Psychologia – Emocje a aromaterapia


mózg

Emocje doświadczane przez nas każdego dnia, mają ogromny wpływ na nasze postrzeganie świata i funkcjonowanie w otaczającej nas rzeczywistości. Są nieodłączną częścią każdej jednostki bez względu na płeć, wiek, pochodzenie czy kraj w którym żyjemy.

Ponieważ każdy człowiek jest indywidualnością, dotyczy go wachlarz emocji pochodzący z jego własnych doświadczeń, oraz sposobu w jaki nauczył się doświadczania i odbioru świata. Sposób odczuwania i rozumienia emocji jest zatem zależny od osoby jaką jesteśmy, i różni się w odniesieniu do tego jakimi się widzimy i jakie mamy na temat emocji przekonania. Warunkiem koniecznym powstania emocji, jest pojawienie się sytuacji, postrzeganej jako negatywna lub pozytywna, z punktu widzenia czyichś interesów.

Każdy odczuwa emocje na swój sposób, i na swój sposób sobie z nimi radzi. Wyrażanie emocji, również jest różne, w zależności od osoby.

Emocje mają ogromny wpływ na jakość naszego życia, wpływając na podejmowanie decyzji, rodzaj naszego zachowania a nawet sposób w jaki myślimy. Na bazie naszych osobistych obserwacji i  przekonań, reagujemy na bodźce płynące z naszego otoczenia,  ułatwiając sobie, lub utrudniając codzienne życie. Jeżeli podchodzimy do zdarzeń i tego co się dzieje, reagując zbyt intensywnie, może to odbić się niekorzystnie na naszym zdrowiu psychicznym i fizycznym. Działając w sposób niekontrolowany, trudno nam będzie poradzić sobie z realiami dzisiejszego świata.

Z naukowego punktu widzenia, emocje są nam niezbędne do życia, ponieważ sygnalizują jakie działania podjąć, w sytuacji konfrontacji z otoczeniem.  Opierają się na instynkcie przetrwania.

Pomagają nam odpowiadać i reagować na środowisko w którym żyjemy. I dotyczy to wszystkiego, wliczając położenie geograficzne w którym mieszkasz, aktywność którą podejmujesz, ludzi z którymi funkcjonujesz.

3 1

Mózg przerabia dopływające informacje, i podsuwa reakcję emocjonalną.

Reakcji tych może być nieskończona ilość, różniąca się w zależności od danej osoby, ale uogólniając, możemy podzielić ją na dwa rodzaje – pozytywną i negatywną. Ten pierwszy rodzaj, ułatwi działanie i samopoczucie, ten drugi, jeżeli nie zostanie odpowiednio okiełznany, może wziąć górę nad naszym psychicznym i umysłowym dobrostanem.

Towarzyszące nam w ciągu dnia emocje pozytywne, poprawiają nastrój i wpływają motywująco, co sprawia, że życie jest po prostu łatwiejsze i przyjemniejsze, dla nas samych i otoczenia. Emocje negatywne, odbierają możliwość odkrywania świata i ciekawych rzeczy, które ma on do zaoferowania, obniżając jednocześnie jakość życia, chociażby przez burzliwe reakcje ciała. Ludzie mają swoje sposoby na radzenie sobie z niekorzystnymi emocjami i rozładowują je w zależności od swoich preferencji. Niektórzy np., korzystają z intensywnych ćwiczeń fizycznych by uwolnić się od napięć, inni w skupieniu oddają się medytacji. Najważniejsze jest, znalezienie własnego sposobu, który zadziała w trudnych sytuacjach. Jednym z nich, lub uzupełnieniem tego ulubionego , może okazać się wykorzystanie aromaterapii.

Jak to zrobić, żeby zadziałało?

Olejki eteryczne były stosowane, jako środek do opanowania reakcji emocjonalnych już w czasach starożytnych. W dzisiejszych, coraz chętniej sięga się po nie, aby poprawić komuś nastrój i wesprzeć odczuwanie emocji pozytywnych.  Osoby nie zające tematu zbyt dobrze, mogą myśleć, że to jedynie aktualny trend, który wkrótce przeminie. Nic bardziej mylnego. Popularność aromaterapii i jej zastosowanie w różnych aspektach życia, powoli rośnie, już od czasów średniowiecza i popierana badaniami naukowymi, znajduje swoje zastosowanie, jako remedium na wiele dolegliwości fizycznych i psychicznych, oraz jako towarzysz rozwoju duchowego. Jednym z aspektów, szerokiego wykorzystania olejków eterycznych w funkcjonowaniu człowieka, jest ich wpływ na samopoczucie.

1 1

Krótki przegląd historyczny

Można znaleźć zapiski i dowody, na to, że już cywilizacje starożytne, wykorzystywały olejki eteryczne i części roślin, do przygotowania potraw, zażywania kąpieli, poprawy stanu skóry w różnorodnych praktykach zdrowotnych. Pamiętano o roślinach i olejkach, również podczas wielu ceremonii, jak pogrzeby, śluby, czy święta religijne, mając świadomość ich wpływu na emocje.

Dla przykładu – Babilończycy palili Kadzidło w trakcie obrzędów religijnych, ponieważ jego zapach niesie ukojenie oraz poczucie relaksu. Żołnierze średniowiecznego Rzymu, przed walką, stosowali Koper, by dawał im poczucie siły i odwagi.

Podejście do stosowania olejków eterycznych, zmieniało się z czasem, z pewnością jasne jest to, że już wtedy, właściwości wyciągów roślinnych, były rozpoznawane, jako wsparcie emocjonalne.

Aromaterapia w XX wieku

Pozytywny wpływ aromatów, kiedyś rozpoznawany intuicyjnie i w trakcie obserwacji własnych reakcji fizycznych na nie, w czasach współczesnych dzięki możliwościom badawczym, od 1990 regularnie udowadnia skuteczność i wpływ olejków eterycznych, na regulację emocji. Dzięki znaczącym badaniom, biologowie mogli lepiej zrozumieć w jaki sposób mózg odpowiada na bodźce aromatyczne, i przy okazji potwierdziły to, że starożytni, słusznie praktykowali użycie olejków do regulacji stanów emocjonalnych.

Jest wiele sposobów na radzenie sobie z nadmiarem emocji – dlaczego olejki miałyby mnie zainteresować?

Przeżywanie, doświadczanie i sposób ekspresji emocji, są różne dla każdego człowieka. Tak samo jest z ich rozładowaniem i zharmonizowaniem. Każdy ma indywidualną strategię na opanowanie buzującego pobudzenia, czy to pozytywnego czy negatywnego. Niektóre z tych możliwości mogą stanowić ryzyko dla zdrowia, chociażby z faktu próby tłumienia ich używkami, jak alkohol które na dłuższą metę, nie wniosą niczego dobrego.

Dobrą stroną olejków jest to, że są one naturalne i w naturalny sposób, pomagają załagodzić i uspokoić nadmierne pobudzenie oraz poprawić nastrój. Wiedza jak stosować je bezpiecznie, pozwala ominąć niechciane skutki uboczne, jakie niosą stosowane w takich sytuacjach substancje syntetyczne. Dodatkowo czyste olejki eteryczne, dobrej jakości, mają ogromną moc, więc wystarczy zaledwie odrobina by uzyskać zamierzony efekt. Wprowadzając ich wykorzystanie w codziennym życiu, w sytuacji zapotrzebowania na wyregulowanie napięcia emocjonalnego, możemy wiele uzyskać.

 Ryzykowne olejki eteryczne – słowo o bezpieczeństwie 

Olejki eteryczne działają błyskawicznie

Funkcją układu limbicznego jest kierowanie zachowaniem popędowo-emocjonalnym. Służy on jako analizator emocjonalny. Olejki nie tylko wpływają na układ limbiczny mózgu ale i wykazują typowe działanie farmakologiczne. O roli aromaterapii w medycynie, wspomnieliśmy tutaj.

Cząstki pachnącego związku chemicznego, mają kontakt z receptorem węchowym, który następnie wyzwala impuls elektryczny (wystarczy już 8 molekuł, cząsteczek zapachowych) Impuls ten, trafia do odpowiedniego ośrodka mózgu, co rozpoczyna oddziaływanie na połączenia nerwowe, odpowiadając np. za aktywność nerwową mięśni, przekazywanie sygnałów bólowych czy wpływ na układ oddechowy. Odpowiednio dobrane zapachy i stymulacja nimi różnych impulsów nerwowych, może wywoływać stan ukojenia, uspokoić tętno, wzmocnić koncentrację albo stłumić kaszel.

Użycie olejków eterycznych jest dziecinnie proste

Masaż, kąpiel, medytacja, ćwiczenia fizyczne, sen

Dobór olejków eterycznych oraz metod ich stosowania, można z łatwością połączyć odnośnie swoich potrzeb i emocji. Stosując je regularnie, szybko zauważysz, z jaką przyjemnością będziesz po nie sięgać.

Co na to nauka?

2 1

Z badań nad mózgiem wynika, że ten jego fragment, gdzie znajdują się funkcje świadomego myślenia, rozwinął się z czegoś, co pierwotnie było zmysłem węchu. Nie zdajemy sobie sprawy, ile informacji zawdzięczamy dzięki nosowi. Człowiek pierwotny, dzięki węchowi, znajdywał pożywienie, partnera seksualnego, czy był świadomy czyhającego niebezpieczeństwa.

Aromaterapia okazuje się skuteczną metodą wpływania na stany emocjonalne ludzi już od stuleci, a związek pomiędzy cząsteczkami zapachowymi a działaniem mózgu, daje się wyjaśnić szeroko zakrojonym badaniom i odkryciom. Nauka o aromatach i ich oddziaływaniu na człowieka, w wielu aspektach funkcjonowania, w tym wpływ na sferę psychiczną, pomaga wyjaśnić w jaki sposób różnorodne aromaty, mogą wywoływać określone uczucia.

Aktualnie, nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile informacji zawdzięczamy nosowi. Instynktownie lubimy miejsca i osoby, które ładnie pachną. Teraz mając świadomość wpływu aromatów na nasze emocje i zachowanie, możemy zapachami wspierać swoje codzienne funkcjonowanie.

Współczesne badania EEG, pacjentów dotkniętych psychozami, wykazały, że olejek różany, pobudza centralny system nerwowy i np. wydłuża sen, a u osób zdrowych, pobudza koncentrację.

Przykładowe badania o tym jak olejki, wpływają na poczucie lęku i obniżony nastrój, przedstawione są pod tym linkiem

Poprzedni Błogość płynąca z miesiączki i opryszczki w towarzystwie Melisy
Następny Seksowny cynamon na przeziębienie, ogrzewa ciało i umysł

Brak Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *