Toksyny w mózgu? Jeśli źle śpisz, masz ich całe mnóstwo!


Toksyny w mózgu Jeśli źle śpisz, masz ich całe mnóstwo!
spotify podcast badge blk grn 660x160 1
Stitcher Listen Badge Color Light BG
google play badge
siły Natury deezer
sn itunes

Jeśli Alzheimer spędza Ci sen z powiek, może jednak śpij…

Naukowcy wiedzą, że sen, oczyszcza mózg z toksyn

Zsynchronizowane fale mózgowe snu, poza fazą REM, mogą odgrywać kluczową rolę w zapobieganiu gromadzeniu się toksyn w mózgu człowieka.

Laura Lewis i jej zespół naukowców spędzają późne noce w swoim laboratorium na uniwersytecie w Bostonie. Lewis przeprowadzała testy do około 3:00 rano, a potem spała następnego dnia. To było tak, jakby miała zaburzenie rytmu dobowego, spowodowanego np. zmianą stres czasowych. nie tak, że Lewis nie docenia zalet dobrego snu. Docenia, nawet bardzo. Natomiast sprawdzanie co dzieje się w ludzkim mózgu podczas snu, wymaga poświęceń. „To wielka ironia badań nad snem” – mówi. „Jesteś ograniczony, do prowadzenia ich wtedy, kiedy ludzie śpią”.


Jej wyniki, opublikowane w czasopiśmie Science, pokazują, jak nasze ciała usuwają toksyny z mózgu podczas snu i mogą otworzyć nowe możliwości leczenia i zapobiegania chorobom neurodegeneracyjnym, takim jak Alzheimer.

1 4

Kiedy śpimy, nasze mózgi przechodzą przez kilka faz, od lekkiej drzemki do głębokiego snu, kiedy wydaje się, że zapadamy w stan nieprzytomności, aż do fazy snu, charakteryzującej się szybkim ruchem gałek ocznych (REM), podczas której najbardziej prawdopodobne jest, że będziemy śnić.

Jej praca opiera się na fazach snu bez REM – głębokiej fazy, która zwykle zdarza się wcześnie w nocy i która jest związana z utrzymywaniem pamięci.

Jedno ważne badanie przeprowadzone na myszach w 2013 r. wykazało, że podczas gdy gryzonie spały, toksyny, takie jak beta amyloid, które mogą przyczyniać się do choroby Alzheimera, zostały z mózgu usunięte a dokładnie, wypłukane.

Lewis była ciekawa, w jaki sposób toksyny zostały usunięte i dlaczego proces ten miał miejsce tylko podczas snu. Podejrzewała, że ​​może to dotyczyć płynu mózgowo-rdzeniowego – klarownej, podobnej do wody cieczy, która przepływa wokół mózgu. Ale nie była pewna, co tak wyjątkowego, przyczyniającego się do tego procesu, jest we śnie. Więc jej laboratorium zaprojektowało badanie, które mierzyło kilka różnych zmiennych jednocześnie.

2 4

Uczestnicy badania musieli położyć się i zasnąć w maszynie MRI. Aby uzyskać realistyczne cykle snu, naukowcy musieli przeprowadzić testy o północy, a nawet poprosili badanych, aby zostali do późna w nocy, by ludzie mogli zapaść w prawdziwy sen po rozpoczęciu testu.

Lewis wyposażyła uczestników w czapkę EEG, by móc zaobserwować prądy elektryczne przepływające przez ich mózgi. Dzięki temu, wiedziała w jakiej fazie snu była osoba badana. MRI mierzył poziom tlenu we krwi w mózgu i pokazywał, ile płynu mózgowo-rdzeniowego wpływa i wypływa z mózgu. „Mieliśmy poczucie, że każda z tych miar jest ważna, ale to, jak zmieniły się podczas snu i jak się ze sobą wiążą podczas snu, było dla nas nieznanym terytorium” – mówi.

Odkryła, że ​​podczas snu, poza fazą REM, duże, powolne fale płynu mózgowo-rdzeniowego obmywają mózg. Odczyty EEG podczas snu non-REM, pokazały dlaczego tak się dzieje. W trakcie snu non-REM, neurony zaczynają się synchronizować, jednocześnie włączając i wyłączając się. „Najpierw zobaczysz falę elektryczną, i wszystkie neurony ucichną”. Ponieważ wszystkie neurony wstrzymały swoją aktywność, nie potrzebowały dużo tlenu. Oznaczało to, że do mózgu wpłynie mniej krwi. Ale jej zespół zauważył również, że wtedy wpływa płyn mózgowo-rdzeniowy, wypełniając pozostawione miejsce.

Za doskonałe odkrycie, uznała to Maiken Nedergaard, neurobiolog z University of Rochester, która prowadziła badanie z 2013 roku, sprawdzając w jaki sposób sen może usunąć toksyny u myszy. Podsumowała badanie Lewis, jako niezwykłe skoro udowodniło, że aktywność elektryczna mózgu porusza płyn mózgowo-rdzeniowy.

3 2

Jednym z dużych wkładów w temat dotyczący wagi snu, jest to, że pomogło to badanie wykazać, że kwestie którymi zajęła się Nedergaard, badając myszy, są niezwykle istotne również dla ludzi.  Pokazuje to, że sen nie jest po prostu zwykłą formą relaksu. W rzeczywistości ma bardzo znaczącą funkcję.

Gdy nie śpimy,  nasze neurony nie wyłączają się w tym samym czasie. Tak więc poziomy krwi w mózgu nie spadają wystarczająco, aby umożliwić krążenie znacznych fal płynu mózgowo-rdzeniowego wokół mózgu, by usunąć wszystkie nagromadzone w nim produkty uboczne metabolizmu, jak np. beta amyloid.

4 3

Badanie niosło również przesłankę do zastosowania klinicznego w leczeniu choroby Alzheimera. Ostatnie próby opracowania leków były ukierunkowane na beta amyloid. Ale leki, które na początku wyglądały obiecująco, zawiodły po przejściu badań klinicznych. „To otwiera nową drogę”, mówi Nedergaard. Zamiast próbować oddziaływać na jedną konkretną cząsteczkę, nowe interwencje mogą zamiast tego skupić się na zwiększeniu ilości płynu mózgowo-rdzeniowego, który myje i oczyszcza mózg. Pomogłoby to usunąć amyloid, ale mogłoby także pomóc w przypadku innych cząsteczek, takich jak tau – białka, które zaplątały się w mózgach pacjentów z chorobą Alzheimera i uszkadzają połączenia między neuronami. Znalezienie sposobu na usunięcie wszystkich tych śmieci może być ogromnym wyzwaniem ponieważ starzenie się, nie dotyczy tylko jednej cząsteczki.

 Ryzykowne olejki eteryczne –
słowo o bezpieczeństwie


Te odkrycia niosą ze sobą własny zestaw pytań. Lewis nie badała tego, co dzieje się podczas innych etapów snu, i patrzyła tylko na zdrowych młodych dorosłych. Ale zastosowane przez nią metody były całkowicie nieinwazyjne – jedyną ingerencją było podpięcie ich do sprzętu, w trakcie snu w MRI. Nie wstrzyknięto nawet żadnego kontrastu. Ułatwi to rozpoczęcie badań nad chorobami neurodegeneracyjnymi i prawdopodobnie oznacza to także wiele nieprzespanych nocy w laboratorium dla Lewis i jaj zespołu badaczy.

Źródła
scholar.google.com, urmc.rochester.edu, ncbi.nlm.nih.gov

Poprzedni Ciężkie jest życie robota, z nowotworem w tle - Chlorella
Następny Cedarwood – Cedr wirginijski ( Juniperus virginiana )

Brak Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *