Jak stosować Olejki eteryczne BEWIT


jak stosować olejki

Olejki eteryczne zastosowanie.

ceramiczne serduszko

Jak stosować olejki eteryczne? Możliwości jest sporo. Zaczynając od najprostszych:

Inhalacje

Olejki eteryczne działają bezpośrednio na drogi oddechowe i trafiając do błon śluzowych, z krwiobiegiem dostają się do innych narządów. Oddziałują również bezpośrednio na mózg – poprzez układ limbiczny.

Tutaj stosujemy je, po prostu wdychając. Bezpośrednio wąchając z butelki, z dłoni na których rozcieramy kilka kropli, z dyfuzora (działa lepiej niż nawilżacz powietrza ponieważ uzyskujemy dużo mniejsze cząstki i aromat unosi się dłużej w powietrzu), nakrapiając olejek do ciepłej wody np. podczas kąpieli, umiejscawiając krople olejku np. na piżamie, poduszce, chusteczce higienicznej.

Wystarczą 2-5 kropelek.

 Gdzie kupić olejki eteryczne – Czyste. 

Uważamy na oczy – olejki eteryczne mogą je podrażnić. Nie stosujemy olejków w kominkach aromaterapeutycznych – zbyt wysoka temperatura niszczy ich właściwości zdrowotne i zostaje tylko zapach.

Na skórę

Olejki eteryczne posiadają zdolność głębszej penetracji skóry ze względu na możliwość odwracalnej zmiany układu płaszcza lipidowego skóry (same są przecież olejkami).
Umożliwiają przejście przez warstwę rogową i lipidową aż do skóry właściwej, przy okazji przenosząc ze sobą do wewnątrz dodatkowe dobroczynne właściwości równolegle stosowanego kremu.

Z uwagi na swoje patogenne właściwości stanowią również doskonały konserwant dla kosmetyków naturalnych.
Zastosowanie bazy np. olejku migdałowego, dłużej utrzymuje olejek eteryczny na skórze, zapobiegając jego odparowaniu oraz niweluje ewentualne reakcje alergiczne. Nim zastosujemy wybrany olejek, zawsze sprawdzamy w miejscu wrażliwym np. wew. zgięciu łokcia czy nie wystąpi nadwrażliwość na którykolwiek ze składników olejku.

MASAŻ w rozcieńczeniu z olejem bazowym np. migdałowym. Masaż poprawia ukrwienie skóry i olejki mogą wniknąć szybciej pod skórę, tym samym przyspieszając działanie olejku eterycznego. Stosowany olejek w masażu to ten na którego właściwości mamy zapotrzebowanie.

Przykłady

Na odstresowanie: lawenda, jałowiec, trawa cytrynowa.
Na uspokojenie: lawenda i geranium.
Na pobudzenie: bazylia i rozmaryn
Na skurcze mięśni nóg po treningu: cyprys, jałowiec, lawenda.

Przypominamy o specjalnym sposobie aplikacji olejków eterycznych na skórę.

W KOSMETYKACH

Odnosząc się ponownie do właściwości olejków eterycznych, możemy stosować je dodając do kremów do ciała i twarzy (z pominięciem okolic oczu)

Przykłady:

Trądzik, skóra zanieczyszczona: drzewo herbaciane
Pajączki i żylaki nóg: trawa cytrynowa
Linie mimiczne twarzy: geranium
Olejki eteryczne są bardzo szeroko stosowane w kosmetyce

KĄPIELE

Dodajemy kilka kropli wybranego olejku do wanny z ciepłą wodą. Olejki kwiatowe 1-2 krople.

Inne

– ilość uwarunkowana jest indywidualnym zapotrzebowaniem z uwzględnieniem właściwości olejku (niektóre są drażniące) oraz predyspozycjami do alergii skórnych. Obowiązuje zasada im mniej tym lepiej. Olejki eteryczne mogą również być użyte w szamponach, dodane do kosmetyku myjącego czy podczas prysznica, nakropione bezpośrednio na podłogę (uwaga, mogą być śliskie).

 Ryzykowne olejki eteryczne – słowo o bezpieczeństwie 

Stosowanie wewnętrzne

Tak jak zioła i przyprawy, olejki eteryczne znajdują swoje zastosowanie w kuchni jako dodatek do min. koktajli, ciast, zup, sałatek. Niektórzy zalecają ich stosowanie wewnętrzne w piciu z odrobiną płynu (1 kropla cytryny na pół szklanki wody, działa oczyszczająco na organizm) lub połykane w kapsułkach dla poprawy kondycji fizycznej (oregano przy infekcjach).
Jest to dyskusyjna forma przyjmowania olejków eterycznych ponieważ olejki są bardzo skoncentrowane i aktywne biologicznie. Zalecamy rozwagę i konsultację z osobą wykwalifikowaną lub lekarzem.

Wraz z doświadczeniem w stosowaniu olejków eterycznych, można pójść o krok dalej i skorzystać z samodzielnie przygotowanych mieszanek olejków. Dostępne są również mieszanki opracowane i przygotowane przez specjalistów w dziedzinie.

WAŻNE!

Tylko czyste olejki eteryczne powinny stanowić racjonalny wybór jeśli chcemy korzystać z ich dobrodziejstwa. Polecamy te które podlegają ścisłej kontroli na każdym z etapów pozyskiwania – od momentu rośnięcia rośliny do produktu końcowego.
Mieszanki z dodatkiem syntetyków lub olejki pozyskiwane z zanieczyszczonych roślin (opryski lub niewiadome źródło pochodzenia) stanowią ryzyko w ich stosowaniu i wtedy zamiast pomagać szkodzą.

Poprzedni Czyste olejki eteryczne – czym są
Następny 11 zastosowań olejku eterycznego z jaśminu

Brak Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *