Masaż aromaterapeutyczny – Olejki Eteryczne


Masaż aromaterapeutyczny
spotify podcast badge blk grn 660x160 1
Stitcher Listen Badge Color Light BG
google play badge
siły Natury deezer
sn itunes

Masaż aromaterapeutyczny

Podobnie jak olejki eteryczne masaż już w starożytności stanowił medyczne praktyki ludowe oraz uzupełnienie obrzędów religijnych. W XVI wieku na podstawie pozytywnych skutków masażu u osób chorych po operacjach, został ogłoszony oficjalną metodą leczenia. Z czasem opracowano program jego stosowania w konkretnych jednostkach chorobowych wraz ze wskazaniami i przeciwskazaniami do stosowania. Rozwój fizjologii i neurofizjologii przyczynił się do powstania nowych metod i technik masażu a polski lekarz Izydor Zabłudowski rozpowszechnił go w swoich publikacjach naukowych, dzięki czemu masaż stał się równoważny innym działom wiedzy medycznej.

Dziś stanowi wsparcie dla potrzebujących min. relaksu, rehabilitacji, poprawy stanu skóry i ciała czy sportowych wyników. Pomaga dojść do lepszej kondycji oraz zachować zdrowie.

Doskonałym uzpełnieniem powyższej praktyki, podczas której w skórze następuje rozszerzenie naczyń krwionośnych pod wpływem temperatury, przez to lepsze dotlenienie tkanek oraz możliwość szybszego wprowadzenia substancji leczniczych i odżywczych, może być aplikacja olejków eterycznych. Substacji pochodzących z roślin o niesamowitych właściwościach zdrowotnych.

Nim podejmiemy decyzję o wyborze olejków eterycznych, sprawdźmy ich skład. Te najlepszej jakości zawierają w sobie jedynie wyciąg ze wskazanej na butelce rośliny. Butelka powinna mieć ciemny kolor, a nazwa na niej musi występować również w języku łacińskim – tym sposobem wiemy z czym mamy tak naprawdę do czynienia. W przypadku mieszanek może to być kilka olejków oraz czasem dodatek w postaci olejku nośnikowego np. fakcjonowany olej kokosowy. Oleje nośnikowe – migdałowy, słonecznikowy, itp., są zalecane przy aplikacji olejków eterycznych z kilku przyczyn:

– czyste olejki eteryczne jako substancje o ogromnym stężeniu i aktywności biologicznej dobrze stosować w rozcieńczeniu, celem uniknięcia ewentualnej reakcji alergicznej.

– oleje nośnikowe zapobiegają zbyt szybkiemu wyparowaniu olejków eterycznych, wszak to substancje lotne i pomagają ciału dokładnie skorzystać z ich dobrodziejstwa.

Olejki eteryczne mają zdolność tymczasowej zmiany płaszcza lipidowego skóry i dzięki temu mogą wniknąć znacznie głębiej niż inne substancje np. w kosmetykach (a to ma świetne zastosowanie w kosmetyce). Wcierane w skórę trafiają do głębiej położonych tkanek, skąd przenikają do krwiobiegu. Ich działanie ma miejsce jedynie w trakcie stosowania, ponieważ nie odkładają się w organizmie a ich wykorzystanie w trakcie zabiegów jak wspomniany masaż, wspomaga leczenie wielu chorób.

Poza masażem w wyżej wymienionej formie, istnieje specjalnie opracowany – masaż aromaterapeutyczny – służący aplikacji olejków eterycznych z wykorzystaniem dotyku. Mamy AROMAT docierający przez nos do układu limbicznego i wpływający min. na nasze samopoczucie, mamy OLEJKI ETERYCZNE najlepszej jakości stymulujące układy ciała, w tym układ odpornościowy oraz DOTYK, który obniża poziom stresu i poziom oksytocyny, co ma ogromne znaczenie dla naszego fizycznego i emocjonalnego samopoczucia.

Masaż aromaterapeutyczny nie jest tematem przewodnim tego tekstu aczkolwiek w tym kierunku również wkrótce się udamy.

Tymczasem, nawiązaliśmy współpracę z cenionym i doświadczonym masażystą o cudownie ciepłych dłoniach i ogromnej wiedzy. Łącząc swoje siły razem, chcemy podzielić się z Państwem radością, przyjemnością i skutecznością we wsparciu zdrowia, płynącą z tego co dobre, przetestowane i tym co nam służy.

Zorganizowaliśmy cykl spotkań podczas których dowiecie się Państwo o stosowanych przez nas technikach, olejkach oraz doświadczeniach zdobywanych na przestrzeni działalności z olejkami i w świecie masażu.

 Ryzykowne olejki eteryczne – słowo o bezpieczeństwie 

UWAGI:

1. Jeżeli stosujesz olejek po raz pierwszy, dobrze jego minimalną ilość wetrzeć w skórę po wewnętrznej części ręki (nadgarstek, przedramie) i obserwować czy nie wystąpi pieczenie, zaczerwienienie, wysypka, etc. Jeżeli tak, olejek nie jest dla Ciebie. Spróbuj podejść do niego podobnie za jakiś czas ponieważ reakcja mogła mieć związek z wieloma czynnikami, tym fazą cyklu miesiączkowego, spożytym pokarmem, zastosowanymi wcześniej kosmetykami. Istnieje również ewentualność takiej reakcji (zaczerwienienie), która jest prawidłowa a związana z właściwością np. rozgrzewającą olejku (cynamon, oregano).

Reakcja alergiczna najczęściej występuje w przeciągu kilku sekund ale dla pewności zaczekaj dłużej.

Olejek eteryczny zmywamy substancją tłustą, nie wodą. Jeśli nie masz niczego pod ręką możesz zastosować to co znajdziesz w kuchni np. masło albo w torebce – pomadka ochronna.

2. Nie wszyscy mogą stosować wybrane olejki. Zawsze sprawdzaj czy są one odpowiednie. Jako substancje niezwykle czynne, oddziałowując np. na układ hormonalny, nie wszystkie powinny być stosowane u kobiet w ciąży czy osób zażywających leki hormonalne. Wspomnieć tutaj należy również o schorzeniach w tym epilepsji przy której przeciwskazany jest olejek np. Lawendowy. Jeżeli chcesz korzystać z olejków eterycznych regularnie, zalecane jest skonsultowanie się z lekarzem lub wykwalifikowanym aromaterapeutą.

3. Nie stosujemy masażu z wykorzytaniem olejków gdy na skórze są zranienia lub zmiany chorobowe, które można roznieść. Na zmiany trądzikowe nanoś olejki miejscowo.

Poprzedni 11 zastosowań olejku eterycznego z jaśminu
Następny Aromaterapia a medycyna

Brak Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *