Olejek eteryczny z Róży ( Rosa Centifolia ), czyli…


Rżza Rosa Centifolia

Ukwiecona w piękno i dobry nastrój – Poczuj się jak monarchini, w towarzystwie królowej kwiatów – Róży

Zapach róż, to takie doświadczenie, które zostaje w pamięci na zawsze. Kojarzony jest z młodzieńczą, wielką miłością lub pięknymi tajemniczymi ogrodami.

Ich niezwykłość to nie tylko zapach. Olejek eteryczny pozyskiwany z płatków kwiatów (3-5 ton na kilogram olejku), posiada właściwości, mogące upięknić Twoje zdrowie. Jest to olejek, po który sięga się w naturalnych zabiegach kosmetycznych i który wykorzystywany jest do wspierania zdrowia, od tysięcy lat.

Na co jest dobra róża?

Doświadczenia i badania, sugerują że olejek różany, może sprawdzić się w praktyce wpływając na: trądzik, trądzik różowaty, może równoważyć poziom hormonów, łagodzić niepokój, poprawiać nastrój, i wpływać na libido. Tradycyjnie olejek różany był stosowany podczas uczucia smutku, przy napięciu nerwowym, kaszlu, do przyspieszenia gojenia ran, do poprawy ogólnego stanu zdrowia, przy bólu głowy i jako środek przeciwzapalny.

Czym dokładnie jest olejek z róży?

Najczęściej jest pozyskiwany z płatków róży damasceńskiej (Rosa Damascena), nazywany również bułgarską, lub róży stulistnej (Rosa Centifolia). Destyluje się go z płatków kwiatów. Jego zapach jest mocno kwiatowy, z nutą słodyczy i lekko korzenny.

Co w Róży piszczy?

W badaniach nad olejkiem z róży, naukowcy wymieniają występujące związki, które maja właściwości terapeutyczne:

Citronellol – radzi sobie z komarami

Citral – silny środek przeciwdrobnoustrojowy, niezbędny do syntezy witaminy A ( jest też w trawie cytrynowej)

Jakie są korzyści płynące z zapachu róż?

1 2

1. Wsparcie przy obniżonym nastroju, lękach i depresji

Jedną z zalet olejku z róży jest wpływ na nastrój i jego poprawa.

Do badań nad osobami przeżywającymi lęk i/lub depresję, wybrano 28 kobiet po porodzie. Podzielono je na dwie grupy. Jedna z nich, przez okres miesiąca, dwa razy w tygodniu, była wspierana aromaterapeutycznie, przez 15 minut, z użyciem olejków z róży i lawendowego. Wyniki okazały się znaczące. Grupa ze wsparciem olejkowym, doświadczyła dużej poprawy w samopoczuciu, zarówno w odniesieniu do zmniejszenia lęku i poprawy nastroju. Chcąc poprawić swój stan emocjonalny, możesz spróbować skorzystać z aromatu róży lub aromatu róży, połączonego z lawendą.

2 3

2. Pomocna przy trądziku

Już same korzyści przeciwdrobnoustrojowe, przemawiają za uzupełnieniem o ten olejek, kremów, balsamów czy stosowanych kosmetycznie olei.

W 2010 r przeprowadzono badanie, w którym okazało się, że olejek różany sprawdził się lepiej w aktywności bakteriobójczej, niż tymianek, lawenda a nawet cynamon. Zwalczył bakterie odpowiedzialne za trądzik ( Propionibacterium acnes), w ciągu pięciu minut, i w rozcieńczeniu 0,25%

3 2

3. Działa przeciwstarzeniowo

Szukając wsparcia w uniknięciu widocznego upływu czasu na skórze, często możesz trafić na olejek różany w składzie kosmetyku lub wykorzystany w zabiegu.

Dlaczego?

Zaczniemy od tego, że ma działanie przeciwzapalne. Zawiera przeciwutleniacze, zwalczające wolne rodniki i przyczyniające się do starzenia skóry poprzez uszkadzanie tkanek skóry a tym, powstawanie zmarszczek i odwodnienia.

Jak zadbać o cerę z olejkami eterycznymi i olejami, dowiesz się tu Olejowanie skóry – hit czy kit?

4 3

4. Zwiększa libido

Równoważąc hormony płciowe i działając przeciwlękowo, może wspierać mężczyzn z zaburzeniami seksualnymi, w uporaniu się ze związanym z tymi dolegliwościami stresem.

Rok 2015 i 60 mężczyzn. Średnia wieku 32 lata, z depresją oraz zaburzeniami w sferze seksualnej, przyjmujących leki przeciwdepresyjne i poddanych działaniu aromaterapeutycznemu, olejku z róży damasceńskiej.

Po samoocenie depresji, i powtórnym sprawdzeniu stanu zdrowia, po 4 i 8 tygodniach od rozpoczęcia leczenia, okazało się, że osoby stosujące olejek z róży, miały się lepiej niż osoby z grup bez stosowania aromaterapii.

Nie tylko poprawiło się ich funkcjonowanie, na płaszczyźnie seksualnej, ale i zostały zredukowane symptomy depresyjne. Zatem olejek z róży łagodzi zaburzenia seksualne u mężczyzn, poprawiając tym jednocześnie, ich samopoczucie.

5 1

5. Pomaga podczas bolesnego miesiączkowania

W badaniu klinicznym, przyjrzano się bliżej wpływowi olejku różanego na stan kobiet, podczas bólu związanego z miesiączkowaniem. Ból ten został określony jako skurczowy ból brzucha, występujący tuż przed, w trakcie miesiączki lub związany był z dysfunkcją np. endometriozą.

100 osób badanych, podzielono na dwie grupy. Obie przyjęły leki przeciwzapalne, jedna z nich dodatkowo dwuprocentowy olejek z róży. Po 10 minutach między grupami, nie było dużej różnicy. Po 30 minutach, grupa stosująca aromaterapię, zgłaszała mniejszy ból niż grupa bez róży.

Konkluzja wyciągnięta z wyników – Olejek z róży, może być doskonałym wsparciem i niefarmakologicznym uzupełnieniem, konwencjonalnego leczenia, w łagodzeniu bólu u osób z bolesnym miesiączkowaniem.

6

6. Niezwykłe naturalne perfumy

W przemyśle perfumeryjnym, chętnie sięga się po różę i aromatyzuje nią wiele kosmetyków. Sama w sobie może zastąpić jakąkolwiek kompozycję zapachową, upiększając Twoje chwile bez perfum drogeryjnych, i żadnych domieszek syntetycznych.

Jak wybierać i stosować olejek z róży?

Olejek różany możesz znaleźć dziś w wielu miejscach.

Ma on swoją cenę, ponieważ jak wspomniano na początku artykułu, na 1 kg olejku przypada aż 3-5 ton różanych płatków. Możesz też pokusić się o absolut róży, który jest mieszanką 30% olejku eterycznego z róży, z olejem nośnikowym, najczęściej jojoba. Jest to bardziej przystępna cenowo opcja, choć mniej skoncentrowana.

Jeżeli trafisz na tani olej z róży, najprawdopodobniej będziesz miał do czynienia z syntetycznym aromatem, który nie ma właściwości terapeutycznych.

Wysokiej jakości olejek eteryczny z róży jest drogi, ale jest tak bardzo wydajny, że nawet niewielka ilość, wystarczy Ci na bardzo długo.

 Ryzykowne olejki eteryczne – słowo o bezpieczeństwie 

Jak stosować olejek z róży?

AROMATYCZNIE: wąchając wprost z butelki, lub umieszczając odrobinę w dyfuzorze

NA SKÓRĘ: jeżeli po próbie z aplikacją na skórę nic się nie dzieje, olejek z róży często stosowany jest bez rozcieńczania. Dobrze jednak zawsze sprawdzić, mieszając go z olejem nośnym – jojoba, pestki winogron, olej kokosowy frakcjonowany, w proporcji 1:1. Jeżeli nie ma reakcji negatywnej, olejek można w minimalnej ilości zacząć dodawać do kosmetyków do ciała, do kąpieli. Absolut jest już rozcieńczoną formą olejku.

Kiedy używać olejek z Róży?

Przy obniżonym nastroju – stosuj olejek z róży z olejkiem z lawendy w równych proporcjach, w dyfuzorze lub rozprowadzone na skórze nadgarstków lub za uszami, jak perfumy.

Niedoskonałości skóry – jeżeli dokucza Ci trądzik, spróbuj nanieść odrobinę olejku z róży 2-3 razy dziennie, najlepiej w rozcieńczeniu, na obszar dotknięty dolegliwością. By zadbać o skórę twarzy i ciała, możesz dodawać olejek, do płynów do mycia i/lub kremów, balsamów do ciała

Libido – by uzyskać wsparcie w sferze seksualnej, rozprowadź 2-3 krople olejku z róży w oleju nośnikowym, na szyi i klatce piersiowej

PMS – rozcieńczony, rozsmaruj na podbrzuszu

Stosuj zamiast perfum – wetrzyj odrobinę , najlepiej w rozcieńczeniu na swoje ulubione miejsca aplikacji perfum

Marząc o skomponowaniu własnych kosmetyków lub środków czyszczących, warto wiedzieć, że, do olejku różanego pasują: bergamotka, rumianek, szałwia, koper włoski, geranium, lawenda, cytryna, neroli, paczula, drzewo sandałowe, ylang-ylang

Na co zwrócić szczególną uwagę stosując olejek z róży?

Olejek eteryczny z róży nie jest olejkiem do stosowania doustnie.

Nie wolno stosować olejków eterycznych na, lub w pobliżu błon śluzowych, jak oczy lub do uszu.

Olejek eteryczny przed zastosowaniem na skórę, rozcieńcza się olejem nośnym i sprawdza ewentualność wystąpienia reakcji alergicznej, nakładając odrobinę na wrażliwy obszar skóry, np. wnętrze przedramienia.

Zawsze trzymaj olejki eteryczne, poza zasięgiem dzieci.

PODSUMOWANIE:

Do pozyskania 0,45 kg olejku eterycznego z róży, potrzeba 10 000 płatków z róży, co przekład się na cenę prawdziwego, czystego produktu

Olejek z róży, może sprawdzić się:

– przy poprawie nastroju, zwłaszcza do wsparcia emocjonalnego, przy stanach lękowych i depresyjnych

– jako afrodyzjak

– wsparcie w pielęgnacji skóry i ciała

– zmniejszając objawy bolesnego miesiączkowania

– jako naturalne perfumy, dzięki czemu unikach chemii produktów drogeryjnych

Olejek z róży stosujesz w formie inhalacji lub na skórę, w postaci rozcieńczonej

Najlepsza jakość olejku, to olejek czysty, ze znanego źródła, posiadający certyfikaty czystości o jakości terapeutycznej.

Dobry olejek eteryczny z róży, ma wysoką cenę ale jest zdecydowanie warty inwestycji i bardzo wydajny.

Źródła
aafp.org, ncbi.nlm.nih.gov, draxe.com

Poprzedni Na cholerę Ci morele? Chyba, że…
Następny 10 najważniejszych korzyści zdrowotnych Magnezu

Brak Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *