Kleszcze jako zwierzęta domowe – czy to w ogóle ma sens?


zwierzęta

A może po prostu kleszcz na psie?

pies w trawie

Zgrozą nadchodzących wspaniałych, słonecznych i letnich dni – wypełnionych możliwościami przebywania w parkach, na łąkach, w lasach – są małe insekty, niosące w sobie ryzyko zakażenia przypadkowego żywiciela, niebezpiecznymi bakteriami, mogącymi zrujnować zdrowie i życie. A takim przypadkowym żywicielem może być każdy z nas, w tym przede wszystkim nasz pupil (czytaj: pies), który mając bliższy kontakt z naturą, poprzez bieganie po krzakach i tarzanie się w trawie, naraża się na ekspozycję tychże robaków, zdecydowanie bardziej. Jednocześnie może posłużyć kleszczowi, za doskonały środek lokomocji do bezpośredniego kontaktu z człowiekiem czyli kleszcz na psie.

Mowa tutaj jest o kleszczach żerujących na zwierzętach dzikich jak sarny, jelenie, jak i hodowlanych czy idąc tym tropem dalej, nawet domowych.

Kleszcze z rodziny Rhipicephalus microplus powodują np. ogromne straty w hodowli bydła, wpływając na porażenie zwierząt co odbija się na ich hodowli i całej gospodarce. Do radzenia sobie z insektami wykorzystuje się chemiczne środki, które nie są obojętne dla żywego organizmu, stanowiąc źródło toksyn dla środowiska i człowieka. Dodatkowo pomagają one zwiększać odporność kleszczy, opornych na te środki, i namnażanie się ich populacji.

Co na to znawcy tematu o kleszczach i zwierzętach?

krowa

Według badań istnieją substancje, które wpływając na układ rozrodczy wspomnianego kleszcza, uszkadzają ich żeńskie komórki rozrodcze. Jest to doskonała wskazówka, pozwalająca na długoterminową kontrolę inwazji kleszczy, poprzez utrudnienie generowania nowych osobników. 

A substancje o których mowa, to naturalne środki z zawartością karwakrolu – organicznego związku chemicznego, znajdującego się w dużej ilości w macierzance, lebiodce (oregano), tymianku i kminku.

Karwakrol zmienia rozmiar i kształt żeńskich komórek rozrodczych samic kleszczy które żerują na bydle, niektórych zwierzętach dzikich i domowych np. psach.

kury

Dodatkowo na poparcie skuteczności wpływu karwakrolu i olejku eterycznego z oregano z dużą zawartością karwakrolu oraz eugenolu (red. bogaty w eugenol jest olejek z eukaliptusa), istnieje możliwość zapoznania się z badaniami B. Zawitowskiej. Wymienione substancje u larw pleśniakowca lśniącego, (powodującego szkody u ptactwa w kurnikach), uszkadzając strukturę jelit tych insektów i wpływając również na obniżenie aktywności enzymów trawiennych, uniemożliwiając proces ich trawienia i rozwój, podnosiły śmiertelność owadów przynoszących szkody.

Jak odstraszyć kleszcze olejkami eterycznymi?

Tymol (w tymianku), karwakrol (oregano), wykazały najwyższy współczynnik deterentności (odstraszający) owady. Zatem warto bliżej przyjrzeć się możliwościom prewencji i ograniczeniem dostępu owadów do żywiciela, ograniczając tym samym możliwość zakażenia się bakteriami odkleszczowymi, poprzez wykorzystanie naturalnych substancji roślinnych jakimi są olejki eteryczne.

Ich użycie może pozwolić na zredukowanie ilości osobników w otoczeniu i poprzez zmniejszenie ich możliwości reprodukcyjnych, możliwości przeżycia oraz zmniejszenie zainteresowania wyborem terenu/otoczenia na którym występują odstraszające je substancje. Utrudniają one powstawanie nowych osobników i mogą prawdopodobnie przyczynić się do długoterminowej kontroli przed inwazją kleszczy.

duży kleszcz

W artykule nie są uwzględnione badania dotyczące szkodliwości wpływu roślin na istoty żywe, zdecydowanie większe niż wymieniane insekty, ale jest zwrócona na to uwaga. Z założenia na toksyczny wpływ jakiejkolwiek substancji, niezbędne są jej odpowiednie proporcje, dostosowane względem wielkości danego organizmu. W tym miejscu należy również pamiętać, że stosowanie komercyjnych, chemicznych substancji stosowanych do oprysków roślin przed szkodnikami czy używanych jako repelenty (środki odstraszające owady), dla ludzi i zwierząt, również nie jest obojętne dla zdrowia i niesie skutki uboczne.

Olejki eteryczne nie posiadające w składzie syntetycznych domieszek, nie wpływają negatywnie na środowisko w porównaniu do powszechnie stosowanych środków chemicznych.

 Ryzykowne olejki eteryczne – słowo o bezpieczeństwie 

Olejki eteryczne na kleszcze

Przykładowa mieszanka – repelent na odstraszenie insektów (nie stosujemy na ciało ani na zwierzęta):

– 30 kropli olejku eterycznego geranium

– 30 kropli olejku eterycznego drzewo cedrowe

– 10 kropli olejku eterycznego czosnek

– 30 ml spirytusu

– 100 ml woda destylowana

– Szklany, ciemny pojemnik/butelka z atomizerem

Nalej płyny do butelki, dodaj olejki, porządnie zmieszaj. Wstrząśnij przed każdym rozpyleniem.

Jak zmniejszyć ilość kleszczy?

Podsumowanie:

Wykorzystanie olejków eterycznych w praktyce, poprzez spryskiwanie przedmiotów użytkowych – np. leżaki, koce, obuwie, wózek spacerowy – zewnętrzna część, itp. powinno pomóc zmniejszyć ekspozycję osób i zwierząt narażonych na bezpośredni kontakt z niebezpiecznymi insektami.

Olejki eteryczne najlepiej stosować w rozcieńczeniu i w trakcie uczenia się jak z nich korzystać, należy bacznie obserwować wszelkie niepożądane reakcje, pamiętając, że węch zwierząt oraz rozmiar ich organów wewnętrznych – płuca, wątroba, umożliwiające asymilację i wydalanie substancji mają odmienne funkcjonowanie od naszych, dlatego nie można opierać się na bezpośrednich doświadczeniach dotyczących ludzi. Olejki trzymamy poza zasięgiem zwierząt i możliwością ich jakiegokolwiek spożycia.

Należy mieć świadomość, że olejki te, silnie skoncentrowane substancje czynne biologicznie, mają ogromny wpływ na organizmy żywe i nieprawidłowo wykorzystane mogą również mieć niekorzystny wpływ. Przed użyciem, zawsze zalecamy wyposażenie się w wiedzę i konsultację ze specjalistą.

I tak naprawdę tylko od ciebie zależy, jaki rozmiar zwierzątka preferujesz i jakie chcesz żywić by zdrowo rosło.

Źródła 1 2 3 4 5

Poprzedni Drzewko herbaciane - Melaleuca, eliminuje to co ci szkodzi
Następny Olej Kokosowy - SSANIE

Brak Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *