Trauma dziecięca a zaburzenia zdrowotne u dorosłych


Trauma Dziecięca A Zaburzenia Zdrowotne U Dorosłych

Z zasianego ziarna, nie zawsze wiesz co wyrośnie…

Jeżeli dotyczą Cię powszechne schorzenia, od chorób serca i astmy, po choroby nerek i depresję, być może jako dziecko przeżyłeś uraz, który zaowocował Twoim gorszym stanem fizycznym w dorosłym życiu.

Możesz jeszcze wliczyć tutaj otyłość, zwiększone nadużywanie substancji szkodliwych, zachowania samobójcze.

Jak jest u Ciebie? Masz się ok?

To czym skorupka za młodu nasiąknie.

Urzędnicy ds. zdrowia w USA znajdują silny związek między wczesnymi przypadkami urazów dziecięcych a przewlekłymi chorobami dorosłych. Sugerują oni, że odpowiednie podejście do wieku dziecięcego i troska o prawidłowy rozwój emocjonalny dzieci, może zmniejszyć rosnący wskaźnik przewlekłych chorób u osób dorosłych.

Okazuje się że trudne doświadczenia w dzieciństwie, mają związek z zapadalnością na choroby w wieku dorosłym. Przemoc fizyczna, emocjonalna i seksualna w dzieciństwie może być powiązana z wieloma negatywnymi problemami zdrowotnymi i społeczno -ekonomicznymi w wieku dorosłym.

Przejawia się to często trudnościami jak wymienione powyżej, a w dobie rosnącego ryzyka samouszkodzeń ciała czy nawet fali samobójstw, można wskazać nieumiejętność radzenia sobie w dorosłym życiu, jako jedną z istotnych przyczyn wystąpienia jakichś nieszczęść w okresie wieku dziecięcego. Z dużym prawdopodobieństwem z uwagi na mogące wpływać destrukcyjnie, mechanizmy funkcjonowania wypracowane w okresie lat młodzieńczych.

1. Trauma Dziecięca A Zaburzenia Zdrowotne U Dorosłych

Doświadczanie zdarzeń niepożądanych w dzieciństwie, jest niezwykle powszechne. Wśród dorosłych, biorących udział w badaniu dotyczącym takich przeżyć, 60,9% przeżyło co najmniej jeden rodzaj z trudnych sytuacji, a 15,6% doświadczyło czterech lub więcej. Zmniejszenie ilości takich urazów może prowadzić do znacznie lepszego zdrowia w wieku dorosłym, potencjalnie eliminując 27% chorób płuc, 23% przypadków spożywania alkoholu i 44% przypadków depresji wśród dorosłych.

By jednak zrozumieć potencjalne powiązania występowania chorób wśród dorosłych, niezbędne są dalsze doświadczenia na tym polu, ponieważ nie można wykazać bezpośredniego związku, a dodatkowym czynnikiem biorącym udział w rozwinięciu się chorób, może być charakterystyczny dla jednostki jak min. typ osobowości, temperament, umiejętność radzenia sobie ze stresem.

2. Trauma Dziecięca A Zaburzenia Zdrowotne U Dorosłych

Pewne jest, że dziecięce traumy, nie przechodzą bez echa i zatrzymane w organizmie dają o sobie znać z dużą siłą, często w najmniej odpowiednim momencie. Czekają na swój czas by się ujawnić, gdy organizm jest z różnych przyczyn osłabiony.

Nie dopuszczaj do momentu wycieńczenia fizycznego, konsultuj trudne emocje ze specjalistami, wydobywaj po trochu swoje demony z przeszłości – jeśli je masz, a może nie wiesz, że masz? – i rozpraw się z nimi, nim one rozprawią się z Tobą.

Na całe szczęście ten silny związek między nimi jest powodem i do niepokoju i nadziei jednocześnie.

Mamy bowiem możliwość odpowiedniego reagowania by próbować zmniejszyć ilość przypadków traumy dziecięcej. Może to odbywać się chociażby przez zwiększenie świadomości społecznej i próbach zapewnienia bezpieczeństwa naszej najbardziej wrażliwej części populacji.

Ograniczenie występowania traumy dziecięcej mogłyby potencjalnie zmniejszyć rozpowszechnianie zachorowań na raka, otyłości, chorób serca i wielu innych chorób związanych z trudnymi emocjami wieku dziecięcego.

3. Trauma Dziecięca A Zaburzenia Zdrowotne U Dorosłych

Tworzenie silniejszych społeczności, wsparcie rodziców, edukacja i komunikowanie problemu, mogą stanowić próbę zmniejszania częstości urazów dziecięcych.

Jest wiele możliwych kroków do podjęcia by zadziałać aktywnie, i wspomóc rozwiązanie wskazanego problemu. Sugeruje się środki zapobiegawcze jak min:

Stabilne środowisko pracy z przyjaznymi rodzinom zasadami pracy

Publiczne kampanie edukacyjne promujące pozytywne praktyki rodzicielskie

Wysokiej jakości opieka nad dziećmi

Programy edukacyjne mające na celu zwiększenie odporności młodzieży na radzenie sobie ze stresem emocjonalnym

Programy mentorskie wspierające i dzieci i dorosłych

Strategie interwencyjne

Promowanie norm społecznych chroniących przed przemocą

Wdrożenie odpowiednich środków bezpieczeństwa w domach i placówkach oraz zachęcanie do stabilnego środowiska domowego, może być istotnym krokiem w zapobieganiu późniejszym chorobom.

4. Trauma Dziecięca A Zaburzenia Zdrowotne U Dorosłych

Jakie są urazy medyczne u dzieci, mogące również wpływać negatywnie na ich dorosłe życie?

Każde dziecko jest indywidualnością. Dokładnie niepowtarzalnym tak, jak odcisk palca. Zespół cech predysponuje do odbierania bodźców i kształtowania rzeczywistości. Trudne przeżycia, niekoniecznie muszą związane być z zachowaniami wychodzącymi poza przyjętą normę społeczną. Poza traumą doświadczaną w domu, w badaniach wykazano, że wczesne, niepotrzebne urazy medyczne mogą być również czynnikiem przyczyniającym się do postępu choroby u dorosłych.

Niemowlęta urodzone w szpitalach lub wymagające intensywnej opieki medycznej mogą być poddawane bolesnym i traumatycznym doświadczeniom, takim jak pobieranie krwi czy szczepienia, u chłopców obrzezanie. Warto wspomnieć również o porodzie przez cesarskie cięcie, które może stanowić bardzo silne przeżycie dla dziecka, obciążające go w przyszłości.

Źródła
greenmedinfo.com, cdc.gov, ncbi.nlm.nih.gov

Poprzedni Dobrze Ci z byciem samolubem i czy to nie jest chore?
Następny Jedzenie a zdrowie psychiczne.

Brak Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *