Olejek eteryczny Rozmarynowy


Olejek eteryczny Rozmarynowy

Pamiętaj o rozmarynie

Zioło to, stosowane w potrawach i poważane przez wiele kultur, z uwagi na dobroczynne właściwości przy stosowaniu wewnętrznym, oraz energetyzujący aromat, warte jest zatrzymania się tu na chwilę.

Uważany w czasach średniowiecza przez Greków, Rzymian, Egipcjan oraz kultury żydowskie za roślinę świętą, rozmaryn zażywany wewnętrznie pomaga zredukować napięcie nerwowe i uczucie zmęczenia.

Jest wiecznie zielonym krzakiem, a jego listkami aromatyzuje się mięso czerwone, drób, a nawet desery.

Poza doprawianiem potraw wykorzystuje się go do przygotowywania herbat, naparów, jako dodatek do kąpieli. A ponieważ działa on pobudzająco, takiej kąpieli nie zaleca się przed pójściem spać, choć w ciągu dnia osoby mające niskie ciśnienie krwi, prawdopodobnie skorzystają sporo z takiej wersji relaksu w wannie.

Może sprawdzić się jako remedium na przeziębienie, dzięki eliminacji bakterii i wirusów, oraz dodatkowo działaniu rozluźniającemu i rozgrzewającemu, pomaga usuwać zalegającą flegmę.

Jest ziołem o potężnych właściwościach. Siła przeciwutleniania w skali ORAC wynosi 11,070 co czyni go zbliżonym w tej wartości, do jagód goi.

Swoje właściwości rozmaryn zawdzięcza olejkom eterycznym, które zawierają min. borneol, cyneol i kamforę, a te działają eliminując patogeny – bakterie, grzyby. Działa również antyseptycznie, dzięki wysokiej zawartości min. kwasu rozmarynowego i kawowego.

Olejek eteryczny pozyskuje się z górnej części liści rośliny i kwiatów, a jego zapach jest orzeźwiający, ziołowy i kamforowy.

Na skórę stosuje się go by pobudzić krążenie krwi. Z tego powodu, powinien dobrze sprawdzić się min. w masażach na cellulit. Zawartość flawonoidów – diosminu, pomaga wzmacniać włoskowate naczynia krwionośne.

Z pewnością sprawdzi się w wielu sytuacjach, towarzysząc nam na co dzień

Jak?

Zerknijmy od kuchni.

Olejek eteryczny Rozmarynowy 2

Pomoże wątrobie

Na pierwszym etapie wesprze pracę żołądka i jelit, co poprawiając trawienie, ulży całemu układowi, a działanie żółciopędne, ułatwi wątrobie zgrabnie wywiązać się z jej zadań. Dodatkowo działając hepatoprotekcyjnie zabezpieczy ten ważny organ przed uszkodzeniem.

Zwierzęta z wywołaną marskością wątroby, miały wyhamowane zmiany w tkankach i funkcjonowaniu narządu, dzięki ekstraktowi z rozmarynu.

Możesz wetrzeć 1-2 krople olejku w okolice brzucha, rozcieńczając go w ulubionym oleju bazowym, np. z pestek winogron.

Olejek eteryczny Rozmarynowy 3

Rozmaryn – Ogarnie hormon stresu

rodowisko pełne stresu, czy to praca, czy uczelnia i stawiane tam wyzwania, potrafią mocno nadszarpnąć nerwy.

Jak w sytuacji zwiększonego zapotrzebowania na uspokojenie, spróbować poradzić sobie bez łykania pigułek przeciw rozdrażnieniu?

U grupy studentów inhalujących olejek z rozmarynu z dodatkiem lawendy, osiągnięto skutek zmniejszenia ilości kortyzolu w ślinie. Jednocześnie zachowując stan skoncentrowania.

Zauważyć jeszcze można, że oba olejki pomagają w eliminacji wolnych rodników, więc pomagają radzić sobie dodatkowo ze stresem oksydacyjnym.

Olejek eteryczny Rozmarynowy 4

Będąc wśród studentów i innych mądrych głów…

Jak jesteś zawalona obowiązkami i zapamiętać powinnaś choćby ich listę, co nijak ma się do pojemności twojego umysłu w momencie przebodźcowania, pamięć poprawić przyjdzie ci, rozmarynowy rycerz.

Albo grecki uczony, który to wąchał gałązki rozmarynu by dobrze przejść kolejny etap swojej sprawności intelektualnej. Technika ta zatem jest stara jak świat. Bierzesz rozmaryn, wąchasz z butelki lub z dyfuzora, i nie straszne ci zapamiętanie imion uczestników twojej prezentacji, nawet wraz z ich nazwiskami.

Niedawno bo w 2017, badacze z Newcastle, podając olejek eteryczny z rozmarynu i lawendy i stawiając 144 uczestników przed zadaniem poznawczym (związanym z zapamiętywaniem), doszło do wniosków, że:

– Rozmaryn pomaga utrzymać czujność. (Taka detekcja sygnału, może się sprawdzić np. podczas prowadzenia auta).

– Rozmaryn poprawił ogólną wydajność procesów pamięciowych.

– Lawenda, zakładając z uwagi na swoje uspokajające właściwości, spowodowała znaczny spadek wydajności pamięci roboczej, czyli tej która pomaga zadecydować, co zostawiamy sobie na dłużej a co idzie poza naszą głowę. Pogorszyła też wyniki zadań, opartych na uwadze, ale osoby poddenerwowane mogły zapewne dzięki niej zapomnieć na chwilę o stresie związanym z sytuacją zadaniową.

– Oba olejki, dały uczestnikom, efekt zadowolenia.

U osób z problemami z pamięcią, np. jak Alzheimer, wdychanie rano olejku eterycznego z rozmarynu i cytryny, a wieczorem lawendy i pomarańczy, pomogło lepiej orientować się w osobistych działaniach. Olejki eteryczne nie powodowały negatywnych następstw, co może być powszechne, w sytuacji zażywania leków. Zatem wykorzystanie aromaterapii, może okazać się wsparciem, przy leczeniu dolegliwości związanych z procesami pamięciowymi, nawet u osób starszych.

Jak w łatwy sposób poprawić własną pamięć, zwłaszcza w chwili gdy najbardziej tego potrzebujemy?

Wystarczy wąchać olejek eteryczny wprost z butelki, nakropić odrobinę na chusteczkę lub kawałek dowolnego materiału i niuchać w razie zapotrzebowania. Albo dodać kilka kropli (2-4) do dyfuzora. Nie dajemy olejków eterycznych do nawilżacza powietrza, ponieważ ten wypuszczając większe cząstki wody, zbyt szybko ulotni nasz cenny olejek.

Olejek eteryczny Rozmarynowy 5

A co z tym co NA głowie?

Jest testosteron i jest dihydrotestosteron. Ten drugi, produkt uboczny pierwszego, ma również działanie niechlubne. Wpływając na mieszki włosowe, pozbawia ludzi bujnej czupryny.

Łysienie androgenowe, z uwagi na ilość męskiego hormonu, częściej obserwowane jest u mężczyzn, ale u kobiet również występuje.

Zrobiono badania, swoim okresem obejmujące długie 6 miesięcy. W jego trakcie, dwie grupy prowadziły obserwację stanu swojej głowy i porost włosów. Zastosowano olejek eteryczny z rozmarynu, albo konwencjonalny środek, stosowany na tę przypadłość. Po 3 miesiącach, nie było żadnych różnic, w stosunku do sytuacji początkowej. Po pół roku, równolegle, obie grupy, zgłosiły równie znaczący wzrost ilości włosów.

Wniosek jest taki, że olejek z rozmarynu, z dużym podobieństwem może pomóc osobom z tego typu problemem, w sposób podobny do stosowania innej, mniej naturalnej terapii.

Jeśli sama chciałabyś zobaczyć czy to w ogóle działa, zacznij dodawać ilość 1-2 kropli olejku, do szamponu lub maski do włosów.

 Ryzykowne olejki eteryczne – słowo o bezpieczeństwie 
Olejek eteryczny Rozmarynowy 6

A gdy od tego wszystkiego, rozboli cię głowa?

Olejek rozmarynowy, zmniejszając napięcie mięśni, i poprawiając jakość snu, przyczynia się do lepszego funkcjonowania i zredukowania ewentualności wystąpienia bólu głowy.

Jeśli takowy się pojawi, możesz odrobinę wraz z olejkiem miętowym (po 1 kropli, w rozcieńczeniu z olejem bazowym), wmasować w kark, skronia, z pominięciem okolic oczu.

Olejek eteryczny Rozmarynowy 7

Krążą słuchy, że…

Bogactwo antyoksydantów i zdolności przeciwzapalne, mogą dawać dobre rokowania przy wykorzystaniu rozmarynu do pomocy w walce z chorobami nowotworowymi. Rozmaryn zawierający karnozol, może przyczyniać się, do wsparcia w terapii chorób zapalnych i nowotworów. Komponent ten, wykazuje działanie selektywne na komórki nowotworowe. Tylko je wyhaczając i działając na nie toksycznie, jednocześnie omija zdrowe. Po podaniu zwierzętom, jest dobrze przez nie tolerowany.

Dotyczyło to badań in vitro na następujące typy wspomnianych chorób, obejmujących: jelito grube, trzustkę, płuca, pęcherz, szyjkę macicy, jajniki, piersi, prostatę.

Źródła 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Poprzedni 10 miętowych super mocy Mięty pieprzowej
Następny Sprawdzone olejki eteryczne na ból głowy

Brak Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *