Pleśń w mózgu, borelioza czy Alzheimer?


Pleśń W Mózgu, Borelioza Czy Alzheimer

Przyjrzyjmy się bliżej chorobom neurodegeneracyjnym – chorobie Alzheimera, demencji i innym formom pogorszenia funkcji poznawczych.

Istnieje wiele chorób układu nerwowego, a Alzheimer jest jedną z nich. I jest obecnie jednym z najbardziej znaczących problemów zdrowotnych, wymagającym skutecznego leczenia. Jednak, gdy przyjrzeć się temu bliżej, nie powinien być aż tak powszechną chorobą.

Coraz więcej świat nauki rozumie, i wie też, że jest to choroba której można próbować zapobiec. Nie jesteśmy skazani na pogorszoną sprawność mózgu jeśli taką aktualnie posiadamy. Możemy poprawić jego funkcjonowanie w dowolnym momencie, nawet wówczas gdy, pojawiły się już pierwsze symptomy jego przez nas zaniedbania.

Rozwój komórek mózgu, może nie tylko być kontynuowany ale i ulepszony. A plastyczność mózgu zdecydowanie powinna być w tym naszym sojusznikiem. Zajmijmy się tylko wszystkim „z głową”, bo głowa też potrzebuje detoksu. Wystarczy zapewnić jej sprzyjające środowisko. Dowiedzieć się też co, dlaczego i jak?

Wiemy, że jeżeli Twój mózg nie działa tak jak powinien, mimo tego że pozostałe organy mają się świetnie, i tak wówczas nie ma to dużego znaczenia.

Mózg który nie do końca jest sprawny, oznacza po prostu ogromne uniedogodnienia. Dlatego powinniśmy dbać o prewencję. Jeżeli jesteś na etapie, w którym pojawiają się już jakieś symptomy ponieważ zaniedbałaś prewencję, możesz nad tym popracować, starając się poprawić działanie układu nerwowego.   Jeżeli zauważasz u siebie problemy z pamięcią, koncentracją, potrzebny będzie do wdrożenia dobry plan, do ochrony i utrzymania własnego mózgu w odpowiedniej kondycji.

1. Pleśń W Mózgu Borelioza Czy Alzheimer

Najważniejsza jest najpierw diagnoza, co dokładnie z Twoim mózgiem się dzieje.

Istnieją nowe przesłanki do tego, że beta amyloid, uważany za jednego z głównych winowajców Alzheimera, jest jedynie jego symptomem i pojawia się jako reakcja obronna. Odkryto, że amyloid jest odpowiedzią ochronną tak jak np. ciało broni się przed infekcjami czy toksynami. Pojawia się wówczas, gdy mózg napotyka na kłopoty. Beta-amyloid jest częścią większego białka, wchodzącego w skład błony tłuszczowej otaczającej komórki nerwowe. W wyniku zalegania substancji białkowej z beta amyloidu, tworzy się forma blaszek. Występowanie samych blaszek nie jest najbardziej szkodliwą formą, a jest beta-amyloid w formie niewielkich złóż.

Złoża te mogą blokować funkcjonowanie synaps, uniemożliwiając przekazywanie impulsów z jednej komórki nerwowej do drugiej. Mogą one również pobudzać komórki systemu immunologicznego, które wywołują stan zapalny i usuwają uszkodzone neurony. Nie dziwi zatem fakt, że leki celowane wyłącznie w tą substancję, nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Działanie leków opierające się na usuwaniu złogów amyloidowych, może być wspierane poprzez dobry sen, który jednocześnie stanowi formę dbania o mózg na przestrzeni życia. Połowa pacjentów z demencją nie ma jednak wymienionych złogów, zatem źródło problemów z funkcjonowaniem mózgu, może znajdować się zupełnie gdzie indziej niż Alzheimer

2. Pleśń W Mózgu Borelioza Czy Alzheimer

Chcemy przede wszystkim pozbyć się tego co powoduje degradację i uszkadzanie mózgu, a przez to stany utraty lub pogorszenia pamięci, poczucia zamętu i zagubienia, czyli czy to na pewno Alzheimer?

Identyfikacja podtypów choroby Alzheimera może pomóc w opracowaniu środków terapeutycznych, a ostatnio opisano trzy różne podtypy: typ 1 (zapalny), typ 2 (niezapalny lub zanikowy) i typ 3 (korowy). Wymienione typy, diagnoza i leczenie powinno odbywać się przy udziale lekarza prowadzącego.

Ja natomiast chcę zwrócić w tym tekście przede wszystkim uwagę na to, że choroba Alzheimera typu 3 jest wynikiem narażenia na określone toksyny i najczęściej powodowana jest substancjami wziewnymi poprzez inhalację (IAD), oraz fenotypową manifestację zespołu przewlekłej odpowiedzi zapalnej (CIRS), powodowanej biotoksynami, takimi jak mykotoksyny. Odpowiednie rozpoznanie IAD jako potencjalnie ważnego stanu patogenetycznego u pacjentów z pogorszeniem funkcji poznawczych, daje możliwość skutecznego leczenia pacjentów, u których prognozy, przy braku dokładnej diagnozy, są poważne.

I tak jak po ukąszeniu kleszcza i zachorowaniu na boreliozę, gdzie może pojawiać się niska tolerancja na frustrację, co może powodować drażliwość, nadmierną czujność, niską odporność na lęk i depresję, a do tego problemy poznawcze związane z uwagą, koncentracją i pamięcią – osoba nie jest w takiej formie, jak kiedyś – pojawia się mgła mózgowa i występuje ospałość – zmęczenie mózgu.

A co jeśli nie miałaś styczności z insektem i w badaniach wszystko w porządku?

Może miałaś kontakt z pleśnią?

Wiesz jak pleśń może wpłynąć na Twoje zdrowie?

Pleśń jest silną toksyną a kiedy toksyny dostają się do Twojego ciała, przez skórę lub wdychane powietrze, powodują zaburzenia w wielu narządach, w tym w mózgu.

Często mylone z alergiami, infekcje pleśnią mogą wpływać na funkcje poznawcze, szczególnie w przedniej części kory korowej i może wystąpić wiele dysfunkcji, które powodują stres psychiczny lub poczucie „szaleństwa”.

Jakie są objawy zainfekowania pleśnią:

Cierpienie psychiczne

Wyczerpanie

Zmiany w dotyku lub odczuciach zmysłowych

Osłabienie mięśni

Zawroty głowy

Problemy z koordynacją

Mgła mózgowa

Problemy z oddychaniem

Problemy trawienne

Od lat 50. XX wieku, kiedy płyty gipsowo-kartonowe zaczęły zastępować tynk, wysokowydajne, energooszczędne i łatwiejsze rozwiązania, okazują się niestety tworzyć bardziej hermetyczne środowisko w budynkach. Powietrze jest zanieczyszczone i zauważyć dało się liczbę zgłoszeń zakażeń pleśnią. Czy powszechność choroby Alzheimera i podobnych zaburzeń funkcjonowania mózgu, może mieć z tym związek?

3. Pleśń W Mózgu Borelioza Czy Alzheimer

Czy to TBI, borelioza czy infekcja pleśnią?

Urazowe uszkodzenia mózgu, borelioza i zainfekowanie pleśnią mają bardzo podobne objawy. Objawy te są często związane z mgłą mózgową, utratą pamięci, bezsennością, a nawet nudnościami. Ponieważ urazowe uszkodzenie mózgu (TBI traumatic brain injury) są często bolesne i przerażające, ludzie najczęściej szukają pomocy natychmiast.

Urazowe uszkodzenie mózgu (TBI) definiuje się jako uderzenie w głowę lub penetrujące uszkodzenie głowy, które zakłóca normalne funkcjonowanie mózgu. TBI może wystąpić, gdy głowa nagle i gwałtownie uderzy w obiekt lub gdy przedmiot przebije czaszkę i dostanie się do tkanki mózgowej. Objawy TBI mogą być łagodne, umiarkowane lub ciężkie, w zależności od stopnia uszkodzenia mózgu. Łagodne przypadki mogą powodować krótką zmianę stanu psychicznego lub świadomości, podczas gdy ciężkie przypadki mogą powodować przedłużone okresy utraty przytomności, śpiączki, a nawet śmierci.

Objawy TBI pojawiają się nagle i mogą trwać latami, w przypadku zmian łagodnych, dlatego wiele z tych chorób jest błędnie diagnozowanych jako coś innego.

Kiedy infekcja pleśnią jest błędnie rozpoznana jako borelioza lub TBI, często jest diagnozowana jako inne stany mózgu niż rzeczywiste, a wszystko z powodu podobnych objawów. „Mgła mózgowa” jest również kwalifikowana jako naturalny procesy zachodzący wraz ze starzeniem się organizmu, a objawy depresji i lęku wydają się wskazywać na chorobę psychiczną. Gdy jesteś już w „pewnym” wieku, przez myśl może przejść Alzheimer, ale czy to on?

4. Pleśń W Mózgu Borelioza Czy Alzheimer

Jak leczyć infekcję pleśnią?

Ze względu na długoterminowe skutki pleśni, jest ona często źle diagnozowana, a zatem źle traktowana terapeutycznie, co powoduje, że osoba jest jeszcze bardziej sfrustrowana i nadal cierpi z powodu niepokojących skutków ubocznych toksyczności pleśni.

Jeśli zauważasz, że twoje objawy są podobne do infekcji pleśnią, ponieważ jesteś eksponowany na skażone otoczenie, ważne jest, aby uzyskać kompleksową diagnozę i wsparcie specjalisty. Nie zawsze wiesz, że jesteś eksponowana. Pleśń może mieszkać i mieć się dobrze pod deskami Twojej podłogi, a Ty z każdym krokiem zapraszasz ją do swojego organizmu.

Najważniejsze cztery rzeczy, które powinniśmy zrobić, aby sobie pomóc:

Konsultacja lekarska

Ograniczenie lub zatrzymanie ekspozycji na złe warunki (zajrzyj pod podłogę! Czarną pleśń, w niewielkich ilościach na ścianie możesz próbować potraktować herbacianym olejkiem eterycznym)

Dbanie o porządną detoksykację organizmu

Dbanie o zdrową dietę i odpowiedni poziom składników odżywczych

Do wsparcia działania naszego narządu, może przydać się też wiedza, że wysoki poziom cukru we krwi może być przyczyną demencji ponieważ wysoki poziom cukru we krwi jest przyczyną choroby Alzheimera. Osoby chorujące na cukrzycę typu 2 może mieć o ponad 50% zwiększone ryzyko, zapadnięcia na chorobę Alzheimera.

Pamiętaj o kontroli poziom cukru we krwi.

I ćwicz swój mózg. O tym u nas wkrótce.

Idąc przez życie, narażeni jesteśmy na wiele rzeczy, na które w ramach reakcji ochronnej organizmu, tworzymy schorzenia, w tym związane z osłabieniem działania mózgu.

Pomyśl o tym. Bez względu na wiek, swój aktualny stan, nadal możesz zadziałać tak by wzmocnić swój narząd by próbować poprawić funkcjonowanie niemalże na poziomie młodego, zdrowego mózgu.

5. Pleśń W Mózgu Borelioza Czy Alzheimer

Jak przyspieszyć wzrost nowych komórek mózgowych? Wzmocnij neuroplastyczność, która pozwoli jednej komórce połączyć się z drugą. Możesz poszukać wsparcie poprzez zwiększenie BDNF, (Neurotroficzny czynnik pochodzenia mózgowego – silne białko, które stymuluje produkcję nowych komórek mózgowych i wzmacnia istniejące). Dzięki temu uczymy się szybciej, pamiętajmy lepiej, starzejemy się wolniej i szybko włączamy mózg. Jego wyższy poziom w organizmie, zmniejsza ryzyko zachorowania na Alzheimera. Znajdziesz go min. w Ginko Biloba

Herbata z Ginko Biloba i ziołami wzmacniającymi mózg

Systematyczne popijanie herbaty samo w sobie może pomóc. Przez tysiące lat prosty proces zaparzania i picia naparów ziołowych był pielęgnowany – a nauka teraz wie, dlaczego.
Jedną z pierwszych roślin, które przychodzą na myśl by dodać ją do herbaty wspierającej mózg, jest: ginkgo biloba.
Ginkgo biloba (jeden z najstarszych okazów drzewnych na świecie!) znany jest z tego, że zwiększa energię i koncentrację, stymulując przepływ krwi do mózgu, jednocześnie chroniąc go za pomocą silnych flawanoidów. Ta mocna roślina zwalcza również stany zapalne w całym ciele i może być niezwykle pomocna, jeśli masz w rodzinie historię chorób neurodegeneracyjnych.

Przepis na herbatę wzmacniającą mózg


Składniki:
• 1 łyżka Ginkgo biloba (można go również znaleźć w torebkach z herbatą)
• 1 łyżka Melisy
• 1 łyżka stołowa Tulsi
• 1 plasterek świeżego imbiru
• 1 plasterek cytryny
• 1 łyżeczka miodu
Przygotowanie:
• Dodaj wszystkie zioła do dzbanka do herbaty
• Zalej 4 szklankami wrzącej wody i parzymy pod przykryciem 5-10 minut
• Wlać do kubka
• Dodaj imbir, cytrynę i miód

Dla optymalnego zdrowia mózgu, możesz pić regularnie.

Źródła
ncbi.nlm.nih.gov, drcarri.com, regainyourbrain.awakeningfromalzheimers.com, amenclinics.com, neurobics.com, keepyourbrainalive.com, aans.org, alz.org, lymeconnection.org,

Poprzedni Chcesz wreszcie porządnie zadbać o swoją brodę?
Następny Oregano – Lebiodka pospolita ( Origanum vulgare )

Brak Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *