Nastrój swój nastrój – Jak roślina w płynie wpłynie na twoje samopoczucie ?


Główne
spotify podcast badge blk grn 660x160 1
Stitcher Listen Badge Color Light BG
google play badge
siły Natury deezer
sn itunes

I jak dopasować olejki do siebie?

Niezwykłość aromaterapii polega na tym, że istnieje ogrom zapachów, pośród których można wybrać te najbardziej spersonalizowane, dostosowane dyskretnie do naszych potrzeb, i wpływające jak najlepiej na nasze samopoczucie.

Ponieważ każdy z nas jest inny, przebył inną drogę – a aromaty, dostając się do układu limbicznego, mogą wywołać u każdego z nas, inną reakcję – warto pamiętać, że reakcja jest oparta na naszych życiowych doświadczeniach, upodobaniach, środowisku w jakim funkcjonujemy, a nawet cechach, przekazanych nam w DNA.

Każdy z nas, może opracować dla siebie, strategię wykorzystania olejków eterycznych w zindywidualizowany sposób, zaspokajając swoje potrzeby emocjonalne, w ramach ich harmonizowania i poprawy wzbudzania pozytywnych uczuć. Wszystko to opiera się na unikalnych doświadczeniach i odczuciach, reprezentowanych przez jednostkę, która mając podstawową wiedzę o wykorzystaniu olejków w zarządzaniu emocjami, skieruje się ku temu, co będzie najlepiej jej służyć, jednocześnie promując dobre samopoczucie.

W jaki sposób mózg przetwarza zapachy?

1 2

Za każdym razem gdy wdychamy określony aromat np. w postaci olejku eterycznego, jest on przetwarzany w układzie węchowym mózgu w określonej sekwencji. Wdychany aromat, przechodzi do nerwu węchowego a ten połączony z układem limbicznym, w którym przechowywane są nasze emocje i wspomnienia, wywołuje reakcję chociażby na podstawie wspomnień związanych z danym zapachem. Reakcja wytwarzana przez układ limbiczny, jest niemal natychmiastowa. Powoduje przypływ uczuć, czyli reakcję emocjonalną.

Ponieważ nasz zmysł węchu jest tak ściśle związany z częścią naszego mózgu, odpowiedzialną za przechowywanie emocji i wspomnień, łatwo można zrozumieć, dlaczego określone aromaty, wywołują określone uczucia lub emocje.

Cała idea zastosowania olejków eterycznych w regulowaniu określonych emocji, opiera się na wyborze określonych olejków eterycznych i zapachów, do wywołania pożądanych uczuć i emocji, szczególnie tych, które poradzą sobie z opanowaniem i rozproszeniem tych negatywnych.

Zrozumienie chemii olejków, ułatwia kierowanie emocjami i zarządzanie nastrojem, ponieważ pozwala na wywołanie określonej reakcji w mózgu. Każdy z olejków eterycznych, posiada unikalny profil chemiczny, nadający mu określone właściwości i zalety. Ten specyficzny dla każdego z olejków skład, określa możliwości jego działania, korzyści oraz rodzaj reakcji emocjonalnych, jakie może wywoływać.

Poniżej przybliżone są kategorie roślin, z których pozyskano dany olejek i dopasowanie składu chemicznego, do wywołania określonych stanów emocjonalnych do poprawy samopoczucia.  

Olejek Miętowy

Wysoka zawartość ketonów w tym olejku, czyni go olejkiem o właściwościach energetyzujących, pobudzających i podnoszących na duchu. Świetnie radzi sobie on również z bólami głowy i lękiem. Więcej przeczytasz tutaj

Olejki kwiatowe – a w ich składzie głównie estry i alkohole monoterpnowe, wykazują właściwości uspokajające i harmonizujące.

Olejki z cytrusów, zazwyczaj działają na emocje, poprawiając nastrój i podnosząc na duchu. Wszystko dzięki zawartości monoterpenów, jak limonen i beta – pinen

Olejki ziołowe, drzewne i z traw, a w nich estry, tlenki, seskwiterpeny, dają poczucie ukojenia, odnowienia/regeneracji i uziemienia/ugruntowania.

Olejki przyprawowe i zawarte w nich fenole, działają rozgrzewająco i rozluźniająco.

Olejki eteryczne o właściwościach uspokajających i podnoszących na duchu

Na podstawie naturalnego składu chemicznego olejków eterycznych, można dopasować je min. do dwóch kategorii – uspokajającej i poprawiającej nastrój. To jest jedna z ciekawych i przyjemnych możliwości olejków eterycznych do zarządzania emocjami –  w zależności od swojego samopoczucia, możesz wybrać te, które najlepiej posłużą Ci w danym momencie. Gdy potrzebujesz chwili ukojenia, ponieważ czujesz się zbyt przeładowany obowiązkami, przytłoczony, przygnębiony lub oszołomiony – wybierzesz te, dające Ci uspokojenie, uziemienie i odnowienie emocji. Jeśli brakuje Ci motywacji, inspiracji, entuzjazmu w działaniach, wybierzesz te olejki, z profilem chemicznym, które podnoszą na duchu i poprawiają nastrój.

Które olejki eteryczne mogę wybrać, gdy mi ciężko i źle?

2 2

Olejki zaliczane do kategorii uspokajających, zazwyczaj w swoim składzie mają: estry, tlenki, sekswiterpeny, alkohole monoterpenowe. Szukając tych, które pomogą Ci się ukoić, odnowić i stanąć mocniej na nogach, możesz zerknąć na poniższą listę:

Eukaliptus – Eucalyptus

Geranium – Geranium

Jałowiec – Juniper Berry

Jaśmin – Jasmine

Kadzidłowiec – Frankincense

Kocanka – Clary Sage

Lawenda – Lavender

Rumianek rzymski – Roman Chamomile

Ylang Ylang

Olejki podnoszące na duchu

3 2

W ich składzie znajdziemy fenole, ketony, monoterpeny – beta pinen, limonen. Sprawdzą się one do wywołania energetyzujących, ożywczych, rozgrzewających i promujących pozytywne emocje uczuć. Wśród olejków, działających w wymieniony sposób, można znaleźć min.:

Cyprys – Cypress

Cytrynę – Lemon

Grapefruit

Limokę – Lime

Miętę pieprzową – Peppermint

Pomarańczę – Orange

Jak skorzystać z dobrodziejstwa olejków by zarządzać swoim nastrojem?

Wyposażona w podstawową wiedzę i olejki dobrej jakości, choćby w postaci kilku kropel (próbki), musisz skoncentrować się, by umiejętnie określić swój nastrój i upewnić się które olejki, z uwagi na swój naturalny skład chemiczny, mogą wesprzeć Cię w aktualnym momencie by jak najlepiej odpowiedzieć na Twoje potrzeby. Gdy już masz podstawową wiedzę w tym temacie, jesteś w stanie wybrać odpowiedni olejek eteryczny, lub kombinację kilku samodzielnie przygotowanych (dostępne są również specjalnie opracowane mieszanki), do wygenerowania pożądanej reakcji emocjonalnej.

 Ryzykowne olejki eteryczne – słowo o bezpieczeństwie 

Sposoby stosowania olejków eterycznych

4 1

Najprostszym i najszybszym sposobem na dostarczenie sobie olejku eterycznego, jest jego wdychanie. Możesz wąchać olejek wprost z butelki, rozetrzeć go na dłoniach i wąchać, uważając aby nie dostał się do oczu lub wlać kilka kropli do dyfuzora, który rozprowadzi olejek po pomieszczeniu, wpływając na Twój nastrój a jednocześnie eliminując patogeny, z otoczenia.

Możesz zastosować kilka kropli miejscowo. Pamiętaj aby upewnić się, że wybrany przez Ciebie olejek może być nakładany na skórę. Jeśli masz wrażliwą skórę lub masz kontakt z danym olejkiem po raz pierwszy, sprawdź najpierw, czy Twoja skóra nie zareaguje alergicznie, ponieważ olejki są bardzo aktywne biologicznie i już odrobina, działa z dużą mocą. Aplikując olejek na wybrany obszar ciała, najlepiej rozprowadzić go w oleju bazowym, inaczej nośnym i jest to nazwa dowolnego oleju ( np. z pestek winogron) lub tłuszczu, który po pierwsze go rozcieńczy, po drugie zapobiegnie zbyt szybkiemu ulotnieniu olejku eterycznego, po trzecie ułatwi aplikację. Oczywiście istnieją olejki, które również można zastosować bezpośrednio na skórę, bo ich działanie jest delikatne.

Zawsze rozcieńczaj – Cynamon, Goździk, Kasja, Kminek, Oregano i Tymianek.

Poprzedni Seksowny cynamon na przeziębienie, ogrzewa ciało i umysł
Następny Ziarna kakao ciągną mnie jak magnez!

Brak Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *