Królewskie dary – Kadzidło i Mirra


Królewskie dary - Kadzidło i Mirra

W Księdze Mateusza jest powiedziane, że trzech Mędrców podążyło za Gwiazdą Betlejemską do miejsca narodzin Jezusa i dało mu trzy dary: kadzidło, mirrę i złoto.

Trzymając żywicę w dłoni, kadzidło wygląda jak złote rodzynki lub skamieniały popcorn. To mała, wysuszona i lekko błyszcząca żółta grudka-bryłka. Tymczasem mirra jest bardziej szorstka, brązowa, choć zasadniczo podobna pod względem wielkości i połysku.

1 7

Kadzidło – Frankincense

Drzewo Boswellia pochodzi z regionów takich jak Afryka i południowy Półwysep Arabski. Gatunki, z których uzyskuje się surowiec, to niskie drzewa i krzewy. Najwcześniejszym i najbardziej znanym źródłem kadzideł jest kraj Oman, który od tysięcy lat dostarcza tę pachnącą żywicę do regionów takich jak Morze Śródziemne, Indie i Chiny.

Kadzidło, pochodzi z mleczno-białej soki wydzielanej przez drzewo kadzidło. Po pozostawieniu kropelek soku drzewa do wyschnięcia i stwardnienia w kształcie łez na drzewie w ciągu kilku dni, w końcu są one zeskrobywane. Surowe „kryształy” żywicy kadzidłowej są kruszone na proszek i po destylacji z parą wodną lub ekstrakcji CO2 wytwarza się przyjemnie aromatyczny olejek eteryczny.

Jego silny aromat można opisać jako drzewny, ziemisty i korzenny z owocową nutą, a kolor od bezbarwnego do jasnożółtego.

Historia używania kadzideł ma średniowieczne korzenie i jest ściśle związana z paleniem w świętych miejscach i rytuałach religijnych, ponieważ ceniono go za jego potężny aromat i biały dym, który wydzielał podczas spalania. Nadal chętnie stosowany z wiarą, że przyniesie dobre zdrowie i oczyści otoczenie. Nazywany królem olejków. Bezpieczny, do codziennego stosowania. Wspiera zdrowienie na poziomie komórkowym.

Badania dowodzą, że ze względu na wysoką zawartość półtoraterpenów, dzięki stymulacji systemu limbicznego w mózgu, zwiększa odporność, poprawia zdolność uczenia się, działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, antydepresyjnie. Wykorzystywany jest do poprawy stanu skóry, zmniejsza blizny, eliminuje zmarszczki, ujędrnia. Zmniejsza stany zapalne.

2 7

Radzi sobie z Bakteriami

Kadzidło jest środkiem antyseptycznym i dezynfekującym o działaniu przeciwdrobnoustrojowym. Ma zdolność do naturalnego eliminowania zarazków przeziębienia i grypy z domu i ciała.

Pomaga zmniejszać stan zapalny i Ból

Kadzidło może hamować wytwarzanie kluczowych cząsteczek zapalnych związanych z problemami takimi jak zapalenie stawów, astma, bolesne skurcze jelit. Jest naturalną opcją leczenia stanów związanych z bólem, które wpływają na mięśnie, stawy i ścięgna.

3 7

Komórki Nowotworowe

Kadzidło wykazuje obiecujące działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe podczas testowania w badaniach laboratoryjnych na zwierzętach. Wykazano, że olejek kadzidłowy pomaga zwalczać komórki określonych rodzajów raka. Badanie z 2012 r. Wykazało nawet, że związek chemiczny znaleziony w kadzidle o nazwie AKBA skutecznie zabija komórki rakowe, które stały się oporne na chemioterapię, co może uczynić z niego potencjalne naturalne leczenie raka.

4 6

Kosmetyka

Stosowany miejscowo i kosmetycznie – jego ściągające i cytofilaktyczne (stymuluje wzrost i odnowę komórek) właściwości pomagają w zmniejszeniu pojawiania się zmarszczek i niedoskonałości skóry, takich jak przebarwienia. Stymuluje wzrost nowych komórek, dlatego przy stosowaniu na skaleczenia sprzyja szybszemu gojeniu.

Badania sugerują, że to pięciopierścieniowa triterpenowa (podobna do sterydów) struktura olejku z kadzidła przyczynia się do jej łagodzącego działania na podrażnioną skórę.

Relaks i sprawniejsze procesy pamięciowe

Słodki, drzewny aromat działa uspokajająco i poprawia nastrój, zmniejszając uczucie stresu i niepokoju, jednocześnie poprawiając koncentrację i pamięć.

Podczas wdychania wykazano, że olej kadzidłowy zmniejsza częstotliwość akcji serca i wysokie ciśnienie krwi. Ma właściwości przeciwlękowe i zmniejszające depresję, wszystko to bez skutków ubocznych. Jego uspokajający, uziemiający zapach, w naturalny sposób pomoże ci zasnąć.

5 4

Mirra – MYRRH

Pochodząca z Egiptu jest powszechnie stosowana w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Klasyfikowana jako krzew Commiphora myrrha, może dorastać do 30 stóp wysokości. Czasami drzewo ma bardzo mało liści z powodu suchych pustynnych warunków, w których rośnie. Może też przybrać dziwny i pokręcony kształt z uwagi na trudną pogodę i wiatr.

Lokalni kolekcjonerzy żywicy, wykonują nacięcia w drzewach w celu zwiększenia zbioru. Z pnia wydobywa się naturalna żywica, która twardnieje na kształt czerwonawo-brązowych „łez”. Następnie zbiera się żywicę, a olejki eteryczne wytwarza się z przez destylację z parą wodną lub poddaje się ekstrakcji rozpuszczalnikiem. Mirra ma ciepły, bogaty, korzenny balsamiczny zapach. Jego nazwa pochodzi od arabskiego słowa „murr”, co oznacza gorzki i takie nuty również wywąchamy w aromacie. Kolor olejku może być w odcieniach bursztynu – od jasnego do ciemnego. 

O wartości Mirry, znajdziemy wzmianki już w czasach starożytnych, i porównuje się ją tam do wartości złota. Mirra była stosowana do balsamowania i fumigacji w starożytnym Egipcie i od wieków używana jako składnik kadzideł i perfum.

Jej głównymi komponentami są terpenoidy i seskwiterpeny, które mają działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Sekswiterpeny wpływają również na nasze centrum emocjonalne w podwzgórzu, pomagając nam zachować spokój i równowagę. Oba te związki są badane pod kątem ich właściwości przeciwnowotworowych i przeciwbakteryjnych, a także innych potencjalnych zastosowań terapeutycznych.

6 1

Antybakteryjna, Przeciwgrzybicza, Antyoksydant

Historycznie mirrę stosowano do leczenia ran i zapobiegania infekcjom. Olejek z mirry może pomóc w zwalczaniu niektórych rodzajów bakterii. Na przykład w badaniach laboratoryjnych wydaje się być skuteczny przeciwko zakażeniom S. aureus (gronkowiec). Może być również stosowany w przypadku niewielkich podrażnień skóry lub ran, takich jak grzybica lub drobne skaleczenia. W badaniu z 2010 r. odkryto, że miejscowe stosowanie olejku mirry pomogło podnieść białe krwinki wokół ran skóry, prowadząc do szybszego jej zagojenia.

Badanie przeprowadzone na zwierzętach w 2010 r. W Journal of Food and Chemical Toxicology wykazało, że mirra może chronić przed uszkodzeniem wątroby u królików ze względu na jej wysoką zdolność przeciwutleniającą. Może istnieć również pewien potencjał w zastosowaniu u ludzi.

Stosowana jest również do pielęgnacji jamy ustnej.

Górne drogi oddechowe – Łagodzenie kaszlu

Olejek eteryczny Myrrh stosowany w aromaterapii ma działanie wykrztuśne, które zmniejsza dyskomfort związany z problemami z oddychaniem, oferując ulgę w przeziębieniach, zatorach, kaszlu, zapaleniu oskrzeli i flegmie.

7 1

Przeciwnowotworowa?

Kilka badań wykazało, że mirra była w stanie zmniejszyć proliferację lub replikację ludzkich komórek rakowych, hamując wzrost w ośmiu różnych typach komórek rakowych (w szczególności rakach ginekologicznych, rakach skóry i piersi). Chociaż potrzebne są dalsze badania, aby dokładnie określić, jak stosować mirrę w leczeniu raka, te wstępne badania są obiecujące.

Kosmetyka

Starożytni Egipcjanie używali go, aby zapobiec starzeniu się skóry i utrzymać ją w dobrej kondycji. Stosowany kosmetycznie lub miejscowo olejek z mirry działa jako silny przeciwutleniacz, który utrzymuje zdrowie skóry, ułatwiając blaknięcie niechcianych przebarwień. Łagodzi dolegliwości skórne, takie jak swędzenie i objawy wyprysku wśród innych dolegliwości skórnych.

8 1

Relaks

Wdychanie uspokajającego zapachu Mirry, rozproszonej w dyfuzorze w celu uzyskania spokojnego nastroju, stabilizuje emocje, znosi nastroje negatywne, promuje poczucie uziemienia i zachęca do duchowego przebudzenia.

Mirra jest powszechnie stosowana w aromaterapii do masażu. Można olejek również dodać do kąpieli lub zastosować na skórę, w rozcieńczeniu w oleju bazowym.

9

Mirra i Kadzidło

Badanie laboratoryjne opublikowane w Letters in Applied Microbiology wykazało, że połączenie olejku kadzidełkowego i mirry jest szczególnie skuteczne, gdy jest stosowane przeciwko patogenom. Te dwa oleje, które są stosowane w połączeniu od 1500 r. p.n.e., mają synergistyczne i addytywne właściwości w przypadku ekspozycji na mikroorganizmy, takie jak Cryptococcus neoformans (Drożdżyca europejska) i Pseudomonas aeruginosa (Pałeczka ropy błękitnej). Naukowcy z Chin zbadali przeciwnowotworowe działanie olejków z kadzideł i mirry na pięć linii komórek nowotworowych w badaniu laboratoryjnym. Wyniki pokazały, że ludzkie linie komórkowe raka piersi i skóry wykazały zwiększoną wrażliwość na połączenie olejków eterycznych z mirry i kadzidełka.

Źródła
ncbi.nlm.nih.gov, publikationen.sulb.uni-saarland.de, mdpi.com, academicjournals.org, atthewellproject.com, medicalnewstoday.com, spiritualityhealth.com, thetruthaboutcancer.com

Poprzedni 5 olejków dla oczyszczenia i odnowy ciała i otoczenia
Następny Najlepsze do masażu – olejków 13, olei 5

Brak Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *