Sprawdzone olejki eteryczne na ból głowy


Sprawdzone olejki eteryczne na ból głowy
spotify podcast badge blk grn 660x160 1
Stitcher Listen Badge Color Light BG
google play badge
siły Natury deezer
sn itunes

Przed seksem boli cię głowa? A po seksie ten stan nadal się utrzymuje?

Jeśli ten problem dotyczy też ciebie, nie jesteś sam.

Miliony ludzi na świecie boryka się z bólem głowy codziennie.

Ta trudność zdrowotna, komplikuje życie i blokuje normalne funkcjonowanie. I aby sobie ulżyć, większość sięga po tabletkę lub skłania się ku stosowaniu terapii naturalnych, z różnym skutkiem.

Jeśli jesteś skłonny, spróbować czegoś, czego jeszcze nie sprawdziłeś, i jesteś zdecydowana na zastosowanie kuracji aromatycznej – oto nadchodzą olejki eteryczne.

Masz tu pełną kontrolę nad ilością zastosowanej substancji, wykorzystując tyle kropel ile akurat ty potrzebujesz, do uporania się z męczącym stanem, a dodatkowym plusem jest brak skutków ubocznych, które mogą towarzyszyć, łykaniu pigułek.

W sytuacji migreny, liczy się czas, dlatego – krótka piłka:

Mięta pieprzowa

Lawenda

Eukaliptus

Rozmaryn

Łapiesz?

Jeśli już sama świadomość, że może być lepiej, skłania cię do zatrzymania się tutaj, dowiedzmy się co takiego jest w tych aromatach, że niosą ulgę i ukojenie.

Numer 1: Mięta pieprzowa

Efektem miejscowego zastosowania olejku eterycznego z mięty pieprzowej, jest długotrwałe działanie chłodzące skórę, oraz zdolność do hamowania skurczów mięśni gładkich, co razem stymuluje swobodniejszy przepływ krwi.

Nałożenie olejku z mięty pieprzowej na wybrane miejsca, jak czoło i skronia, skutecznie łagodzi napięciowy ból głowy. W badaniach tego dotyczących, 41 pacjentom, podawano do zaaplikowania na skórę olejek z mięty pieprzowej lub placebo. Uczestnicy, nakładali go na skórę 15 i 30 minut po rozpoczęciu się bólu głowy. Osoby stosujące olejek zgłaszały ulgę w bólu a wyciąg z mięty pieprzowej, okazał się dobrze tolerowaną i skuteczną alternatywą dla klasycznych terapii, w przypadku bólu głowy. Nie odnotowano również żadnych skutków ubocznych. Skuteczne również okazało się stosowanie lejku eterycznego z mięty pieprzowej w połączeniu z olejkiem eterycznym z eukaliptusa i etanolem (alkohol).

Jeśli chcesz poprawić krążenie krwi, zredukować ból głowy i zmniejszyć uczucie napięcia, wykorzystaj do tego 2-3 krople olejku z mięty pieprzowej i mieszając go z odrobiną oleju kokosowego, nałóż na czoło, kark i ramiona.

Numer 2: Lawenda

Olejek eteryczny z Lawendy, posiada wiele możliwości o działaniu terapeutycznym. Wpływa ona na osobę wdychającą jej zapach, relaksująco, łagodzi napięcie i zmniejsza odczuwanie stresu. Dodatkowo daje wsparcie w sytuacjach odczuwania lęku, przy obniżonym nastroju i uspokaja. Nauka przynosi coraz więcej dowodów na to, że lawenda dobrze radzi sobie, jako wsparcie w leczeniu stanów i zaburzeń neurologicznych.

Aromatyczne i miejscowe stosowanie olejku lawendowego wpływa na układ limbiczny, dzięki jego naturalnym komponentom, które szybko wchłaniane przez skórę, aktywują układ nerwowy. Dzięki tym właściwościom, olejek eteryczny z lawendy, może być stosowany do problemów obejmujących ból głowy, spowodowany lękiem i powiązanym problemom układu nerwowego.

Dodatkowe profity, oferowane przez lawendę to, łagodzenie stanów niepokoju, problemów ze snem, i dzięki regulowaniu poziomu serotoniny, zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia migreny.

European Neurology, w 2012 opublikowało badanie stwierdzające o skutecznym i bezpiecznym wpływie olejku lawendowego na migrenowy ból głowy. W próbie klinicznej, wzięło udział 47 uczestników oraz grupa kontrolna. W epizodach migreny, wdychali oni olejek lawendowy przez 15 minut, jednocześnie zapamiętując dotkliwość bólu wraz z towarzyszącymi mu powiązanymi symptomami, co 30 minut, przez okres 2 godzin.

Porównanie grup kontrolnej i poddanej kuracji, wykazało różnice istotne statystycznie. Na 129 osób z bólem głowy, dobrze zareagowały 92 osoby wdychające olejek lawendowy. W grupie kontrolnej z 68, 32 zareagowały na placebo – zatem, olejek lawendowy okazał się skuteczny w sytuacji pojawienia się bólu głowy, ponieważ odsetek respondentów, był statystycznie istotny w porównaniu do grupy placebo.

Aby zmniejszyć napięcie mięśni, poprawić nastrój, wspomóc zdrowy sen i zmniejszyć odczuwanie stresu, wykorzystaj kilka kropli olejku eterycznego z lawendy, rozpylając go w domu lub w biurze, za pomocą dyfuzora. Możesz również wykorzystać go miejscowo, aplikując na kark, skronia lub nadgarstki. Chcesz rozluźnić ciało i umysł? Wykorzystaj kilka kropli olejku lawendowego (5-10), rozprowadzając go z wybranym kosmetykiem do mycia ciała, i dodając do pełnej wanny wody. W trakcie kąpieli, oddychaj głęboko.

Numer 3: Eukaliptus

Olejek eteryczny z Eukaliptusa, doskonale działa jako środek wykrztuśny, pomagając oczyścić organizm z toksyn i szkodliwych mikroorganizmów. Otwiera również, drogi oddechowe, uwalniając nos, co pomaga eliminować ciśnienie w zatokach, prowadzące do dyskomfortu w postaci bólu głowy. Eukaliptus również doskonale poprawia nastrój i wspiera równowagę emocjonalną.

Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, opublikowało wyniki z badań, w których stwierdzono, że wdychanie olejku eukaliptusowego, może zmniejszyć ból i ciśnienie krwi. 52 pacjentów, po operacji stawu kolanowego, dzięki stosowaniu olejku z eukaliptusa, subiektywne odczuwanie bólu oceniło jako mniejsze niż osoby w grupie kontrolnej. Mniejsza ilość białych krwinek, może sugerować, działanie przeciwzapalne eukaliptusa. Informacje dotyczące powyższych właściwości olejku z rozmarynu, mogą być zatem przydatne dla osób cierpiących na napięciowy ból głowy.

Kolejni naukowcy pochodzący z Izraela, donoszą że olejek z eukaliptusa, wykorzystany wśród pacjentów z chorobami układu oddechowego, prowadzącymi do kaszlu, bólu gardła i napięciowego bólu głowy, odczuwali ulgę po zastosowaniu olejku z eukaliptusa. Osoby biorące udział w badaniu zgłaszały poprawę w oddychaniu i zmniejszenie kataru.

Na podstawie powyższych badań, naukowcy podkreślili, że olejek z eukaliptusa, wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, które zmniejszają ciśnienie w zatokach, spowodowane reakcją zapalną.

Chcąc złagodzić napięciowy ból głowy, spowodowany stanem zapalnym zatok, umieść 2-4 krople olejku eterycznego z eukaliptusa, w rozcieńczeniu z olejem bazowym, na kark, klatkę piersiową, skronia i czoło. Dzięki pomocy w oczyszczeniu nosa i dróg oddechowych, masz możliwość, zredukowania ciśnienia w zatokach, mogącego prowadzić do bólu głowy lub ataku migreny.

Numer 4: Rozmaryn

Olejek eteryczny z rozmarynu, znany jest powszechnie, jako poprawiający czujność oraz orientację przy jednoczesnym działaniu uspokajającym. W medycynie ludowej, chętnie jest wykorzystywany do leczenia bólu głowy oraz słabego krążenia, ponieważ posiada wspomniane właściwości stymulujące, ale i przeciwzapalne oraz przeciwbólowe.

Wykorzystuje się go do redukowania odczuwania stresu, oraz silnych emocji, mogących prowadzić do ataków migreny i bólu głowy. Sprawdza się też w łagodzeniu zaburzeń trawiennych, mogących być odpowiedzialnymi za powstawanie bólu głowy.

Oceniono skuteczność tego olejku eterycznego, wśród pacjentów cierpiących na objawy odstawienne po nadużywaniu opium. Skutkiem czego, mogą być bóle mięśni i głowy, gorączka, bezsenność, nudności i wahania nastroju. Olejek z rozmarynu, z dobrym skutkiem hamował wymienione objawy, przy miesięcznym stosowaniu wewnętrznie. Okazało się, że zmniejszał napięcie mięśni, bóle i poprawiał jakość snu.

Do zmniejszenia bólu głowy i migreny, do małej łyżeczki oleju kokosowego, dodaj po dwie krople olejku z rozmarynu i mięty pieprzowej. Wmasuj w kark, skronia i szyję, z pominięciem okolic oczu.

Powyższe olejki możesz łączyć ze sobą. Możesz dodawać również do nich olejki eteryczne z rumianku czy słodkiej mięty.

 Ryzykowne olejki eteryczne – słowo o bezpieczeństwie 

Ból głowy czy migrena – a jaka to w ogóle różnica?

Migrenowy ból głowy

Migrena jest silnym i bolesnym bólem, objawiającym się pulsowaniem, zwiększoną wrażliwością na światło i nudnościami. Może być spowodowana przez stres, niepokój, zmiany hormonalne czy niewystarczającą ilością snu.

Na ten rodzaj bólu, zaleca się olejki lawendowy lub miętowy, wmasowane w kark i skronia.

Sprawdzone olejki eteryczne na ból głowy 2
Napięciowy ból głowy

Nazywany również „stresowym bólem głowy”, a charakteryzujący się tępym bólem lub uczuciem nacisku. Często związane są z poczuciem presji. Do ich złagodzenia, proponowane są olejki z eukaliptusa i mięty, naniesione na czoło, skronia i nadgarstki. Do uzyskania poczucia uspokojenia, zaleca się olejek z lawendy, dodany do kąpieli w rozcieńczeniu z kosmetykiem myjącym lub dodany do soli kąpielowej, którą możesz wykonać samodzielnie, mieszając sól epsom z sodą i z dodatkiem kilku kropli olejku eterycznego z lawendy.

Zatokowy ból głowy

Zatkane zatoki, ze stanem zapalnym i opuchnięciem , mogą powodować ucisk w okolicy czoła, powodując zatokowy ból głowy. Zastosowanie olejku eterycznego z eukaliptusa miejscowo, na klatce piersiowej, czubku nosa i skroniach, powinno pomóc udrożnić nos, tym samym łagodząc napięcie w okolicy zatok.

Ból głowy spowodowany zbyt niskim poziomem cukru we krwi

Za mała ilość cukru we krwi, np. podczas diety redukcyjnej, może przyprawić Cię o ból głowy. Możesz wymieszać ze sobą w równych częściach, olejki eteryczne z lawendy i rozmarynu, rozcieńczyć je w oleju kokosowym i zaaplikować na kark, skronia, oraz czoło.

Możliwe działania niepożądane, w użyciu olejków eterycznych na ból głowy

Kiedy używasz olejków eterycznych na skórę, rozcieńcz je w oleju nośnikowym (dowolny olej nadający się do stosowania na skórę – np. migdałowy, winogronowy, kokosowy ). Jeżeli masz do czynienia z olejkami eterycznymi, stosując je w ten sposób po raz pierwszy, zawsze sprawdź, czy nie dotyczy cię ewentualność wystąpienia alergii lub nadwrażliwość na którykolwiek naturalny składnik olejków eterycznych. By to zrobić nanieś odrobinę, na niewielkim obszarze delikatnej skóry – nadgarstek, wnętrze ręki. Jeśli nie występuje wysypka, zaczerwienienie, możesz spróbować działanie olejków na sobie, zaczynając od minimalnej ilości i bacznie obserwując swoje reakcje.

Sprawdzone olejki eteryczne na ból głowy 3

Podsumowanie

– Olejki eteryczne Lawenda, Mięta pieprzowa, Eukaliptus i Rozmaryn, doskonale sprawdzają się przy bólu głowy

– Najlepsza formą dostarczenia ich sobie, jest inhalacja rozproszonych olejków w dyfuzorze wysokiej jakości

– Możesz śmiało łączyć je razem, również z olejkiem Rumiankowym, ze Słodkiej mięty, aż do odkrycia kompozycji, która najlepiej zadziała na ciebie

Źródła 1 2 3 4 5 6

Poprzedni Olejek eteryczny Rozmarynowy
Następny Istnieje 10 powodów by otoczyć się aromatem lawendy

Brak Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *