Zregeneruj ciało i mózg na 9 prostych sposobów. Naturalnie.


Zregeneruj ciało i mózg na 9 prostych sposobów. Naturalnie.
spotify podcast badge blk grn 660x160 1
Stitcher Listen Badge Color Light BG
google play badge
siły Natury deezer
sn itunes

Śmierć komórki, to coś oczywistego.

Rodzi się ona, wypełnia swoje funkcje, rozmnaża i ginie w czeluściach, ustępując miejsce nowemu. Cały proces dąży ku regeneracji, by wszystko zacząć odNowa.

Aby to odrodzenie miało jakikolwiek sens, a pęd ku życiu wypełnił się, możesz skorzystać z dostępnych środków i aktywnie uczestniczyć we wzmacnianiu tych procesów, a przy okazji siebie.

Oczywistym wyborem tutaj będzie wspieranie fizycznej Twojej części, by budowała nowe, w oparciu o mocne materiały.

1.Zregeneruj ciało i mózg na 9 prostych sposobów. Naturalnie.

Co możesz naprawiać i odbudować?

Regeneracja organizmu następuje poprzez naturalne procesy. Ciało dąży do utrzymania tkanek i narządów. Przy czym niektóre organizmy mają bardziej wydajne wspomniane procesy, od innych.

Należy tym mechanizmom jedynie nie przeszkadzać. Aby je wesprzeć, dobrze posiąść wiedzę w jaki sposób jest to możliwe. Aktualnie mamy dostęp do bardzo szerokiego spektrum informacji, by wykorzystać je zgodnie z własnym zapotrzebowaniem. Zagłębiając się w temat, z pewnością jesteśmy w stanie dokonywać wyboru takich czynników, które zapewnią odpowiednią asystę w tym procesie.

U człowieka są organy, które mogą regenerować się doskonały sposób.

Uszkodzona wątroba, jest w stanie wrócić do swej poprzedniej dobrej formy. Płuca, trzustka, tarczyca, nadnercza, nerki mogą nawiązać z nami bardziej wydajną współpracę.

A mózg?…

Im lepiej karmiony, tym lepiej posłuży Ci w kolejnych latach.

Raczej tego chcesz.

Co wspiera regenerację?

Odpowiednie paliwo, z którego pozyskujesz materiał budulcowy oraz sposób „prowadzenia się”, czyli odpowiednio sterowany, wspomagający styl życia. Ponieważ chcesz czy nie, jesteś tym co jesz – z rzeczy, które warto umieścić w kuchni:

2.Zregeneruj ciało i mózg na 9 prostych sposobów. Naturalnie.

Kawa

Pod warunkiem że pochodzi z ekologicznych źródeł i nie jest zanieczyszczona pestycydami czy zbędną chemią, oferuje sporo dobroci, w tym min. kofeinę, która została zidentyfikowana jako posiadająca interesujący związek ze spadkiem funkcji poznawczych związany z wiekiem.

Badania sugerują, że regularne jej spożywanie przez całe życie może mieć działanie ochronne.

Kawa naturalnie, poza kofeiną, zawiera dodatkowo różnorodne związki, w tym przeciwutleniacze i substancje bioaktywne. Związki te mając fizjologiczny wpływ na organizm, pozytywnie wpływają na czujność i koncentrację, co może wykazywać wpływ na choroby neurodegeneracyjne, takie jak Alzheimer i Parkinson.

Wymienione aktywne związki – polifenole, diterpeny, kofeina – działają również ochronnie w stosunku do wątroby.

Okazuje się, że osoby spożywające systematycznie kawę, mają w odniesieniu do osób jej unikających, niższy poziom enzymów w surowicy, świadczący o uszkodzeniu komórek wątroby. Osoby chore na wirusowe zapalenie wątroby typu C, reagują lepiej na terapię przeciwwirusową, a ci z marskością pijący kawę, wykazują niższy poziom śmiertelności, w porównaniu do osób które kawy nie lubią.  Zalecane jest jej umiarkowane spożywanie, do 3–5 filiżanek dziennie.

3.Zregeneruj ciało i mózg na 9 prostych sposobów. Naturalnie.

Zielona Herbata

Polifenole w herbacie, które stanowią 24% do 36% (suchej masy) świeżych liści herbaty, mają silne działanie neuroprotekcyjne i mogą być korzystne w prewencji chorób neurodegeneracyjnych.

Poza polifenolami, w zielonej herbacie można znaleźć również związki lecznicze jak katechiny i różne flawonoidy, które są związkami przeciwstarzeniowymi (występują również w czerwonym winie, jagodach i ciemnej czekoladzie).

Flawonoidy z kolei, nie tylko mają właściwości przeciwzapalne, ale są również przeciwzakrzepowe, przeciwcukrzycowe, przeciwnowotworowe i neuroochronne. Według badań opublikowanych w czasopiśmie Chinese Medicine, wiele biologicznych korzyści niosą one dla zdrowia serca. Prawdopodobnie jest to spowodowane efektem sygnalizacji komórkowej, które obniżają stan zapalny.

Japońscy naukowcy w wydaniu Journal of Nutritional Biochemistry z kwietnia 2008 r. opublikowali badanie na temat zielonej herbaty i jej wpływu na beta-amyloid, związany z chorobą Alzheimera. Złogi amyloidowe zwiększają uszkodzenie i śmierć komórek mózgowych z powodu stresu oksydacyjnego. Naukowcy odkryli, że katechiny zielonej herbaty zmniejszają poziom szkodliwych wolnych rodników w mózgach szczurów.

Gryzonie spożywające zieloną herbatę wykazywały znacznie mniej deficytów pamięciowych, w porównaniu z gryzoniami, które jej nie otrzymywały. Miało to miejsce również w przypadku tych którym podawano białka beta-amyloidu.

4.Zregeneruj ciało i mózg na 9 prostych sposobów. Naturalnie.

Resweratrol

Resweratrol to polifenol znany z umiejętności przeciwutleniających i stymulowania autofagii ( w zdrowych komórkach autofagia polega na rozkładaniu min. uszkodzonych elementów komórek i usunięcia ich z organizmu).

Badania pokazują, że najbardziej naturalnie obfitymi źródłami resweratrolu (nie wspominając o wielu innych fito-składnikach ochronnych, witaminach i minerałach), są rośliny w tym: skórka czerwonych winogron, czerwone wino, surowe ziarna kakao i ciemne jagody, takie jak borówki brusznicy, jagody i morwy i borówki czarne, a czerwone wino jest prawdopodobnie najbardziej znanym jego źródłem.

Resweratrol jest silnym przeciwutleniaczem, który neutralizuje wolne rodniki wytwarzane podczas codziennych czynności organizmu, takich jak jedzenie i ćwiczenia.

Uszkodzenia powodowane przez wolne rodniki, postępują z powodu złych nawyków, min. palenie papierosów, niezdrowa dieta oraz funkcjonowanie w zanieczyszczonym środowisku. Wykazano, że spożywanie pokarmów roślinnych o wysokiej zawartości przeciwutleniaczy i składników odżywczych, zapewnia przeciwutleniające korzyści i może działać prewencyjnie przeciwnowotworowo, chroniąc dorosłych przed wieloma chorobami związanymi z wiekiem.

5.Zregeneruj ciało i mózg na 9 prostych sposobów. Naturalnie.

Brokuły

Badania łączą odżywcze właściwości brokułów oraz konsumpcję warzyw krzyżowych z mnóstwem korzyści zdrowotnych. Są jednym z najlepszych źródeł związków izotiocyjanianowych. Niektóre z tych związków wykazują działanie anty-kancerogenne, poprzez obniżenie stresu oksydacyjnego, ochronę funkcji mitochondriów komórek, neutralizację czynników rakotwórczych i walkę z toksynami. Robią to poprzez zmniejszenie toksycznych skutków toksyn wynikających ze złej diety, narażenia na skażone środowisko, metale ciężkie i procesy starzenia.

Izotiocyjaniany działają poprzez stymulowanie uwalniania substancji chemicznych, które przyspieszają usuwanie toksyn z organizmu.

Warto tutaj zwrócić uwagę na skład brokułów i wysoki poziom związków fitochemicznych w tym, sulforafanu. Ten związek zapobiegający chorobom zwiększa aktywację enzymów znanych jako enzymy fazy II, które silnie zwalczają substancje rakotwórcze w organizmie.

Badania epidemiologiczne opublikowane w American Journal of Clinical Nutrition z łatwością pokazują, że znaczne spożycie owoców i warzyw, zwłaszcza warzyw krzyżowych, jest skorelowane z niższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Wysoka zawartość błonnika w brokułach jest dodatkowo idealna do naturalnego i szybkiego obniżania poziomu cholesterolu.

6.Zregeneruj ciało i mózg na 9 prostych sposobów. Naturalnie.

Kurkumina i Piperyna

Kurkuma i czarny pieprz są związane z wieloma korzyściami zdrowotnymi. W połączeniu jednak, promujące zdrowie właściwości tych dwóch składników, są zdecydowanie wzmocnione.

Dlaczego akurat kurkuma z czarnym pieprzem?

Mówiąc prosto, kurkuma zawiera związek zwany kurkuminą, który jest odpowiedzialny za większość jej niesamowitych korzyści zdrowotnych. Podobnie, czarny pieprz zawiera alkaloid znany jako piperyna, który wykazuje właściwości lecznicze, a które uważa się za terapeutyczne w leczeniu wielu schorzeń.

Kurkumina jest słabo wchłaniana przez organizm. Powiązanie go z piperyną może jednak znacznie zwiększyć jego wchłanianie ( do 2000% ) i pozwolić ciału na bardziej efektywne wykorzystanie.

Ten związek może: wspierać regenerację skóry po zabiegu, zwiększać regenerację komórek beta w trzustce, wspierać regenerację nerwów obwodowych, pomagać regenerować wątrobę, a nawet wspomagać regenerację w przypadku chorób neurologicznych.

7.Zregeneruj ciało i mózg na 9 prostych sposobów. Naturalnie.

Ashwagandha

Ashwagandha jest adaptogennym ziołem popularnym w Ajurwedzie, cenionym od czasów starożytnych, za promowanie stanu młodzieńczego i poprawę funkcji mózgu.

Może regenerować zarówno aksony, jak i dendryty – dwa ważne składniki neuronów – co czyni go potencjalnym środkiem do wspierania leczeniem chorób neurodegeneracyjnych, ponieważ potrafi rekonstruować sieci neuronowe.

Ashwagandha jest ceniona za działanie wspierające tarczycę, wspomniane wyżej neuroprotekcyjne, przeciwlękowe, przeciwdepresyjne i przeciwzapalne, a to tylko niektóre z jej wielu zalet.

W Indiach tradycyjnie była używana do wzmocnienia układu odpornościowego po chorobie. Jest również określana jako „żeńszeń indyjski” ze względu na jej zdolność do zwiększania wytrzymałości i jako naturalny lek na stres.

Jak wszystkie zioła adaptogenne, pomaga ciału utrzymywać homeostazę.

8.Zregeneruj ciało i mózg na 9 prostych sposobów. Naturalnie.

Ginko Biloba – Miłorząb japoński

Podobnie jak sulforafan w brokułach, miłorząb japoński zawiera związki, które korzystnie wpływają na BDNF (Neurotroficzny czynnik pochodzenia mózgowego – silne białko, które stymuluje produkcję nowych komórek mózgowych i wzmacnia istniejące). Dzięki temu uczymy się szybciej, pamiętajmy lepiej, starzejemy się wolniej i szybko włączamy mózg. 

Wspierając regulację wzrostu i przeżywania komórek mózgowych, może mieć potencjalne korzyści dla osób cierpiących na demencję.

Dodatkowo bogata zawartość przeciwutleniaczy w miłorzębie japońskim, może pomóc w eliminacji wolnych rodników, które powodują zmarszczki i inne oznaki starzenia. Wyciągi z tego zioła są również stosowane w produktach do pielęgnacji włosów, aby Twoje włosy były mocne, długie i lśniące.

9.Zregeneruj ciało i mózg na 9 prostych sposobów. Naturalnie.

Soplówka JeżowataLwia grzywa (Hericium erinaceus)

Zawierają substancje bioaktywne, mające korzystny wpływ na organizm, szczególnie mózg, serce i jelita.

Zdolność mózgu do wzrostu i tworzenia nowych połączeń zwykle maleje z wiekiem, co może wyjaśniać, dlaczego funkcjonowanie umysłowe pogarsza się u wielu starszych osób dorosłych.

W sytuacji uszkodzenia układu nerwowego, może to mieć znaczący wpływ na zdrowie.

Niektóre badania sugerują, że wyciągi z Soplówki Jeżowatej, mogą stymulować komórki nerwowe do szybszego wzrostu i naprawy.

Jedno z badań wykazało, że szczury z uszkodzeniem nerwów, otrzymujące codzienny ekstrakt z tego grzyba, charakteryzowała szybsza regeneracja nerwów, niż gryzonie z grupy kontrolnej.

Prawdopodobnie ponieważ grzyb zawiera dwa związki, mogące stymulować wzrost komórek mózgowych: hericenony i erinacyny.

10.Zregeneruj ciało i mózg na 9 prostych sposobów. Naturalnie.

Mleczko Pszczele

Pszczoły miodne produkują je jako pokarm dla swoich królowych i młodych pszczół.

Jego zawartość została powiązana z szeregiem korzyści zdrowotnych u ludzi, w tym z poprawą produkcji czerwonych krwinek, wyższej tolerancji glukozy i poprawy zdrowia psychiczne, po 6 miesięcznej nim suplementacji.

Jeden z jego unikalnych kwasów tłuszczowych, kwas 10-hydroksy-trans-2-decenowy, którego obecności nie odnotowano w żadnym innym surowcu naturalnym ani nawet w żadnym innym produkcie pochodzenia pszczelego, może promować neurogenezę.

Mleczko uważane jest za „źródło młodości i piękna”, jest dobrym źródłem witaminy B5 i innych witamin z grupy B, biotyny, inozytolu, kwasu foliowego, kwasów nukleinowych, gamma globuliny i 17 różnych aminokwasów, w tym ośmiu niezbędnych aminokwasów, które ludzkie ciało nie może produkować.

Zawiera także potas, magnez, wapń, miedź, siarkę, cynk, żelazo i mangan.

Czyli niemalże wszystkie czynniki sprzyjające długowieczności.

11.Zregeneruj ciało i mózg na 9 prostych sposobów. Naturalnie.

Wsparcie własnego organizmu może być Twoją codzienną praktyką. Krok po kroku, można wprowadzać do swojego życia to co najlepsze, a z czasem i z nabyciem coraz większej sprawności, pokusić się o rozwój w kierunku doprowadzenia ciała i ducha na właściwe tory, czyli na ścieżkę zdrowia.

Ważne by aktywnie poszukiwać pokarmów i nawyków wspomagających naszą regenerację,

Przeciwdziałać narażaniu się na szkodliwe czynniki, zaczynając od niezdrowej żywności i zanieczyszczeń po chroniczny stres. Dbaj o siebie każdego dnia.

Źródła
ncbi.nlm.nih.gov, medicalxpress.com, prohealth.com, pubs.acs.org, articles.mercola.com, draxe.com, medicalnewstoday.com, healthline.com, pdfs.semanticscholar.org

Poprzedni 7 życzeń, 7 ćwiczeń w 7 dni, na reset by odzyskać równowagę
Następny Douglas Fir - Daglezja zielona ( Pseudotsuga menziesii )

Brak Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *