Jak odnaleźć własną ścieżkę? Część 1


Jak żyć Jak odnaleźć własną ścieżkę Część 1

W poszukiwaniu własnej tożsamości, są na to zawsze jakieś sposoby

Wylądowałeś na planecie Ziemia, wśród wielu kosmitów i innych Innych albo Obcych. Glob kręci się wokół Słońca, a naokoło Ciebie toczy się życie. Jest bardziej lub mniej fajnie i pasowałoby podjąć decyzję o tym – Jak żyć?

Czasem możesz mieć trudności z ustaleniem, jak naprawdę tu i teraz funkcjonować.

Spieszę z informacją, że i dla mnie bywa to skomplikowane, niniejszym istnieje kilka możliwości, nakreślenia własnej ścieżki. To, jak żyjesz, zależy od Ciebie, a dokonywanie wyborów, które są dla ciebie odpowiednie, jest najlepszym sposobem na znalezienie sensu istnienia i szczęścia. Aby żyć, zacznij od poznania siebie, swoich mocnych stron i pasji oraz wzorce postępowania, którym będziesz chciał być wierny. Następnie dostosuj codzienne działania do swoich osobistych wartości. Na koniec połącz się z innymi ludźmi i pokaż im, jak bardzo Ci na nich zależy.

ETAP 1 – SAMOPOZNANIE

Krok 1

1

Określ swoje podstawowe wartości, abyś mógł je wdrożyć na co dzień. Pomyśl o tym, co jest dla Ciebie ważne, a także o zachowaniach, które podziwiasz u innych. Przypomnij sobie  najlepsze chwile i to, co wtedy robiłeś i co się działo. Skorzystaj z tego, aby utworzyć listę własnych podstawowych wartości, które są dla Ciebie najważniejsze. Przykładowo możesz cenić pomaganie innym, lub rozwijanie swoich kompetencji i dzielenie się tym, co masz i co wiesz.

Krok 2

Odkryj cel swojego życia, zastanawiając się, co Cię napędza. Pomyśl o rzeczach, które dają Ci siłę, napędzają do działania i które Cię ekscytują. Następnie wyobraź sobie siebie za 5, 10, 15 i 20 lat w przyszłości i zapisz, co chciałbyś osiągnąć, w jakim miejscu chciałabyś się znaleźć. Zastanów się również, jak najlepiej wykorzystać umiejętności, którymi możesz podzielić się ze światem. To może pomóc Ci, w odnalezieniu własnej drogi i celu. Jeżeli masz więcej niż jeden cel, to też jest w porządku. Twoje cele mogą wraz z wiekiem i nabywanym doświadczeniem, zmieniać się. Możesz wybrać, co tylko chcesz. Możesz być twórcą, inspirować innych swoimi artykułami lub pomóc im rozwijać się, ucząc obcego języka albo pokazując jak dobrze gotować.

2

Krok 3

Określ swoje mocne strony i uzdolnienia, by móc z nich czerpać. Zastanów się, co najlepiej robisz, a także co przychodzi Ci łatwo. Skomponuj listę wszystkich umiejętności by poznać swoje mocne strony. Wybierz z nich te, które są dla Ciebie najważniejsze, byś mógł je dalej rozwijać. Może piszesz dobre teksty? Albo szybko uczysz się języków obcych? Możesz wziąć udział w warsztatach pisarskich, aby być lepszym, lub zapisać się na kurs językowy. Staraj się dbać o udoskonalenie swoich umiejętności.

3

Krok 4

4

By szczęśliwie żyć i się spełniać, pomyśl jakie są Twoje zainteresowania i pasje. Zastanów się, które rzeczy i czynności sprawiają Ci radość. Pomyśl jak włączyć te zainteresowania do swojego życia. Wybieraj dowolnie spośród ogromu możliwości. Możesz nauczyć się gry na instrumencie, kolekcjonować znaczki albo tatuaże. I nie ma znaczenia co myślą inni. Twoje życie jest Twoje, więc podążaj za swoimi pasjami.

Krok 5

Pomyśl kiedy czujesz się najbardziej produktywny. Jeśli lepiej funkcjonuje Ci się rano, najprawdopodobniej jesteś „rannym ptakiem”. Jeśli jesteś bardziej aktywny wieczorem, możesz określić siebie, jako „nocna sowa”. Na tej podstawie zaplanuj swoje działania, i ogarniaj rzeczywistość w najlepszy z możliwych sposobów.

5

Krok 6

6

Spędzać czas z ludźmi czy pośród książek? A może na zmianę? Pomyśl czy jesteś ekstrawertykiem, introwertykiem, lub obydwoma jednocześnie czyli ambiwertykiem, aby podjąć decyzję o swoim życiu towarzyskim. Ekstrawertycy czerpią energię z przebywania wśród ludzi, podczas gdy introwertycy najlepiej czują się, spędzając czas samotnie. Ambiwertycy mają różnie. Określenie siebie w którejś z tych grup, pomoże Ci znaleźć sytuacje społeczne, które są najlepiej dopasowane do Twojej osoby. Najważniejsze żebyś to Ty była zadowolona, wybierając pomiędzy głośnym sobotnim koncertem, a samotną kąpielą. Jeśli nie jesteś pewna, w której grup się znajdujesz, zrób pomocny test online.

 Ryzykowne olejki eteryczne –
słowo o bezpieczeństwie

Krok 7

Do odkrycia siebie, niezbędne jest również poświęcenie czasu na refleksję i medytację. Poznawanie osoby jest związane ze spędzaniem z nią czasu. By zbudować relację ze sobą, musisz zorganizować czas na poznanie siebie. Nie dasz rady naprawdę siebie odkryć, jeśli stale jesteś otoczony natłokiem spraw i ludzi, gdy Twój umysł jest ciągle zajęty. Aby rozpocząć proces odkrywania siebie, dobrym pomysłem może być pójście na spotkanie medytacyjne. Jest to szczególnie ważne, jeśli trudno Ci myśleć jasno w codziennym chaosie i ogromie spraw do załatwienia. Aby poznać siebie bliżej, zarezerwuj czas sam na sam, ze sobą. Na medytację i refleksję. Będzie to bardzo produktywny i rozwijający czas. I bardzo ważny, ponieważ nie sposób funkcjonować codziennie w sposób zharmonizowany, jeśli nie będziesz w równowadze w innych aspektach, takich jak płaszczyzna umysłowa i duchowa. Rozważ regularne odkładanie czasu dla „ja”, żeby tylko i aż, po prostu BYĆ.

7

Krok 8

8

Pisz dziennik.Poznaj siebie lepiej dzięki pisaniu pamiętnika. W celu samodzielnego odkrycia rozważ założenie bloga. Tak jak ten. Napisz o swoich upodobaniach i reakcjach na różne doświadczenia. Kiedy piszesz, łączysz się ze swoim autentycznym Ja. Twoje posty mogą dostarczyć bardzo potrzebnych wskazówek na temat twoich emocji, mocnych stron, słabości i obszarów, o których nigdy nie wiedziałeś o sobie. Dają Ci szansę na emocjonalną harmonię i rozwój.

Źródła
wikihow.com, evelynlim.com, keepinspiring.me,

Poprzedni Bergamotka
Następny Basil – Bazylia (Ocinum basilicum)

Brak Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *