Jak zrelaksować się w Święta a może już przed?


Jak zrelaksować się w Święta a może już przed?

Może masaż?

Kiedy czujesz, że stres i zmęczenie przejmują kontrolę, znajdź trochę czasu, aby dać sobie odrobinę przyjemności!

Weź męża, chłopaka, dziewczynę, córkę albo przyjaciela, i rozłóż się jak płaszczka na wygodnym kocyku. Daj do siebie dostęp ze wszystkich stron. Wskaż palcem na miejsce gdzie wcześniej ustawiłaś arsenał olejów zimnotłoczonych, pachnących olejków, być może dyfuzor lub nawet zapaliłaś świeczki. To jest Twój moment. Czas na relaks. Prawdziwy, zasłużony odpoczynek.

Terapia masażem jest nie tylko skutecznym sposobem na złagodzenie obolałych mięśni i poprawę przepływu krwi, ale także działa jako silny, naturalny środek odstresowujący dla wielu osób. Pomaga przezwyciężyć typowe problemy zdrowotne, a nawet uporać się z lękami.

Jeżeli nie masz nikogo pod ręką, warto pomyśleć o takich miejscach, jak spa, studia jogi, hotele i gabinety kręgarskie. Lub… po prostu umów profesjonalnego masażystę do siebie.

1 5

Co może dać Ci masaż?

Samo osiągniecie poczucia relaksu i kojący dotyk, wpłyną pozytywnie na Twoje fizyczne i psychiczne samopoczucie.

Masaż jest starożytną praktyką leczniczą, która ma udowodnione korzyści zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Istnieje dziś wiele różnych rodzajów masaży oferowanych przez specjalistów, ale nawet jeśli nie planujesz kontaktować się z kimkolwiek w tej działce, kochające ciepłe dłonie kogoś bliskiego, pomogą Ci się rozluźnić, a korzyści płynące z masażu mogą objąć zmniejszenie przewlekłego bólu, lęku lub depresji, bólu głowy, ciśnienia krwi i zaburzenia równowagi hormonalnej.

Zwłaszcza teraz na podsumowaniu roku, kiedy czujesz że całe twoje ciało odczuwa stres związany z codziennym życiem, idealną sesją masażu może okazać się ta, połączona z olejkami eterycznymi. Weź ją pod uwagę przede wszystkim, jeśli szukasz sposobu na usunięcie wszelkich śladów napięcia i trudnych dni nie tylko z ciała, ale i z umysłu. Złagodzisz nie tylko ból i napięcie, zwiększając ruchomość w sztywnych stawach i mięśniach, ale przy okazji w połączeniu z aromaterapią masaż podniesie Cię na duchu.

2 5

Skorzystaj z masażu ponieważ…

Masz bliskich pod ręką a dotyk może okazać się terapeutyczny. Przez wieki masaże były stosowane nie tylko w celu złagodzenia dolegliwości fizycznych. W całej historii były stosowane w leczeniu przeróżnych dolegliwości, w tym następstw stresu, oraz pomocy w ogólnym samopoczuciu i zdrowiu. Dziś nadal jest popularnym sposobem leczenia długoterminowych problemów zdrowotnych i chorób. Może być również stosowany jako terapia uzupełniająca wraz z innymi zabiegami.

Najczęściej ludzie lubią masować plecy…

Jednak masaż stóp jest równie relaksującą metodą, a przy okazji pomaga rozwiązywać problemy z narządami wewnętrznymi naszego ciała. Twoje stopy są pełne punktów odpowiadających poszczególnym organom. Refleksolog zrobi Ci masaż stóp wyróżniający się odpowiednim podejściem, zwiększeniem przepływu krwi w najbardziej odpowiednich punktach. Albo…

Bliska osoba może na początek skorzystać z podręczników masażu lub materiałów on-line. Zadecyduj jedynie czego oczekujesz. Jeśli Ci się spodoba, możecie iść dalej w tym kierunku i pomyśleć o kursach. W każdej sytuacji warto zachować ostrożność i skonsultować się z lekarzem, jeśli cierpisz na określone bóle, dolegliwości lub choroby.

3 3

W jaki sposób mogę zastosować olejki eteryczne do masażu?

Ostrożnie traktując ciało innego człowieka i stosując masaż, możesz nauczyć się, jak zapewnić swoim bliskim wspaniały relaks. Do masażu aromaterapeutycznego potrzebne będą oleje zimnotłoczone (oleje nośnikowe, np. z pestek winogron) oraz olejki eteryczne, o konkretnym zapachu lub działaniu. Olejek nośnikowy pomaga w absorpcji olejków eterycznych przez skórę, bez ryzyka że ten będzie zbyt silny i spowoduje podrażnienie, zwłaszcza jeśli używasz czystych, silnie skoncentrowanych olejków eterycznych. Olejki eteryczne są dobrze znane z ich dobrego wpływu na ogólny stan zdrowia i samopoczucie a wykorzystując je w masażu, możesz zyskać zdecydowanie więcej niż samo odprężenie.

4 4

Jak przygotować masaż z olejkami eterycznymi w domu?

Kilka wskazówek dotyczących dobrego przygotowania do masażu:

Po pierwsze, na początek polecamy przekonać swojego partnera, przyjaciela lub członka rodziny, aby poddali się masażowi – a później zamieńcie się miejscami! Wystarczy położyć się na łóżku. Upewnij się, że będziesz działać na wygodniej wysokości dla osoby wykonującej masaż. Jeśli jest to masaż stóp, wystarczy wygodnie usiąść. Przygotuj nastrój: przyciemnij światła, zapal świeczkę, włącz spokojną muzykę. Wybierz olejek eteryczny, mający pomóc uzyskać zamierzony efekt. Sugerujemy wybór olejków eterycznych w oparciu o lekturę dotyczącą ich działania oraz wpływu na emocje np. na tym blogu. Możesz użyć lawendy, aby złagodzić stres, mięty pieprzowej, gdy bolą mięśnie, i eukaliptusa, aby zmniejszyć ból.

Upewnij się, że dana osoba nie ma żadnych znanych alergii na konkretny olej nośnikowy lub olejek eteryczny. Wymieszaj olej bazowy/nośnikowy i wybrane olejki eteryczne w szklanym pojemniku lub bezpośrednio w dłoniach. Rozgrzej mieszankę olei i olejków w dłoniach, przed nałożeniem ich na skórę.  

Unikamy masażu bezpośrednio po posiłku. Może to zaburzać trawienie i powodować nudności, u osoby masowanej, jeśli ma pełny żołądek.

Po masażu natomiast, dobrze wypić filiżankę wody, ponieważ masaż stymuluje krążenie i przepływ limfy. Dodatkowa woda zapewnia, że ciało usuwa toksyny uwalniane podczas masażu.

Jeśli ktoś bardzo nie chce olejków eterycznych na skórze, można uruchomić dyfuzor.

 Ryzykowne olejki eteryczne –
słowo o bezpieczeństwie

A jeśli jeszcze nie wiesz – istnieją specjalnie opracowane techniki masażu aromaterapeutycznego, które są sposobem aplikacji olejków eterycznych na skórę, tak by maksymalnie wykorzystać ich potencjał. Trochę więcej o tym przeczytasz tutaj. Planując masaż z wyprzedzeniem, możesz wyposażyć się w oleje bazowe, sprawdzające się najlepiej podczas tego zabiegu. Wśród nich znajdują się: jojoba, avocado, słodki migdał, frakcjonowany olej kokosowy, olej z pestek winogron.

5 2

Same plusy

Ludzie, którzy regularnie korzystają z masażu, czują, że są bardziej aktywni, lepiej oddychają dobrze, a także znacznie poprawiają swoją postawę, więc dasz radę ogarnąć wszystko na nadchodzące rodzinne spotkania. Masaż może pomóc uwolnić utknięte emocje, które mogą być przyczyną bólu fizycznego i przewlekłych problemów, co zmniejszy ryzyko świątecznych zgrzytów i zasieje wewnętrzną miłość. Dodatkowo ma wiele korzyści, które mogą pośrednio, a nawet bezpośrednio pomóc w osiągnięciu celów odchudzania. Zatem ćwicz masowanie w święta, żeby schudnąć po świętach.

Źródła
wellnessdart.com, draxe.com, essentialoilhaven.com,

Poprzedni Cedarwood – Cedr wirginijski ( Juniperus virginiana )
Następny Cassia – Kasja ( Cinnamomum cassia )

Brak Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *