszając drażliwość, pozwala zaobserwować również aktywność przeciw lękowa.

Powinny uważać na niego osoby alergiczne bo lubi uczulać.

Kadzidło (Frankincense – Boswellia carteri, sacra, frereana,)

Sięga się po niego w trakcie głębszej medytacji, ponieważ ułatwia wyciszenie umysłu. A energia, która z niego płynie, wpływa uziemiająco na emocje, co bardzo uspokaja. Dzięki temu osoby z obniżonym nastrojem i lękowe, mogą próbować go wykorzystać jako wsparcie w teorii tego typu zaburzeń.

Zmieszany z Lawendą i Bergamotą, pozytywnie wpłynął na pacjentów onkologicznych, zmniejszając odczucie bólu i poprawiając nastrój.

Jak pokonać stan lękowy klasyczną Chanelką numero 5 8
 Ryzykowne olejki eteryczne – słowo o bezpieczeństwie 
Jak pokonać stan lękowy klasyczną Chanelką numero 5 9

Jak to się robi, żeby olejki w momencie decyzji czy walcz, czy uciekaj, przegoniły lęki, gdzie rośnie pieprz. Czyli pieprz lęki?

Jak pokonać stan lękowy klasyczną Chanelką numero 5 10

Dyfuzor

Olejki eteryczne można wykorzystywać w aromaterapii, rozpylając je w dyfuzorze, aplikując na skórę w rozcieńczeniu z olejem bazowym, są też odważni, którzy je spożywają. Ostatnia opcja nie należy do zalecanych.

aromaterapii, wykorzystanie olejków eterycznych, jest popularną metodą, do eliminacji stanów lękowych i obniżonego nastroju. Dlaczego? Ponieważ wdychane cząsteczki olejków, poprzez nos, wędrują bezpośrednio do układu limbicznego w mózgu, a ten stymulowany molekułami z olejków, daje opowiedz w postaci regulacji poziomu stresu, min. wpływając na tętno, wytwarzanie hormonów, i ciśnienie krwi.

Jeśli chcesz by aromaterapia była skuteczna, korzystaj wyłącznie z olejków, o potwierdzonej czystości, i dyfuzorów, które w przeciwieństwie do kominków aromaterapeutycznych, nie niszczą cząsteczek olejków, zbyt wysoką temperaturą, oferując Ci spektrum właściwości stosowanych olejków eterycznych.

Jak pokonać stan lękowy klasyczną Chanelką numero 5 11

Zastosowanie na skórę

Wielu osobom bardzo opowiada ten rodzaj wykorzystania olejków eterycznych. Wystarczy poddać się masażowi z ich wykorzystaniem, dodać do kąpieli lub kosmetyków. Ponieważ olejki są substancjami bardzo aktywnymi biologicznie, powinny być aplikowane na skórę, w rozcieńczeniu bazowym np. 12 kropli na 30 ml oleju bazowego (jojoba, migdałowy, avocado, kokosowy,..)

Przykłady stosowania:

Kompozycja przy bezsenności: 3 kropli o.e. Lawendowego + 3 kr. o.e. Wetiweria na 20 ml oleju migdałowego. Wykonać masaż grzbietu przed zaśnięciem.

Kompozycja antystresowa: 4 kr. o.e. Lawendowego + 3 kr. o.e. Ylang Ylang + na 20 ml olejku ze słodkich migdałów. Do masażu karku i obręczy barkowej.

Kompozycja uspokajająca: 4 kr. o.e. Lawendowego + 3 kr. o.e. Kadzidlanego + 2 kr. o.e. Bergamotka + na 20 ml olejku migdałowego. Zastosuj do łagodnego masażu karku, barków i ramion.

Powyższe kompozycje możesz wykorzystać w kąpieli, zmniejszając jedynie ilość olejku bazowego o połowę (pamiętaj, że olejki mogą natłuścić wannę powodując poślizgnięcie, zachowaj ostrożność)

Te mieszanki olejków eterycznych sprawdzą się również w dyfuzorze, jednakże z pominięciem olejku migdałowego (może zapchać dyfuzor). Wskazaną ilość kropli, dodaj po prostu do 100 ml wody.

UWAGI!

Zawsze konsultuj stosowanie olejków eterycznych ze specjalistą. Korzystanie z olejków eterycznych przez osoby starsze, alergiczne, kobiety w ciąży, ze schorzeniami, powinno odbywać się pod kontrolą lekarza prowadzącego.

Źródła
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Poprzedni Istnieje 10 powodów by otoczyć się aromatem lawendy
Następny Błogość płynąca z miesiączki i opryszczki w towarzystwie Melisy

Brak Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *